Rozhovor o hudbe a pandémii: Calvados Band

Potrebujeme umenie prispôsobiť sa

O súčasnej situácii sme sa porozprávali s frontmanom košickej bluesrockovej kapely Calvados Band, gitaristom, hráčom na ústnych harmonikách a spevákom Jánom Fenkom.

Rozhovor o hudbe a pandémii Calvados Band

Ako vnímate situáciu s pandémiou koronavírusu z pohľadu bežných ľudí v oblasti, kde žijete?
Vnímam ju ako veľmi zvláštnu situáciu, v akej sme ešte neboli. Kedysi som si prečítal jeden rozsiahly článok na internete, ktorý bol vlastne rozhovorom s človekom, ktorý žil (a prežil) v Sarajeve počas vojny v deväťdesiatych rokoch. Išlo samozrejme o úplne inú situáciu, ale niektoré paralely so súčasnosťou by sa predsa len dali odsledovať. Ten človek hovoril o prehodnotení dôležitosti vecí, činností, o potrebe sociálneho kontaktu, keď každý cudzí človek môže predstavovať riziko, o potrebe počítať s alternatívami a podľa možnosti mať vždy vypracovaný plán B. Takže umenie prispôsobiť sa je asi to, čo momentálne potrebujeme. Život nezastal a všetci majú stále na dennom programe riešenie hromady bežných vecí. Hoci sa momentálne tak tvári – koronavírus nie je jediným problémom sveta.

Akým spôsobom pandémia ovplyvnila váš hudobnícky život?
Tesne pred vypuknutím pandémie, vlastne v poslednom možnom termíne, sme stihli ešte odohrať úspešný koncert. Tie ďalšie sme už boli nútení zrušiť, tak ako všetci. Chvalabohu, nie sme na nich po finančnej stránke závislí, ale samozrejme verejné vystupovanie nám chýba. Sme taktiež spoluorganizátori košického Beatfestu, ktorý sa ale tohto roku, už je to jasné, konať nebude, čo je škoda, keďže minulý ročník sa mimoriadne vydaril.

Calvados Band je košická blues rocková skupina.

Čomu sa venujete v hudobnej oblasti v súčasnej dobe, keď je viac času? Pripravujete nové skladby či album?
Vzhľadom k nepočetnosti našej kapely (hrávame ako trio) sme schopní sa schádzať na „udržiavacích“ skúškach, aby sme nevyšli z formy, tak raz za týždeň, dva. (Hráme v rúškach a v odstupoch ☺.) Ešte pred vypuknutím pandémie sme mali naskúšaný nejaký nový autorský materiál, primárne určený pre odprezentovanie na Blues Aperitiv v Šumperku s následným zámerom ho nahrať. Takže momentálne riešime kde a ako, keďže použitie nášho obvyklého štúdia je momentálne bezpredmetné, nachádza sa mimo Košíc.

Inšpirovala vás nejako súčasná situácia, čo sa týka vašej hudobnej tvorby?
Nemyslíme si, že by sa práve od nás čakalo, aby sme sa na platforme bluesrocku vyjadrovali k súčasnej situácii. Myslím, že ani od takých, napríklad folkloristov, bluegrassistov či jazzmanov sa to nečaká. Nepochybne sa ale nájdu umelci, čo nám nejaké tie múdrosti nadelia ☺.

Zmení sa podľa vášho názoru prístup ľudí k životu a k hudbe v dôsledku pandémie?
Určite zmení. Myslím si, že všetci cítime, že k nejakým zmenám dôjde. Veď inak by nepadla ani táto otázka. Je ale veľmi ťažké odhadnúť k akým, keďže nikto zatiaľ nevie presne povedať, ako dlho ešte tento stav potrvá.

Ružena Šípková
13/04/2020