Novinka Ronnie Wooda z The Rolling Stones

Hold Jimmy Reedovi

29. augusta uplynulo 45 rokov od smrti Jimmy Reeda, jedného z najslávnejších a komerčne najúspešnejších bluesových umelcov v histórii. Nahrávky tohto amerického speváka, gitaristu, hráča na ústnu harmoniku a v neposlednom rade aj plodného autora figurovali na prelome konca 50. a začiatku 60. rokov nielen na popredných priečkach Rhythm and Bluesového rebríčka časopisu Billboard ale jedenásť z nich sa dostalo aj do popovej hitparády Hot 100. Vďaka skladbám ako Baby What You Want Me To Do, Ain´t That Lovin´ You Baby, Honest I Do, Bright Lights Big City, Big Boss Man, Shame Shame Shame atď., ktoré medzičasom prešli do kategórie klasických bluesových štandardov, Jimmy Reeda v roku 1980 posmrtne uviedli do Bluesovej siene slávy. V roku 1991 k tomu pribudlo aj ďalšie prestížne ocenenie, uvedenie do Rock and Roll Hall of Fame, čo nebolo až takým prekvapením, keď si uvedomíme, že jeho skladby s obľubou hrali na koncertoch a nahrávali nielen bluesmeni ale aj rock and rolloví interpreti vrátane Elvisa Presleyho, Jerry Lee Lewisa, Wandy Jackson alebo Everly Brothers.

Novy album Ronnie Wooda z The Rolling Stones

Osobitnou kapitolou boli britské skupiny v 60. rokoch, v ktorých repertoári jeho skladby nemohli chýbať – Animals, Pretty Things, Yardbirds, Them, Merseybeats, Downliners Sect a najmä The Rolling Stones. Tí označovali Jimmy Reeda za svoj najväčší vzor a vo svojich začiatkoch hrali celý rad jeho skladieb, z ktorých nezabudnuteľná je najmä skvostná verzia Honest I Do na ich debutovej LP platni. Nezabudli na neho ani neskôr a na ich poslednom radovom albume Blue & Lonesome z roku 2016 môžeme počuť Reedovu skladbu Little Rain.

Novy album Ronnie Wooda z The Rolling Stones

The Rolling Stones sa vydávajú na jeseň na nové koncertné turné, na ktorom sa chystajú pripomenúť aj 40. výročie výjdenia ich albumu Tattoo You z roku 1981. Na október je naplánované vydanie reedície albumu s remastrovanými nahrávkami skladieb ako Start Me Up, Hang Fire či nádhernej piesne Waiting On A Friend. Nové vydanie doplní bonusový disk s názvom Lost & Found: Rarities obsahujúci 9 doteraz nevydaných štúdiových skladieb, ktoré pochádzajú z nahrávania spomínaného albumu. Medzi nimi je aj verzia starej Reedovej skladby Shame Shame Shame.

Mr. Luck – A Tribute to Jimmy Reed: Live at the Royal Albert Hall

To ale nie je ešte všetko. Špeciálnu poctu Jimmy Reedovi pripravil aj gitarista The Rolling Stones Ronnie Wood. Ten načasoval na začiatok septembra, teda skoro presne k výročiu smrti slávneho bluesmana, vydanie nového sólového CD s názvom Mr. Luck – A Tribute to Jimmy Reed: Live at the Royal Albert Hall. Je to záznam z mimoriadneho koncertu z novembra 2013, na ktorom Wood spolu so svojim Bandom zložil hold svojmu hudobnému hrdinovi. V jednom z nedávnych rozhovorov povedal: „Jimmy Reed mal veľký vplyv na The Rolling Stones a všetky kapely, ktoré milujú americký blues od tej doby až po súčasnosť. Je mi cťou, že som dostal možnosť osláviť jeho pamiatku a odkaz týmto koncertným albumom.“


Na nahrávkach budeme môcť počuť aj niekoľko Woodových priateľov, ktorí sa objavili v úlohe špeciálnych hostí v niektorých skladbách na koncerte ako Bobby Womack, Mick Hucknall a Paul Weller, no tým najprominentnejším z nich je gitarista Mick Taylor, ktorého Wood vystriedal pred rokmi v skupine The Rolling Stones. Medzi 18 skladbami Jimmy Reeda na novom albume, o ktorého obal sa postaral výtvarne nadaný Ronnie Wood, nechýba ani verzia pred chvíľou spomínanej skladby Shame Shame Shame, ktorú si už teraz, ešte pred oficiálnym výjdením novinky, môžeme vypočuť a pozrieť na internete.

Bonzo Radványi
30/08/2021