Silvia Josifoska Blues Trio v Trnave

Letný Blues Moods Special na Nádvorí

V Trnave to po uvoľnení protiepidemických opatrení opäť kultúrne žije. Nezaháľa ani Trnavská hudobná spoločnosť, o. z. Spolu s Nádvorím – Priestorom súčasnej kultúry pripravila Blues Moods Summer Special 2020. Bol to letný koncert formácie Silvia Josifoska Blues Trio. Okrem speváčky Silvie Josifoskej ho tvoria hráč na ústnych harmonikách Erich „Boboš“ Procházka a gitarista Štefan „Pišta“ Lengyel. Toto podujatie sa uskutočnilo v stredu 15. júla na Nádvorí na Štefánikovej ulici.

Silvia Josifoska Blues Trio v Trnave

Koncert sa začal o 20.00 hod. Uviedol ho vedúci sekcie blues Trnavskej hudobnej spoločnosti, o. z. Peter Stojka. Ako povedal, bol veľmi rád, že aj po neľahkej koronovej dobe prišlo publikum na hudobné podujatie. Veď hudobníci teraz obzvlášť potrebujú podporu a účasť poslucháčov. Pripomenul, že Silvia Josifoska so svojou kapelou účinkovala aj na festivale Blues Moods v novembri 2019.

Silvia Josifoska Blues Trio v Trnave

Silvia vyjadrila radosť, že si zaspieva v Trnave aj v lete. Prvou pesničkou koncertu bola I Just Want To Make Love To You. Speváčkin pôsobivý hlas klesal až na dno srdca a nechýbali zvodné pohyby v rytme hudby. Kedysi som sa stretla s otázkou, prečo počúvam takú ťažkú muziku. No, blues možno znie ťažko, no napriek tomu ho vnímam ako povznášajúce. I v ten večer na Nádvorí to tak bolo. Pišta Lengyel nehral len na elektrickej gitare, ale tiež udával rytmus na veľkom bubne – kopáku.


Pozornosť obecenstva však pútal hlavne svojou priebojnou a sem-tam i lyrickou gitarovou hrou. Počas pomalej skladby The Sky Is Crying pršať nezačalo. Boboš zrejme dážď začaroval svojím krásnym sólom. Tóny jeho harmoník siahajú niekam ponad tento svet. Novšou pesničkou v repertoári Silvie Josifoskej je Missionary Man, pôvodne od britského dua Eurythmics.

Silvia Josifoska Blues Trio v Trnave

Na Nádvorí bolo dosť veľa poslucháčov, sediacich na stoličkách v radoch pred pódiom alebo viac vzadu pri stoloch pod stromami. Bluesová hudba im očividne lahodila, Silvia Josifoska Blues Trio odmieňali veľkým potleskom. Hudobníci si tiež vystúpenie užívali, Silvia občas lúskala prstami, tlieskala do rytmu a nabádala obecenstvo, aby sa pridalo. Okrem iného zaznela aj skladba Roadhouse Blues z autorskej dielne kapely The Doors. Boboš Procházka v tejto skladbe nielen exceloval ako harmonikár, ale spolu so Silviou si aj zaspieval.

Silvia Josifoska Blues Trio v Trnave

Na konci prestávky sa bohužiaľ predsa len rozpršalo. Našťastie, pódium je kryté. Publikum sa uchýlilo pod stromy a do iných úkrytov na Nádvorí. Pred pódiom ostali prázdne mokré stoličky. Koncert pokračoval pesničkami Rock Me a Shakey Ground, obecenstvo tlieskalo aj v daždi. Pršať prestalo počas skladby Red Blood, ktorá navodila priam magickú atmosféru. V skladbe Hold On, I´m Coming sa znova spevácky prejavil aj Boboš. Ďalšie pesničky sme už s kamarátkou počúvali sediac vpredu na stoličkách, ktoré sme si poutierali papierovými vreckovkami. Bluesovou bodkou za vystúpením Silvia Josifoska Blues Tria bol prídavok – pesnička Before You Accuse Me.

Silvia Josifoska Blues Trio v Trnave

Krátko po 22.00 hod. sme sa s kamarátkou po peknom hudobnom zážitku vybrali domov. Pevne dúfame, že sa v Trnave zase uvidíme v novembri na medzinárodnom hudobnom festivale Blues Moods 2020.

Ružena Šípková
24/07/2020