Nové spomienkové CD Rory Gallagher – Blues

Nezabudnuteľný írsky bluesrocker

Napriek tomu, že od predčasnej smrti írskeho gitaristu, speváka a skladateľa Rory Galaghera uplynulo 14. júna už 24 rokov, fanúšikovia na neho nezabúdajú. Toto si určite uvedomila aj firma UMC (Universal Music Catalogue), ktorá k tomuto výročiu vydala nový album s kolekciou doteraz nevydaných nahrávok z obdobia po rozchode skupiny Taste, keď sa Rory Galagher vydal na sólovú dráhu. Novinka s jednoduchým názvom Blues vyšla ako CD, prípadne double LP. Je na nej 15 skladieb, od nevydanej štúdiovej verzie známej skladby Sonny Boy Williamsona Don´t Start Me Talkin´ pôvodne plánovanej na album Jinxs z roku 1982 až po koncertnú verziu skladby Born Under A Bad Sign z nemeckého Rockpalastu z roku 1991 s hosťujúcim Jackom Bruceom.

Nové spomienkové CD Rory Gallagher - Blues

Okrem toho ponuku pre fanúšikov obohatila limitovaná edícia dvoch platní z modrého vinylu a najmä špeciálny a veľmi zaujímavý deluxe darčekový balíček troch CD s 36 nahrávkami, s bohatým bookletom obsahujúcim množstvo fotografií a esej od hudobného publicistu Jas Obrechta. Spomínaný deluxe box set má všetko, čo si len pravoverný fanúšik môže želať. Na Electric Blues, Acoustic Blues a Live Blues rozdelená trojdisková kompilácia obsahuje okrem raritných štúdiových a koncertných nahrávok vo vysokej zvukovej kvalite, záznamov z vystúpení v rádiách a televíznych programoch, aj zaujímavý rozhovor o bluese – Rory Talking Blues.


Virtuózny írsky gitarista, ktorý hral aj na mandolíne, ústnej harmonike, saxofóne a rezofonickom dobre, zomrel vo veku len 47 rokov v Londýne po transplantácii pečene. Jeho hudba ovplyvnila mnohých gitaristov na celom svete. Bol vzorom a inšpiráciou pre Gary Moorea, Briana Maya i Joe Bonamassu a k jeho veľkým ctiteľom patrili aj Jimi Hendrix a Eric Clapton, ktorý prehlásil, že „Rory ma vrátil späť k bluesu“.

Vyšlo nové spomienkové CD Rory Gallagher - Blues

Pamiatku Rory Galaghera okrem platní, vrátane najnovšieho albumu, ktorý sa krátko po svojom vydaní dostal až na prvú priečku rebríčka najpredávanejších bluesových albumov amerického hudobného týždenníka Billboard, pripomína aj írska poštová známka z roku 2002 s jeho portrétom a bronzová socha v životnej veľkosti v jeho rodnom Ballyshannone.

Bonzo Radványi
06/2019