Royal Albert Hall v Londýne má 150 rokov

Najznámejšie koncertné miesto

Pri zmienke o Royal Albert Hall v Londýne sa každému fanúšikovi dobrej muziky rozžiaria oči. Nečudo, veď je jednou z najznámejších koncertných hál nielen vo Veľkej Británii ale na celom svete. Dala ju postaviť ešte v 19. storočí kráľovná Viktória na pamiatku svojho manžela, princa Alberta. Monumentálna stavba z červených tehál v londýnskej štvrti Kensington má oválny pôdorys s rozmermi 90 na 80 metrov a jej veľká sklená kupola sa vypína do výšky až 45 metrov. Slávnostné otvorenie Royal Albert Hall sa uskutočnilo práve pred 150 rokmi, 29. marca 1871.

Royal Albert Hall v Londýne má 150 rokov

Sála bola pôvodne určená najmä pre koncerty klasickej hudby, baletné a operné predstavenia ale medzičasom sa v nej odohrali aj významné športové zápasy v tenise či boxe, filmové premiéry, charitatívne akcie, slávnostné udeľovania rozličných ocenení a čo je pre nás najdôležitejšie, aj koncerty modernej hudby. V Royal Albert Hall hrali tí najslávnejší zo slávnych – The Beatles, The Rolling Stones, Jimi Hendrix, Janis Joplin a Bob Dylan, nechýbali ani kapely ako The Who, Cream, Pink Floyd, Led Zeppelin, Jethro Tull, Deep Purple, EL&P a Queen, či americké hviezdy Paul Simon, Santana, Bruce Springsteen. Janet Jackson, Mariah Carey, Chris Cornell zo Soundgarden alebo Frank Zappa. Rekord medzi nimi drží Eric Clapton. Od roku 1964 vystupoval v Royal Albert Hall viac ako 200-krát. Najprv s The Yardbirds, potom s triom Cream a neskôr už ako sólista. Ďalším rekordérom je Phil Collins. Keď sa roku 2017 vrátil k živému vystupovaniu, súčasťou jeho turné s názvom Not Dead Yet Tour bolo aj 5 koncertov v Royal Albert Hall, ktoré sa vypredali v priebehu 15 sekúnd.

Royal Albert Hall v Londýne má 150 rokov

Na koncertoch v historickej hale samozrejme znel aj blues a bluesrock. Okrem Erica Claptona tam hrali aj B.B. King, Ray Charles, Fleetwood Mac, John Mayall, Rory Gallagher, Van Morrison, Robert Cray Band, Johnny Winter, Bobby Blue Bland, Seasick Steve, John Mayer, Joe Bonamassa, Beth Hart, Gary Moore a celý rad ďalších. Viacerí z nich potom potešili svojich fanúšikov nahrávkami z týchto koncertov na vinylových platniach, cédečkách či DVD.


Plánovaná oslava 150. narodenín Royal Albert Hall je zatiaľ kvôli protipandemickým opatreniam odložená, rovnako ako plánované májové koncerty Erica Claptona, no na internete sa objavil kratučký film s jedinečnými zábermi z histórie slávnej koncertnej haly s názvom Your Room Will Be Ready, ku ktorému komentár nahovoril Mick Jagger z The Rolling Stones.

Royal Albert Hall v Londýne má 150 rokov

Royal Albert Hall síce dnes kvôli covidu zíva prázdnotou, no nám nič nebráni, aby sme ju navštívili prostredníctvom platní, cédečiek či DVD a vychutnali si jej jedinečnú atmosféru. Pre túto príležitosť odporúčam do vašej pozornosti niekoľko zaujímavých bluesových albumov, ktoré majú oficiálny „štempeľ“ z londýnskej Royal Albert Hall.

Double CD a DVD – Eric Clapton: 24 Nights / 1991
Ericov živák, akýsi „best of“ zostrih z 24 koncertov, ktoré mal v Royal Albert Hall v období medzi 5. februárom a 9. marcom 1991 v štyroch rozličných zostavách, vrátane spoločného vystúpenia s National Philharmonic Orchestra pod taktovkou Michaela Kamena.

CD a DVD – B. B. King: Live At The Royal Albert Hall 2011
Záznam z koncertu legendárneho kráľa bluesovej gitary, na ktorom vystúpili aj špeciálni hostia Slash, Derek Trucks, Susan Tedeschi, Ronnie Wood a spevák Mick Hucknall, spevák skupiny Simply Red.

Double CD – Joe Bonamassa: Live from the Royal Albert Hall / 2009
Piaty koncertný album amerického gitarového workoholika a speváka, ktorý je veľký ctiteľ britskej scény, o čom svedčí jeho hold Jeff Beckovi v skladbe Blues Deluxe a hosťovské vystúpenia Erica Claptona a harmonikára Paula Jonesa.

Double CD, triple LP a DVD – Beth Hart: Live at the Royal Albert Hall / 2018
Viac ako dvojhodinový záznam fantastickej atmosféry z koncertu US speváčky s nezameniteľným hlasom, ktorú sme mali šťastie vidieť a počuť tri roky predtým aj na Slovensku.

Bonzo Radványi
02/04/2021