Silvia Josifoska AfroBlues Connection

Nový pestrý hudobný projekt

Speváčka Silvia Josifoska je stálicou na slovenskej bluesovej scéne, no s radosťou spieva aj iné hudobné žánre ako jazz, funk či soul. Všetku túto hudbu stvorili Afroameričania a Silvia jej vzdala poctu aj na svojom najnovšom albume Closer, ktorý vyšiel minulý rok koncom augusta. Avšak jej aktivity siahajú ešte ďalej a vo svojom ďalšom hudobnom projekte sa dostala až ku koreňom blues – k africkej hudbe.

Silvia Josifoska AfroBlues Connection

Americký hudobný historik a folkový a bluesový gitarista Elijah Wald sa vo svojej knihe The Blues: A Very Short Introduction zmieňuje o tom, že „jedným z bežných spôsobov, ako definovať blues, je vymedziť ho ako tradíciu, v ktorej sa uplatňuje celý rad tonálnych a rytmických postupov pochádzajúcich zo západnej Afriky.“ Silvia Josifoska sa vo Viedni (kde často vystupuje) zoznámila s hudobníkmi pôvodom z Afriky, žijúcimi v tomto meste. V hlave jej skrsol nápad spojiť africkú hudbu s blues, a tak vznikol projekt Silvia Josifoska AfroBlues Connection, na Slovensku jedinečný.

Silvia Josifoska AfroBlues Connection

Premiérový koncert tohto projektu sa uskutočnil v Klube za zrkadlom v Dome kultúry Zrkadlový háj v Bratislave – Petržalke 31. januára 2023. Žiaľ, koncertu som sa zúčastniť nemohla, a preto ma veľmi potešil jeho kompletný záznam na YouTube. Pred sálou plnou obecenstva vystúpila skvelá hudobná zostava. Speváčku Silviu Josifosku v nej sprevádzali africkí hudobníci: Zakaria Ouelman (Maroko – severná Afrika) – spev, zaujímavý strunový hudobný nástroj gumbre a perkusie a Cheikh Ndao (Senegal – západná Afrika) – basová gitara. Zostavu doplnili Silviini slovenskí spoluhráči a priatelia: Štefan „Pišta“ Lengyel – elektrická gitara, Erich „Boboš“ Procházka – ústne harmoniky a Igor „Ajdži“ Sabo – bicie nástroje. Na koncerte zazneli klasické bluesovky, spirituály, ale i funky blues a tiež pesnička Everyone Needs Love z autorskej dielne Zakariu Ouelmana.

Silvia Josifoska AfroBlues Connection

Všetko to bolo popretkávané marockou hudbou. Exotické gumbre do bluesovej kapely dobre zapadlo a celkovo som mala pocit, akoby vďaka africkým členom kapely nad tmavomodrým blues vyšlo slnko. Silvia spievala v angličtine silným, oduševneným, mierne zastretým hlasom. Spev Zakariu Ouelmana bol v mne neznámej reči a znel veľmi príjemne a srdečne. Nechýbali groovy gitary, basovej gitary a bicích a uhrančivé tóny ústnych harmoník. Hudba a spev zneli autenticky, znova som sa utvrdila v názore, že blues si často veľmi dobre porozumie s world music. Obecenstvo si počas skladieb do vôle zatlieskalo do rytmu a záverečná klaňačka bola sprevádzaná pochvalným krikom a mohutným potleskom. Preto zaznel aj prídavok a po ňom znova nadšený aplauz.


Ako mi prezradila Silvia Josifoska, jej projekt AfroBlues Connection bude určite pokračovať a chystajú sa ďalšie koncerty. Pevne dúfam, že niektorý z nich si vychutnám aj naživo. Táto hudba mi neodbytne evokuje leto a myslím si, že má potenciál zaujať poslucháčov.

Z verejných zdrojov projet podporil Fond na podporu umenia.

Ružena Šípková
30/03/2023