Tohtoročný máj sa s nami rozlúčil s dvomi smutnými správami z hudobnej scény. Tá prvá hovorí o smrti amerického bluesového harmonikára a speváka Tony Glovera, ktorý opustil tento svet v stredu 29. mája vo veku 79 rokov. Rodák z Minneapolis, s prezývkou „Little Sun“ sa predstavil na hudobnej scéne v prvej polovici 60. rokov spolu s gitaristami a spevákmi Spider John Koernerom a Dave Snaker Rayom v bluesovom triu Koerner, Ray & Glover. Všetci traja sa zapísali v 60. rokoch do histórie ako významné osobnosti revivalu bluesu a folkmusic. Na svojich koncertoch a platniach ponúkali nielen verzie skladieb od čiernych bluesmenov ako Lead Belly, Blind Lemon Jefferson, Lightnin´ Hopkins, Sleepy John Estes, Muddy Waters ale aj celý rad vlastných skladieb.
Tony Glover sa v priebehu rokov stal aj významným hudobným kritikom a publicistom. Napísal vysoko cenenú inštruktážnu knihu ako hrať blues na ústnu harmoniku a bol aj spoluautorom knižnej biografie o živote svojho veľkého vzoru, legendárneho chicagského harmonikára Little Waltera – Blues with a Feeling: The Little Walter Story. Roku 2008 ho spolu s jeho spoluhráčmi Koernerom a Rayom, s ktorými vystupoval sporadicky až do svojej smrti, uviedli do Minnesota Blues Hall of Fame.
Ďalší čierny krížik pribudol do kalendára o deň neskôr, vo štvrtok 30. mája. Objavil sa pri mene jazzového a bluesového speváka, gitaristu, skladateľa a v neposlednom rade aj herca Leona Redbonea, ktorý umrel v New Hope, v Pennsylvánii. Životné osudy tohto umelca arménskeho pôvodu, ktorý by onedlho v auguste oslávil 70. narodeniny, sú veľmi zaujímavé. Narodil sa v Nikózii na Cypre, odkiaľ sa v polovici 60. rokov presťahoval do Kanady. Tam si zmenil aj meno a z Dickrana Gobaliana sa stal Leon Redbone. Ako talentovaný spevák a gitarista s veľmi širokým hudobným záberom, od swingu cez blues, ragtime až po soul-jazz, vystupoval v Toronte, kde si ho pri jednej príležitosti všimol Bob Dylan. Redbone spravil na neho taký dojem, že mu zabezpečil nahrávaciu zmluvu. Na debutovom albume s názvom On The Track ponúkol roku 1975 okrem viacerých jazzových štandardov a populárnych music hallových piesní aj verziu skladby Haunted House od Lonnie Johnsona či Desert Blues od Jimmie Rodgersa.
Bluesové skladby nechýbali ani na ďalších dvanástich štúdiových a 5 koncertných platniach, ktoré v priebehu nasledujúcich rokov nahral. Okrem celého radu autorských bluesov z pera samotného Leona Redbonea nájdeme na nich napríklad Police Dog Blues od Blind Blakea, Crazy Blues od Mamie Smith či Winin´ Boy Blues od Jelly Roll Mortona.
Jeho úspešnú kariéru prerušili zdravotné problémy, kvôli ktorým roku 2015 skončil s koncertnými vystúpeniami i štúdiovými aktivitami a úplne sa stiahol z hudobnej scény. O rok neskôr jeho veľký fanúšik Jack White znova vydal Redboneov debutový album On The Track na vinylovej platni, rovnako ako aj LP Long Way From Home, s unikátnymi, dovtedy nevydanými staršími koncertnými nahrávkami. Pamiatku charizmatického a tak trochu záhadného umelca pripomína aj krátky dokumentárny film Please Don’t Talk About Me When I’m Gone: The Search for Leon Redbone, ktorý vyšiel v minulom roku.
Bonzo Radványi
05/2019