Rozhovor s kapelou The Blues Mother-In-Law na korze

Láska je blues

V sobotu 26. augusta 2017 bol pekný slnečný deň. Popoludní kroky mnohých ľudí rôzneho veku v Trnave smerovali k radnici, pred ktorou sa v rámci projektu Leto na korze o 18:00 uskutočnil koncert známej trnavskej blues-rockovej legendy The Blues Mother-In-Law. BMIL hrali v zostave: Vlado „Garry“ Machala – gitara, spev, Tóno Šidlík – bicie, spev, Silvio „Francesco“ Tibenský – basová gitara, spev, Laco Bartoš – gitara, spev.

Trnavská bluesová kapela Bluesová Svokra zahrala v Trnave na Leto na Korze 2017

Tóno Šidlík síce počas koncertu zažartoval, že táto zostava hrá spolu iba dva týždne, no pravdaže, potom to uviedol na pravú mieru: „The Blues Mother-In-Law (Bluesová svokra) je na slovenskej bluesovej scéne od 90. rokov 20. storočia. Počas skoro už 25-ročnej existencie stihli s nami hrať aj viacerí výborní hudobníci a hostia.“

Na korze zazneli väčšinou prevzaté rockové a bluesové štandardy s anglickými textami. Treba povedať, že BMIL ich nekopírujú od pôvodných skupín a interpretov, zahrajú koncert vždy inak, a preto ich hudba vždy znie príťažlivo a zaujímavo. Improvizujú, cítiť drive, feeling, dajú do hry svoju dušu. Ponúkli aj vlastné skladby spievané po slovensky: Casíno, Láska je blues. BMIL vlastne všetky pretavili do sviežich, ako povedal Tóno Šidlík, do rock´n´rollových aranžmánov. Na posledné 3 skladby sa do hry na bicie k Tónovi pridala aj talentovaná mladučká bubeníčka Nicolka Šurinová. Stála s rodičmi pri pódiu. Tóno jej zamával, dal jej paličky a keď zahrala, početné obecenstvo ju odmenilo veľkým potleskom. Koncert uplynul vo vynikajúcej atmosfére a BMIL zahrali naviac pár hudobných prídavkov. Po koncerte som položila otázky bubeníkovi The Blues Mother-In-Law Tónovi Šidlíkovi:

Trnavská bluesová kapela Bluesová Svokra zahrala v Trnave na Leto na Korze 2017

Ako sa vám dnes hralo na podujatí Leto na korze?
Hralo sa nám veľmi dobre. Bolo síce trošku horúco, ale štandardne sme to odpichli.

Ako sa vám páči hrať takto vonku, open-air?
Tieto hrania sú príjemné, je fajn atmosféra, lepší kontakt, ľudia sú pohodoví, veselí, usmiati … Je to iné, ako v uzavretých priestoroch. Hoci sa vonku občas vyskytnú drobné rušivé elementy, vonku sa dá viac vyblázniť a potešiť publikum.

Trnavská bluesová kapela Bluesová Svokra zahrala v Trnave na Leto na Korze 2017

Čím je pre vás blues?
Blues mám najradšej, na ňom som aj vyrastal. Trošku priblížim a vrátim sa do 60. – 70. rokov, skôr do šesťdesiatych. V r. 1967 som začínal big beatom v The Breadwinners. Neskôr v rokoch 1969 – 1970 som hral v trnavskej skupine The Breakers, hrali sme už hard rock, blues, vlastné skladby. Nedá mi nespomenúť r. 1971, hral som v bratislavskej formácii Meditating Four s Jožom Barinom, hrali sme jeho vlastné bluesové skladby. Od mlada mi blues prirástol k srdiečku. BMIL je legenda, stále koncertuje. Ako som povedal, od 90. rokov sme na scéne, hráme blues, ako mladí sme s bluesom začínali a s ním aj raz BMIL skončí …

Vo vašom repertoári ma zaujala skladba Láska je blues. Aká je história jej vzniku?
Myslíš „All Your Love“, hrá a spieva ju John Mayall, ale aj iní … Skladbu sme si upravili a nazvali Láska je blues. Spievam ju, zložil som si slovenský text. Môj text vylepšil priateľ a krstiteľ CD „Naše mená“ (trnavský pedagóg, básnik Milan Jedlička). Bohužiaľ odišiel z tohto sveta, je nám ľúto … Myslím, že text je fajn, skladba Láska je blues od BMIL sa dá vypočuť na YouTube.

Trnavská bluesová kapela Bluesová Svokra zahrala v Trnave na Leto na Korze 2017

Čo hovoríte na súčasnú hudbu, súčasné blues?
Blues považujú za hudobný a spevácky štýl černošských hudobníkov. Už veľká legenda Muddy Waters raz povedal: „Blues mal dieťa, nazvali ho rock & roll.“ Výstižné … Blues má rôzne štýly. Moderné súčasné blues hrajú dobre len tí, čo na to majú. Musí to mať drive, feeling, pocit, dušu, vtedy klobúk dolu, je to ok. Hrať blues je kumšt, ten kto hrá, musí publikum zaujať, nie je to jednoduché, kto mi rozumie, vie, o čom hovorím. Je potešiteľné, že blues žije, hrá sa v celom svete. V súčasnosti hrá blues v SR a ČR veľa skupín, dobrých aj špičkových hudobníkov. Treba si bluesmanov vážiť, niektorí sú proste výnimoční, jednoducho majú dar a blues hrajú priam skvele!

Trnavská bluesová kapela Bluesová Svokra zahrala v Trnave na Leto na Korze 2017

Čo nové chystáte pre svojich poslucháčov?
Hráme niekoľko live koncertov do konca roka 2017. Potom sa chceme schádzať u Laca Bartoša v skúšobni. Chceme sa sústrediť na vlastné skladby a texty, chceme ich vylepšiť, rozpracované dokončiť, aby sme ich mohli hrať na koncertoch. Ak sa nám podarí zohnať sponzorov, radi by sme nahrali a vydali v r. 2018 ďalšie CD BMIL, možno niekedy na jeseň alebo v zime. Uvidíme …

Trnavská bluesová kapela Bluesová Svokra zahrala v Trnave na Leto na Korze 2017

Veľmi vám ďakujem za rozhovor!
Vďačne …

Ružena Šípková
August 2017