Peter Luha koncert Berta Unplugged Online

Fajn zábava na piatkový večer

Myslím si, že rok 2020 nám dáva všetkým poriadne zabrať. Mám pocit, že preletel priam bleskovo, a ani mi to nie je veľmi ľúto. Sociálne kontakty, aj čo sa týka hudby, mi aspoň čiastočne nahradila sociálna sieť. Mocem sa po nej každý deň a často sa tam dozvedám aj o aktivitách hudobníkov.

Online koncert Petra Luhu Berta Unplugged

Takto sa ku mne dostala aj informácia, že sa chystá online koncert multiinštrumentalistu, speváka a skladateľa Petra Luhu s názvom Berta Unplugged. Usporiadateľmi boli pivovar Berta Bier a Peter Luha. Aha, tak reklama na pivo, povedala som si začudovane. Ale vzápätí som si spomenula na čítanie o amerických bluesmanoch, ktorí v 40. rokoch 20. storočia robili reklamu pre miestneho výrobcu múky. Tak prečo nie aj pivo? Tešila som sa na hudbu, bola som zvedavá, aký žáner to bude, a tak som si koncert nenechala ujsť.

Online koncert Petra Luhu Berta Unplugged

Konal sa v piatok 27. novembra a začal sa o 20.00 hod. Peter Luha mal v miestnosti, z ktorej sa vysielalo, podľa vlastných slov „riadiace stredisko ako vo vesmírnej lodi“. Okrem sedemstrunovej gitary TheBone, flauty a mikrofónu sa vyzbrojil i rôznymi „efektíkmi“, looperom a, samozrejme, príjemným a silným hlasom a umením beatboxu. Scénu dotvárali sudy, prepravka a tiež fľaša a pohár s logom Berta Bier. Peter Luha žartoval, že hrá celá kapela, a jeho spoluhráči sedia v sudoch. Čo sa týka hudby, zneli covery známych skladieb v zaujímavých úpravách.

Online koncert Petra Luhu Berta Unplugged

Boli to napríklad skladby Your Time Is Gonna Come od Led Zeppelin či Proud Mary od Creedence Clearwater Revival, ale došlo i na U2 a na Beatles. Medzi pesničkami rozprával Peter Luha príbeh mladej rebelky Berty, ktorá sa z Karlovača vo vojnou zmietanom Chorvátsku dostala až do Hamburgu a odtiaľ na Slovensko, kam so sebou priniesla receptúru výborného piva. Peter Luha teda predviedol aj rozprávačské umenie a poslucháčom kládol otázky spojené s príbehom. Fanúšikovia sa pretekali v písaní komentárov, pretože bolo možné vyhrať tričká a dva päťlitrové súdky piva. Napokon Peter Luha pustil temperamentnú skladbu s nádychom balkánskej hudby, ktorú zložil a nahral na počesť Berty. Fajn zábava na piatkový večer, ale v komentároch okrem radosti rezonovala i túžba po živých koncertoch. Peter Luha mal samozrejme rovnaký názor.

Ružena Šípková
06/12/2020