Odišiel Leslie West ďalší gitarový velikán

Autor hitu Mississippi Queen

Krátko pred Štedrým dňom obletela svet smutná správa o smrti amerického gitaristu a speváka Leslie Westa. Preslávil sa najmä ako frontman ikonickej hard rockovej skupiny Mountain a autor jej najväčšieho hitu Mississippi Queen. S Mountain hral roku 1969 aj na legendárnom festivale vo Woodstocku. Po prvom rozpade Mountain spolupracoval v rokoch 1972-74 s hviezdnym britským basistom a spevákom Jackom Bruceom, s ktorým vytvoril bluesrockové power trio West, Bruce and Laing a nahral dva štúdiové a jeden koncertný album.

Odišiel Leslie West ďalší gitarový velikán

V neskorších rokoch sa kariéra Leslie Westa rozdelila na dva smery – koncertovanie a nahrávanie s novoreformovanou kapelou Mountain, v ktorej sa v priebehu rokov vystriedali aj takí známi muzikanti ako Mark Clarke, Noel Redding, Elvin Bishop a nahrávanie sólových platní. Jeho štýl hry a výbušné gitarové sóla ovplyvnili celý rad ďalších gitaristov vrátane Eddie Van Halena, Ritchie Blackmorea, Martina Barrého, Randy Rhoadsa či Johna McLaughlina a dokonca sa pokladá za jedného so zakladateľov heavy metalu.

Odišiel Leslie West ďalší gitarový velikán

Hoci aj na platniach skupiny Mountain môžeme nájsť blues len občas, väčší priestor dostal až na Westových štúdiových sólových albumoch. Najmä na tých, ktoré nahral začiatkom nového storočia – Blues to Die For (2003), Guitarded (2004), Got Blooze (2005) alebo Blue Me (2006). Dokonca jeho album Still Climbing sa dostal roku 2013 až na vrchol rebríčka najpredávanejších bluesových albumov časopisu Billboard a šestnásta sólovka v poradí s názvom Soundcheck (2015), ktorá uzatvára Westovu diskografiu, skončila na 2. priečke.

Odišiel Leslie West ďalší gitarový velikán

Leslie West bol vždy silným fajčiarom, mal nadváhu a cukrovku, kvôli ktorej mu v roku 2011 amputovali časť pravej nohy. Napriek tomu sa nevzdal a už o tri mesiace neskôr koncertoval po sediačky. V tom čase nahral aj spomínaný úspešný album Still Climbing, ktorého názov odkazuje na debutový album skupiny Mountain. West žil v poslednej dobe na Floride, kde ho v pondelok zaskočil srdcový infarkt. Slávny gitarista zostal v bezvedomí, z ktorého sa už neprebral a o dva dni, v stredu 23. decembra, umrel vo veku 75 rokov v nemocnici v Daytona Beach.

Bonzo Radványi
28/12/2020