Petra Börnerová trio & Fedor Frešo – Live 2018

Rodinná kapela a „adoptovaná“ legenda

Česká speváčka a akordeonistka Petra Börnerová nie je slovenským fanúšikom bluesovej hudby neznáma. Ona i jej spoluhráči zaznamenali v posledných troch rokoch významný úspech v bluesovej ankete Slovak Blues Top internetového portálu Bluesmusic.sk. V roku 2017 v nej bluesové duo Petra Börnerová & Tomáš Bobrovniczký vyhralo v kategórii Osobnosť na českej bluesovej scéne v roku 2016, v roku 2018 bolo Petra Börnerová trio víťazom v kategórii Osobnosť na českej bluesovej scéne v roku 2017 a rok 2019 priniesol tomuto triu víťazstvo v kategórii Najlepší počin na českej bluesovej scéne v roku 2018.

Petra Börnerová trio & Fedor Frešo - Live 2018

S hudbou Petry Börnerovej a jej tria som sa po prvýkrát stretla v Trnave, kde sa konal ich open-air koncert v rámci projektu Leto na korze v júli 2016. Petra Börnerová trio je doslova rodinná kapela: okrem líderky ho tvorí jej manžel, slovensko-maďarský hudobník Tomáš „Bobek“ Bobrovniczký (akustická a rezofonická gitara, spev) a post bubeníka zastáva ich syn Tomáš Bobrovniczký junior. Ten mal v lete 2016 iba 7 rokov. Zistila som, že ich folk-roots-bluesová hudba, ktorá sa nebráni ani jazzovým či rockovým inšpiráciám, odovzdáva značné množstvo príjemného pocitu a pozitívnej energie, a to nielen mne. O tom svedčil veľký potlesk obecenstva. V júli 2017 prišlo Petra Börnerová trio opäť zahrať na trnavské korzo, no ja som ako na potvoru trčala v autobuse vo veľkej dopravnej zápche na diaľnici. Tento koncert som teda prepásla. No vynahradila som si to v Bratislave na festivale Livin´ Blues v marci 2018, kde Petra Börnerová trio vystúpilo spolu so svojím hosťom – s basgitaristom Fedorom Frešom.

Petra Börnerová trio & Fedor Frešo - Live 2018

Žiaľ, spolupráca tria s touto legendou česko-slovenskej hudobnej scény netrvala dlho, prebiehala v rokoch 2017 až 2018. V tom čase spolu odohrali niekoľko koncertov v Českej republike i na Slovensku. Životná púť Fedora Freša sa skončila náhle a nečakane 26. júna 2018 vo veku 71 rokov. Petra Börnerová trio preto venovalo cédečko Petra Börnerová trio & Fedor Frešo – LIVE 2018 pamiatke tohto výnimočného hudobníka. Jedná sa o poslednú nahrávku, na ktorej hrá Fedor Frešo. CD bolo nahrané 28. apríla 2018 na koncerte v hudobnej kaviarni Stará Pekárna v Brne. Zvuk, mix a mastering mal na starosti Broněk Šmid (Studio Indies) a grafický návrh obalu je dielom teplického maliara Pavla Kremla. Vydania cédečka sa zhostil Pavel Hruška a jeho vydavateľstvo SOZAT. CD vyšlo s podporou mesta Bíliny.

Petra Börnerová trio & Fedor Frešo - Live 2018

Často sa vyskytujúcim motívom vyobrazeným na obale cédečka sú tlieskajúce ruky, no nechýbajú ani tváre zúčastnených hudobníkov a vyobrazenie kontrabasu a basovej gitary, čo sú hudobné nástroje, na ktoré Fedor Frešo hrával. Na CD Petra Börnerová trio & Fedor Frešo – LIVE 2018 sa nachádza 16 skladieb, z toho 4 sú pesničky s českými textami Petry Börnerovej. K dvom z nich napísal hudbu Tomáš „Bobek“ Bobrovniczký a k ďalším dvom Miloš Železňák. Po česky spievaná je aj pesnička Lednový blues autorov Luboš Andršt, Peter Lipa (hudba) a Pavel Kopta (text). Na cédečku majú zastúpenie i maďarskí autori, texty ich pesničiek sú však v angličtine: Chase A Face (Bornemissza Ádám / Benkő Zsolt) a Take My Hand (Bornemissza Ádám). Tak ako s Milošom Železňákom, aj s oboma maďarskými hudobníkmi kedysi Petra Börnerová a Tomáš „Bobek“ Bobrovniczký spolupracovali v kapele Petra Börnerová band. Zvyšok pesničiek na cédečku tvoria prevzaté skladby, hlavne od amerických autorov, no nájde sa tam i po jednej pesničke od The Rolling Stones a od holandského hudobníka Hansa Theessinka.

Petra Börnerová trio & Fedor Frešo - Live 2018

Okrem hudby na nahrávke znie i trocha hovoreného slova v podaní Petry Börnerovej a Fedora Freša. Hoci väčšina skladieb na CD Petra Börnerová trio & Fedor Frešo – LIVE 2018 sa už objavila na predošlých nahrávkach Petra Börnerová bandu, Petra Börnerová dua či Petra Börnerová tria, nové cédečko je špecifické zostavou hudobníkov, ktorá na ňom hrá, i svojou atmosférou. Cítiť z nej vzájomný rešpekt a priam rodinnú pohodu. Veď, ako na cédečku hovorí líderka tria, v začiatkoch svojej kariéry mala problém nájsť dobrého bubeníka, a napokon si jedného vzala (Tomáš „Bobek“ Bobrovniczký je aj bubeník) a druhý sa jej narodil.

Petra Börnerová trio & Fedor Frešo - Live 2018

No a neskôr si do rodiny „adoptovali“ ešte aj Fedora Freša. A tak vznikla trojgeneračná kapela a v nej šikovná rytmika s ohromujúcim vekovým rozdielom – 63 rokov. Hra basovej gitary a bicích na tejto nahrávke pôsobí ako vhodné množstvo korenia a soli v polievke. V hudobnej kaviarni Stará Pekárna v Brne bolo už nahraté CD Petra Börnerová band feat. Benkő Zsolt – Live at Stará Pekárna (2005), a tiež CD Petra Börnerová trio & Besenyei Csaba – Acoustic Live (2017). Hudobníci sa tam evidentne radi vracajú, čo určite tiež prispelo k pohodovému vyzneniu nahrávky Petra Börnerová trio & Fedor Frešo – LIVE 2018.


Kapele to spolu pekne ladí, má to švih a obecenstvo nešetrí potleskom. Tomáš „Bobek“ Bobrovniczký hrá na gitary parádne, takže ma veľmi teší, že neostal len pri bicích. V niektorých skladbách spieva sprievodné vokály. Hlas Petry Börnerovej k pesničkám pristane znamenite, je v ňom vrúcnosť, rozhodnosť i sugestívnosť. Zvuk jej akordeónu dodáva skladbám poetické napätie (napokon, akordeón znie aj v origináli pesničky Everything I Need, ktorý spieva Keb´ Mo´). Zapôsobila na mňa pesnička Cožpak se vám to nelíbí so sebaistým spevom speváčky, s jej vlastným textom a s drajvom všetkých hudobných nástrojov. České texty z autorskej dielne Petry Börnerovej sú plné čistej a úprimnej pesničkárskej poetiky.

Petra Börnerová trio & Fedor Frešo - Live 2018

I prevzaté skladby majú v podaní Petra Börnerová tria pôsobivé a svojské aranžmány. Pesnička Don´t Ever Let Nobody Drag Your Spirit Down ma zaujala pre svoje duchovné posolstvo v texte a okrem neho som si v nej užívala hru rytmiky i gitarové sólo. Lyrické tóny akordeónu nádherne vyniknú v pesničke Splín. V skladbe No Expectations, ktorá je mojou srdcovou záležitosťou, na mňa pôsobí hlas Petry Börnerovej až hypnoticky. Už na začiatku pesničky I Wanna Hold On To You Baby rytmika naplno ukazuje, čo dokáže, a publikum to patrične oceňuje. Tiež sa mi v nej veľmi páči spev speváčky. Posledná skladba na cédečku Petra Börnerová trio & Fedor Frešo – LIVE 2018 je Lednový blues (jedna z prvých bluesových pesničiek, ktorú Petra Börnerová zaradila do svojho repertoáru).


Je ozdobená peknými sólami basovej gitary, gitary i bicích. Čo sa týka hovoreného slova, Petra Börnerová na tomto CD hovorí napríklad o tom, ako sa po prvýkrát stretli s Fedorom Frešom, ako si našla prácu i manžela cez inzerát, či ako kedysi dávno chodievala na hodiny spevu k Jane Koubkovej. Fedor Frešo zase hovorí so svojím osobitým humorom napríklad o svojej knihe Sideman a zaujímavo rozpráva o pesničke Hound Dog, ktorá sa na tomto cédečku tiež nachádza. Nezabúda zdôrazniť, že Petra Börnerová je prvá speváčka, ktorú kedy svojou hrou sprevádzal.

Je veľká škoda, že sa spolupráca Petra Börnerová tria s Fedorom Frešom skončila tak náhle a nešťastne. O tom, že bola príjemná a podnetná, svedčí nahrávka Petra Börnerová trio & Fedor Frešo – LIVE 2018. Tlieskajú ruky na obale, tlieskam aj ja.

Ružena Šípková
03/2019