Pred 50 rokmi umrel Jimi Hendrix

Jeden z najslávnejších gitaristov

18. september roku 1970 sa zapísal čiernymi písmenami do dejín rockovej hudby. Pred 50 rokmi v Londýne umrel jeden z najväčších novátorov v hre na elektrickú gitaru – Jimi Hendrix. Hviezdna kariéra tohto geniálneho ľaváka trvala veľmi krátko, len niečo okolo 4 rokov, no za ten čas vytvoril také hudobné veľdielo, ktoré aj po pol storočí má stále čo povedať aj dnešnému poslucháčovi.

Pred 50 rokmi umrel Jimi Hendrix

Svojim gitarovým umením a priekopníckym využitím wah wah pedálu, fuzz boxu, gitarovej väzby a ďalších rozličných efektov predbehol svoju dobu a ovplyvnil tisíce gitaristov na celom svete. Je potrebné pripomenúť aj jeho skladateľský i textársky autorský príspevok, na ktorý sa zabúda a býva dosť nedocenený. Veď Hendrixove vlastné skladby ako Purple Haze, Foxy Lady, Highway Chile, The Wind Cries Mary, Little Wing, Fire, Electric Ladyland či Stone Free sú dodnes etalónom kvality a stali sa doslova učebnicami pre rockových hudobníkov. K nim pokojne môžeme prirátať aj famóznu verziu skladby Hey Joe alebo prerábku piesne All Along The Watchtower, ktorú si tak privlastnil, že sa viac spája s jeho menom ako s Bobom Dylanom, ktorý ju zložil.

Pred 50 rokmi umrel Jimi Hendrix

Jimiho hudba vychádzala prirodzene z bluesových koreňov o čom svedčí aj vydarená CD kompilácia s jednoduchým názvom Jimi Hendrix – Blues, vydaná roku 1994. Medzi 11 skladbami, ktoré Hendrix nahral v období rokov 1966 až 1970, môžeme okrem verzií starých bluesových klasík ako Catfish Blues, Mannish Boy, Bleeding Heart a Born Under A Bad Sign počuť aj najznámejšiu Hendrixovu bluesovú „dvanástku“ – skladbu Red House, ktorá sa v priebehu rokov sama stala často hrávaným bluesovým štandardom. Zaujímavá je aj ďalšia jeho vlastná skladba Hear My Train A Comin´. Jej akustická verzia v duchu delta bluesu spomínaný album otvára a jej koncertná elektrická verzia zasa celý album uzatvára.

Pred 50 rokmi umrel Jimi Hendrix

Keď už som pri platniach – za Hendrixovho života vyšli len štyri elpéčky. Tri so skupinou Experience (Are You Experienced, Axis:Bold As Love a dvojalbum Electric Ladyland) a k tomu jedna s Band of Gypsys, ktorá bola jedinou oficiálnou „lajfkou“. A aby som nezabudol, medzitým roku 1968 pribudla aj výberovka Smash Hits. Po Hendrixovej smrti sa kolesá businessu rozkrútili na plné obrátky a do jeho diskografie pribudli desiatky neautorizovaných albumov, obsahujúcich zväčša koncertné nahrávky dosť pochybnej kvality. Výnimkou je len platňa Cry Of Love, ktorá vyšla krátko po jeho smrti a obsahovala štúdiové nahrávky pripravované pre plánovaný ďalší album.


Bohužiaľ dnes sa viac ako o hudbe Jimi Hendrixa píše o jeho príslušnosti ku klubu tzv. dvadsaťsedmičkárov (The 27 Club), hudobných hviezd, ktoré umreli vo veku len 27 rokov. Hendrix síce odišiel na onen svet len mesiac pred svojimi 28. narodeninami ale tieto kalendárne špekulácie prenechám bulváru a radšej si pri spomienke na tohto hudobného velikána vypočujem jeho prekrásnu baladu Angel. Okrem toho fanúšikom sa naskytá príležitosť pripomenúť si hudbu Jimi Hendrixa aj naživo na koncerte, teda na sérii plánovaných koncertov po Slovensku, ktoré s názvom „50 Anniversary Jimi Hendrix“ ohlásil na druhú polovicu septembra René Lacko. Záujemcom odporúčam kliknúť si na jeho internetovú stránku renelacko.com, kde nájdete presné termíny koncertov a prípadné zmeny, o ktoré v dnešnej koronavírusom poznačenej dobe nie je núdza.

Bonzo Radványi
14/09/2020