Peter Luha a Andrej Jeriga Online

Vianočné „bublinové“ kúzla

V sobotu 26. decembra 2020, teda na druhý sviatok vianočný, si pripravil spevák, multiinštrumentalista a skladateľ Peter Luha darček pre svojich poslucháčov. Išlo o vianočný online gitarový loopovaný koncert. Upútavka na sociálnej sieti sľubovala, že možno príde aj kúzelník, a tak som s napätím očakávala, čo z toho vykvitne. O 20.00 bola záhada rozlúštená: kúzelníkom bol ďalší hudobník, basgitarista Andrej Jeriga.

Peter Luha a Andrej Jeriga Online

Na začiatku Peter Luha privítal všetkých fanúšikov loopom zo známej vianočnej skladby Tichá noc, čiže Silent Night. Dodal však, že v ten večer sú všetky pesničky vianočné a poslucháčom sa prihovoril po slovensky i po anglicky. Zaznela pestrá zmes skladieb. Peter Luha hral na svojej známej a osvedčenej gitare TheBone a pomáhal si tiež looperom a perkusiami. Už počas prvej pesničky Cocaine od J. J. Calea som si hovorila, že táto gitara je dôkazom toho, že kosť (bone) môže aj spievať. Precítene spieval, samozrejme, aj Peter Luha a basová gitara zakotvila hudbu v hlbokých tónoch.

Peter Luha a Andrej Jeriga Online

V hre hudobníkov boli počas koncertu prítomné takmer hypnotické rytmy a melódie, jemné finesy i rocková energia a naliehavosť. Radosť z hrania bola evidentná. V pesničke Knockin´ On Heaven´s Door od Boba Dylana využil Peter Luha aj beatbox. Oživenie do nej priniesol „výlet“ do reggae. Pozitívne komentáre od fanúšikov pribúdali, vládla dobrá nálada. Peter Luha medzi skladbami žartoval na tému „bublín“, v ktorých sme mali prežiť sviatky. Občas stíhal aj pozdravovať komentujúcich poslucháčov online. Pesničku Johna Lennona Imagine prizdobil okrem gitary a nadšeného spevu aj hrou na flaute. Zaznelo v nej i basgitarové sólo. Počas vianočných sviatkov nemohla chýbať ani pesnička Personal Jesus, pôvodne od kapely Depeche Mode. Peter Luha v nej znova predviedol beatbox.

Peter Luha a Andrej Jeriga Online

Aj v podaní dvoch hudobníkov bola plná ráznosti a sily. Mala som pocit, že kúzelníci sú obaja. Očividne boli hudobne naladení na jednu vlnu. Naozaj vianočná bola pesnička White Christmas z autorskej dielne Irvinga Berlina. Peter Luha pred ňou vyslovil želanie do nového roka, aby sa podarilo zlikvidovať koronavírus. Myslím si, že to je prianie nás všetkých. Z pesničky mi v pamäti utkvel predovšetkým hlboký hlas Petra Luhu a vysoké tóny jeho gitary v niektorých pasážach. Keď hudobníci dohrali, Peter Luha poďakoval Andrejovi Jerigovi, ktorý prišiel navštíviť jeho „bublinu“. Zavtipkoval, že Andrej teraz bude spievať, a ten sa radšej rozlúčil.

Peter Luha a Andrej Jeriga Online

Peter Luha, už sám, zakončil pekný hodinový koncert pesničkou What A Wonderful World, známou v podaní Louisa Armstronga. Peter Luha v nej najprv spieval svojím vlastným hlasom, potom napodobňoval Satchma. V tejto skladbe našla opäť hojné uplatnenie flauta. Napokon si Peter Luha a Andrej Jeriga pripili na krajší nový rok a na ďalšie Vianoce. Skrátka, aby sme sa v novom roku stretávali už aj naživo a nie len takto v „bublinách“.

Zdá sa, že Petra Luhu celkom baví robiť online koncerty. No rovnako ako on sa už neviem dočkať toho, keď vstanem od počítača a pôjdem na obyčajný živý koncert. Tento koronavírusový „bublifuk“ ma už vážne unavuje.

Ružena Šípková
21/12/2020