Pred 5 rokmi umrel B. B. King

Koncert v PKO nezmazateľne zapísal do histórie bluesu na Slovensku

14. mája uplynulo 5 rokov, čo v Las Vegas umrel legendárny americký bluesový gitarista, spevák a skladateľ B. B. King. Od osláv okrúhlej deväťdesiatky ho delili len 4 mesiace.

Pred 5 rokmi umrel B. B. King

Rodák z Mississippi, Riley B. King, ako znelo jeho celé meno, vyrastal u svojej starej mamy, pretĺkal sa ako robotník na bavlníkovej plantáži a vo svojom voľnom čase spieval v kostolnom zbore a hral na gitare. Tú mu daroval bratranec jeho matky, známy delta bluesový gitarista a spevák Bukka White. Práve s ním sa koncom štyridsiatych rokov minulého storočia dostal do Memphisu na známu bluesovú ulicu Beale Street. Kingovi sa tam zadarilo a po niekoľkých hosťovských vystúpeniach v rádioprograme Sonny Boy Williamsona sa stal tak populárnym, že dostal vlastné vysielanie a ako disc jockey získal prezývku Beale Street Blues Boy, ktorá sa neskôr skrátila na Blues Boy a na konečné iniciály B. B.


V tom istom čase si založil vlastnú kapelu, s ktorou začal koncertovať a nahrávať prvé platne. Skladba Three O´Clock Blues, ktorá sa vo februári 1952 dostala na 1. priečku Rhythm & Blues rebríčka Billboardu, bola len začiatkom dlhej série jeho ďalších hitov, z ktorých mnohé aj sám zložil: You Upset Me Baby, When My Heart Beats Like a Hammer, How Blue Can You Get, Rock Me Baby, Sweet Sixteen, Don´t Answer The Door, Sweet Little Angel, Why I Sing The Blues, The Thrill Is Gone, To Know You Is To Love You atď.

Pred 5 rokmi umrel B. B. King

V šiestej dekáde síce popularita bluesovej hudby u čierneho obecenstva poklesla, no na druhej strane Kingov unikátny a mnohými napodobovaný štýl hry na gitare si získal veľký obdiv bielych muzikantov a spolu s nimi aj priazeň bieleho publika. K jeho veľkým obdivovateľom patril aj o generáciu mladší slávny britský gitarista Eric Clapton, s ktorým spoločne nahral roku 2000 výborný, cenou Grammy odmenený album Riding With The King. Okrem titulnej skladby z pera Johna Hiatta bolo na ňom 5 verzií starých osvedčených skladieb B. B. Kinga, vrátane skoro 10 minútovej Three O´Clock Blues, plus dva známe bluesové štandardy – Key To The Highway a Worried Life Blues.


Eric Clapton sa objavil už predtým na Kingovom albume duetov, ktorý B. B. King nahral v roku 1997 s predstaviteľmi bluesovo naladenej mladšej generácie ako Van Morrison, Bonnie Raitt, Joe Cocker, The Rolling Stones, David Gilmour atď. Na tomto albume s názvom Deuces Wild je aj pekná verzia jednej z najznámejších Kingových skladieb Rock Me Baby, ktorú spolu s legendárnym gitaristom nahral práve Eric Clapton.

Pred 5 rokmi umrel B. B. King

Zaujímavá a plodná bola aj Kingova spolupráca s írskou skupinou U2. Vďaka nej vznikla v historickom Sun Studio v Memphise spoločná nahrávka skladby When Love Comes To Town, ktorú pre Kinga zložil Bono so svojimi spoluhráčmi. Skladba mala veľký úspech. Vyšla nielen na albume Rattle and Hum od U2, ale aj na singli a v roku 1989 trónila na vrchole írskej hitparády. Okrem toho sa vyšplhala aj na šiestu priečku v britskom a druhú v US hitparádovom rebríčku. Skladba sa potom stala pevnou zložkou programu na koncertoch B. B. Kinga i skupiny U2, ktorá mu práve s ňou vzdala hold aj na druhý deň po jeho smrti na koncerte vo Vancouveri.

Pred 5 rokmi umrel B. B. King

B. B. King so svojou hudbou a s gitarou, ktorú láskyplne volal Lucille, prešiel doslova celý svet. Bol neustále na cestách. Od roku 1954 až do konca sedemdesiatych rokov hral pravidelne v priemere viac ako 200 koncertov ročne. Neskôr síce počet vystúpení obmedzil ale aj tak až do vysokého veku hral asi 100 koncertov ročne. V apríli roku 1998 bola súčasťou jeho nekonečného turné aj Bratislava. Koncert v PKO, ktorý sa nezmazateľne zapísal do histórie bluesu na Slovensku i do mojej pamäti, mi dodnes pripomína CD Deuces Wild s Kingovým podpisom. Pred 5 rokmi umrel gitarista a spevák, ktorý určite patril k najvplyvnejším bluesovým hudobníkom všetkých čias, pred 5 rokmi umrel kráľ nielen podľa mena + B. B. King.

Bonzo Radványi
15/05/2020