Rozhovor: Ady Kelemen a Kiero Grande

Do Skalice privezú rázny bluesrock a hudobné prekvapenia

V rozhovore so spevákom a gitaristom Ady Kelemenom Vám priblížime slovenskú bluesovú kapelu Kiero Grande z Veľkého Kýru. Svoju tvorbu predstavia naživo spolu ďalšími finalistami na ďalšom ročníku celoslovenskej súťažnej prehliadky Slovakian Blues Challenge 2017, ktorá sa bude konať dňa 7. septembra v priestoroch reštaurácie Srdiečko v Skalici. Chlapci z južného Slovenska privezú do Skalice rázny bluesrock a ako nám prezradili, môžete sa tešiť aj na hudobné prekvapenia.

V rozhovore so spevákom a gitaristom Ady Kelemenom Vás priblížime slovenskú bluesovú kapelu Kiero Grande z Veľkého Kýru

Ako, kedy a kde vznikla vaša skupina Kiero Grande?
Skupina Kiero Grande vznikla z voľakedajšej kapely Csukamáj Olaj z Veľkého Kýru, ktorá existovala od mája 2006, no koncertovala až od júla 2007. K transformácii na Kiero Grande došlo po výmene bubeníka v roku 2013 a prečesali sme aj repertoár.

Kto sú súčasní členovia kapely a aké je nástrojové obsadenie Kiero Grande?
Súčasnú zostavu skupiny Kiero Grande tvorí trio: gitarista a spevák Ady Kelemen, basgitarista Robi Gajdošík a bubeník Vojtech Száraz. Od leta 2017 s kapelou občas hosťovsky vystupuje aj saxofónista Patrik Décsi.

Kto vás najviac inšpiruje z oblasti Blues, a z akých ďalších hudobných žánrov čerpáte pri vašej tvorbe?
Z oblasti blues nás najviac ovplyvňuje elektrické blues Johnnyho Wintera a Jimiho Hendrixa a samozrejme Eric Clapton, alebo menej známa progresívna bluesrocková kapela Kamchatka zo Švédska. Okrem bluesrocku čerpáme aj z jazzu, metalu, či z cigánskej kultúry.

V rozhovore so spevákom a gitaristom Ady Kelemenom Vás priblížime slovenskú bluesovú kapelu Kiero Grande z Veľkého Kýru

Prezraďte nejaké úspechy, ocenenia, špeciálne festivaly, koncerty alebo súťaže?
K úspechom radíme ocenenie Slovenskej bluesovej spoločnosti „Objav roka 2011“ na Slovensku, účasť na známom maďarskom festivale Sziget, bratislavskom Living Blues, alebo v medzinárodnej súťaži Blues Aperitiv 2017 v moravskom Šumperku. Sme radi, že nás neopúšťa nadšenie a stále aj po 10 rokoch máme chuť tvoriť a hrať aj po množstve spoločných koncertov po Slovensku. Tento sme dostali pozvánku zahrať na známom festivale Stetson and Bourbon 2017 v moravských Otrokoviciach.

Máte na svojom konte nejaké vydané albumy alebo nosiče s hudbou Kiero Grande?
V roku 2016 sme nahrali 12 vlastných skladieb a album sme nazvali „Unorthodox“, keďže sa snažíme hrať blues troška nie-ortodoxne. Ohlasy naň nás veľmi tešia. Dostali sme skvelú recenziu na stránke Slovakblues.com i v poľskom časopise Twój Blues. Okrem toho museli sme doobjednať ďalšie kópie albumu, keďže prvých sto kusov sa minulo v priebehu jedného roku. Album počúvajú okrem Slovenska aj ľudia v Británii, Španielsku, Fínsku aj v Amerike a nedávno sa nám ozval chlapík z brazílskeho rádia, že sa mu naša hudba veľmi páči. Všetky skladby sú totiž zadarmo prístupné aj na populárnej stránke na zdieľanie videí ako aj na českom hudobnom portáli.

Celoslovenská súťaž bluesových kapiel v Skalici

S čím prídete na súťaž a na čo sa môžu fanúšikovia a porota tešiť v Skalici?
Na súťaž prinesieme jemnocit aj dravosť, bez okolkov a pretvárky. Poslucháči sa môžu tešiť aj na hudobné prekvapenia.

Ľubos Beňa
Bluesmusic
August 2017