Album Quarter Past Eleven – Calvados Band

Nový počin košickej bluesrockovej kapely

Na jar minulého roku sa na slovenskej bluesovej scéne rozšírila správa o troch nových vlastných skladbách košickej bluesrockovej kapely Calvados Band. K dvom z nich postupne vznikli aj videoklipy, a nezostalo len pri tom. Calvados Band, ktorý sa pred pandémiou sústredil predovšetkým na intenzívne koncertovanie, v roku 2021 horlivo pracoval na svojom štúdiovom albume (dovtedy mu vyšli iba štyri skladby na sampleri Bluesová spoločnosť No. 14 v roku 2018) s názvom Quarter Past Eleven (Štvrť na dvanásť). Je to tak trochu paradox, že sa jedná o debutový album, pretože kapela už má toho odohraného až-až.

Nový album Quarter Past Eleven - Calvados Band

Album sa zrodil v nahrávacom štúdiu Esprit v Košiciach a vyšiel v januári 2022 v českom hudobnom vydavateľstve Supraphon. V distribúcii je v elektronickej forme. Obsahuje sedem skladieb. Drvivá väčšina z nich je z vlastnej autorskej dielne a so slovenskými textami. Zo starších skladieb sa na album dostali Brzda a Teraz, ktorých autormi sú členovia Calvados Bandu Ján Fenko a Rastislav Dobransky, a jediná prevzatá vec – skladba Mr. Banker od americkej southern rockovej kapely Lynyrd Skynyrd. Ďalšie tri skladby sú z nahrávania v marci 2021: Rozbitý nos, Film a Blues o stratených nohách. Autorstvo prvých dvoch si pripísal osvedčený tandem Fenko / Dobransky a tretia je text básnika a humoristu Benjamína Škreka, zhudobnený Jánom Fenkom. Úplne nová je balada Eagle, ktorá je v angličtine, a je to vlastná práca už viackrát spomínanej autorskej dvojice z Calvados Bandu. K celkovému vyzneniu skladieb vždy prispieva celá kapela.

Košická kapela Calvados Band nezaháľa

Kapela Calvados Band sa na novom albume predstavuje v zostave: Ján Fenko – spev, gitary, ústne harmoniky, slide, Rastislav Dobransky – basová gitara a Marek Cicholes – bicie. Nahrávkam nechýbajú ráznosť a temperament typické aj pre živé vystúpenia tejto kapely. Čo sa týka textov Rastislava Dobranskeho, ich témami sú obyčajný, často neľahký život a neidealizované vzťahy. Ich bluesová bezprostrednosť dobre ladí s drsnou a živelnou hudbou Calvados Bandu. Album príjemne ozvláštňuje a uzatvára Blues o stratených nohách s textom Benjamína Škreka, ktorý je poetickým a originálnym obzretím sa za mladosťou, za koreňmi a za „starými dobrými časmi“.


Bezútešne a výstražne pôsobiaci obrázok na obale albumu má podľa slov frontmana kapely Jána Fenka pripomenúť to, že času nie je nazvyš, a preto sa treba snažiť, aby tu po nás ostalo nejaké ovocie našej práce. Rovnaký je aj význam názvu albumu, ktorý zároveň odkazuje i na bluesovú dvanástku. Kapela Calvados Band má v repertoári veľké množstvo prevzatých skladieb, preto ma príjemne prekvapil dôraz na vlastnú tvorbu pri zostavovaní albumu. Text skladby Brzda je o tom, čo človeka často brzdí a bráni mu konať. Energická hudba tohto power tria však priam pobáda k aktivite. Je práve štvrť na dvanásť, hoci pointou úvodnej skladby albumu nazvanej Rozbitý nos je „trať smerujúca do nekonečna“. A možno práve preto.

Album k vypočutiu a zakúpeniu tu: Calvados Band – Quarter Past Eleven.

Ružena Šípková
06/02/2022