Pred piatimi rokmi umrel Boris Čiampor

Slovenský hráč na ústnu harmoniku

V júli pred piatimi rokmi bluesovú societu na Slovensku zasiahla ako blesk z jasného neba šokujúca správa o nečakanej smrti frontmana zvolenskej kapely B. & the Money Makers, harmonikára a speváka Borisa Čiampora (1966 – 2013). Odišiel 24. júla 2013 vo veku len 47 rokov.

Boris Čiampor hráč na harmoniku

Boris Čiampor predtým dlhé roky hrával na ústnej harmonike so známym ZVA 12-28 Bandom a v priebehu rokov sa vypracoval na jedného z najlepších bluesových harmonikárov na Slovensku. No keď ZetVéÁci postupne opúšťali bluesové chodníčky, Boris pocítil, že je čas ísť za hlasom svojho srdca. Obklopil sa novými hudobníkmi, ktorí zdieľali jeho obdiv k chicagskemu bluesu a postavil si vlastnú kapelu B. and the Money Makers. V novej kapele začal dokonca aj spievať. A parádne. Dodnes nechápem, kde sa to v ňom zrazu, po toľkých rokoch, zobralo. Boris vedel čo chce a darilo sa mu to aj realizovať. Postupne pribúdali pozvánky, kapela hrala na koncertoch a festivaloch aj mimo Zvolena i v blízkom zahraničí a účastníci výročnej ankety nášho internetového portálu ju vyhlásili za Najobľúbenejšiu slovenskú bluesovú skupinu roka 2012.


Ako to už býva, po Borisovej predčasnej smrti sa zistilo, že nielen ako spevák a harmonikár, ale najmä ako ideotvorca a motor kapely bol nenahraditeľný a kapela sa po krátkom čase rozpadla. No zostávajúci členovia na neho nezabudli. Zozbierali nahrávky, ktoré vznikli krátko pred Borisovou smrťou a vlastným nákladom ich vydali na jedinečnom CD, ktoré potom prezentovali v máji roka 2014 vo Zvolene na špeciálnom spomienkovom koncerte pre Borisa. S Borisom Čiamporom som sa mal stretnúť pred piatimi rokmi v Skalici na festivale Hudba v meste. Neprišiel, lebo v júli sa vybral do Turecka na letnú dovolenku a tú si kvôli nečakanej srdcovej príhode predĺžil naveky. A vôbec nepochybujem o tom, že „never ending summer holiday“ trávi teraz v spoločnosti legendárnych bluesmenov ako Little Walter, Howlin´ Wolf či Muddy Waters, ktorých tak obdivoval.

Bonzo Radványi
Júl 2018