Pred 115 rokmi sa narodil Big Boy Crudup

Autor slávnej skladby That´s All Right Mama

Pred 115 rokmi sa narodil autor slávnej skladby That´s All Right Mama Big Boy Crudup (1905 – 1974). Americký bluesový spevák a gitarista Arthur „Big Boy“ Crudup sa zapísal do histórie najmä ako autor skladby That´s All Right Mama. Jej originálnu verziu nahral Crudup roku 1946, no spopularizoval ju až Elvis Presley, ktorý ju s trochu pozmeneným textom a tempom nahral na svoj debutový singel v lete roka 1954. Skladba v jeho podaní sa stala hitom a jedným zo základných pilierov vtedy nastupujúcej éry rock and rollu. Kvôli nej niektorí hudobní publicisti Crudupa nazvali „otcom rock and rollu“. Nakoniec neboli až tak veľmi vedľa, ako to neskôr nepriamo potvrdil aj Muddy Waters v skladbe „The blues had a baby, and they named it rock and roll“.

Pred 115 rokmi sa narodil Big Boy Crudup

V priebehu nasledujúcich dekád sa skladba That´s All Right Mama stala často hrávaným evergreenom a objavila sa na platniach takých rozdielnych interpretov ako Carl Perkins, Albert King, Canned Heat, Rod Stewart, Doctor Ross, Ronnie Hawkins, Paul McCartney, Link Wray, Albert Lee, Cliff Richard, Foghat, Sam Lay Blues Band, Bob Dylan a Johnny Cash, Scotty Moore a Eric Clapton, Robin Trower, Billy Swan atď. Arthur „Big Boy“ Crudup sa narodil pred 115 rokmi, v auguste 1905 vo Forest, v štáte Mississippi. Nad úplne presným dátumom jeho narodenia visí otáznik. Na náhrobnom kameni má uvedený 5. august, no wikipédia i niektoré bluesové encyklopédie uvádzajú 24. august.

Pred 115 rokmi sa narodil Big Boy Crudup

Crudup podobne ako mnohí iní bluesmeni z delty rieky Mississippi sa presídlil roku 1940 do Chicaga, kde hral najprv akusticky na ulici a neskôr, už s elektrickým zvukom, sa udomácnil v tamojších kluboch na South Side. Jeho talent a schopnosť skladať vlastné piesne si čoskoro všimol aj producent Lester Melrose, ktorý mu zabezpečil nahrávanie v štúdiu. Na šelakových platniach mu potom postupne vyšlo asi 80 skladieb a hoci ani jedna z nich nedosiahla takú popularitu ako That´s All Right Mama, stal sa jedným z najúspešnejších čiernych umelcov tých čias. No napriek tomu nezbohatol. Aj keď na Elvisovej platni bol uvedený ako autor, tantiémy nikdy nedostal.

Pred 115 rokmi sa narodil Big Boy Crudup

Big Boy Crudup síce zložil ešte celý rad ďalších známych skladieb, bluesoví fanúšikovia nepochybne poznajú If I Get Lucky (1941), Mean Ol´ Frisco Blues (1942), So Glad You´re Mine (1946), My Baby Left Me (1950), Who´s Been Foolin´ You (1944) alebo Rock Me Mama (1945), ale finančný úspech sa mu dokonale vyhol. Nuž ale to bol údel aj iných bluesmenov. Keď v marci 1974 vo veku 69 rokov umrel, zostali po ňom asi tri desiatky kompilačných albumov so starými nahrávkami, ktoré nahral v rokoch 1941-1956 pre RCA Victor, Bluebell, Ace, Checker, Delmark a Trumpet Records. Okrem nich nahral v 60. a 70. rokoch ešte 4 oficiálne sólové LP platne a dve spoločné s Jimmy Dawkinsom a Willie Dixonom. Pamiatku Arthura „Big Boy“ Crudupa okrem jeho nahrávok pripomína aj tabuľa na Bluesovom chodníku – Mississippi Blues Trail, ktorá je umiestená v jeho rodisku, v mestečku Forest.

Bonzo Radványi
07/08/2020