Nové kríže na bluesovom cintoríne

Kirwan a Hiseman odišli do muzikantského neba

Tohtoročný jún prináša veľmi smutné správy. Z hudobnej scény neustále odchádzajú veľké osobnosti. Výnimkou nie sú ani bluesmeni. Potom, čo hneď v prvý júnový deň umrel známy US bluesový spevák a gitarista Eddy „The Chief“ Clearwater, o dva dni neskôr sa k nemu pridal spevák a zakladateľ legendárnych Blind Boys of Alabama Clarence Fountain a 5. júna sa pobral na onen svet aj dobrista a huslista Stacy Phillips, nositeľ ceny Grammy, ktorý svojho času hosťoval aj na Dobrofeste v Trnave, v predchádzajúcich dňoch pribudli na pomyselnom bluesovom cintoríne ďalšie dva kríže. Ten prvý nesie meno bývalého člena slávnej britskej skupiny Fleetwood Mac Danny Kirwana, ktorý umrel 8. júna v Londýne vo veku 68 rokov.

Danny Kirwan a Jon Hiseman odišli do muzikantského neba

Danny Kirwan hral s Fleetwood Mac v rokoch 1968 – 1972 a môžeme ho počuť na všetkých platniach z toho obdobia, vrátane výborného dvojalbumu Blues Jam At Chess a hitov ako Albatross, Man of the World, Oh Well či The Green Manalishi. Hoci sa presadil popri Petrovi Greenovi a Jeremy Spencerovi nielen ako gitarista ale aj ako spevák a skladateľ, obrovskú popularitu, úspech, neustále cestovanie a stres nezvládol a roku 1972 ho kvôli problémom s alkoholom z kapely vyhodili. V 70. rokoch nahral tri komerčne neúspešné sólové albumy a potom sa z hudobnej scény vytratil. Hovorí sa, že v nasledujúcich dekádach žil v Londýne ako bezdomovec a nezúčastnil sa ani slávnostného uvedenia skupiny Fleetwood Mac do Rock and Rollovej siene slávy v roku 1998.

Danny Kirwan a Jon Hiseman odišli do muzikantského neba

Druhý smutný kríž patrí známemu britskému bubeníkovi Jonovi Hisemanovi, ktorý umrel v utorok 12. júna vo veku 73 rokov. Rodák z Manchestru sa zapísal do histórie tiež v druhej polovici šesťdesiatych rokov ako člen Graham Bond Organisation a Bluesbreakers Johna Mayalla, s ktorým nahral slávny album Bare Wires. Krátko nato založil legendárnu kapelu Colosseum. Tá síce kombinovala rock s jazzom a niesla štýlovú nálepku prog rock, ale jej korene boli hlboko v bluese, o čom svedčia skladby ako Backwater Blues, Butty´s Blues, Tomorrow´s Blues, Leisure Complex Blues a najmä famózna verzia bluesovej klasiky – Stormy Monday Blues.


Po rozchode Colossea Hiseman založil kapelu s názvom Tempest, hral s United Jazz + Rock Ensemble a viacerými ďalšími jazzovými súbormi. Roku 1994 Colosseum znova obnovil a jeho bubenícku techniku sme mohli obdivovať aj na Slovensku, keď spolu s Colosseom v zložení Chris Farlowe – spev, Dave Greenslade – organ, Mark Clarke – basa, Disck Heckstall-Smith – saxofón a Clem Clampson – gitara vystúpil v júli roka 1997 na koncerte v bratislavskom PKO. V minulom roku Jon Hiseman sformoval s gitaristom Clem Clempsonom a basistom / spevákom Mark Clarkeom nové power trio s názvom JCM, nahral s nimi album Heroes a v tomto roku sa vydali aj na koncertné turné. No keď mu v apríli lekári diagnostikovali nádor na mozgu, turné, ktoré malo mať zastávku aj v Prahe, sa muselo prerušiť. Jon Hiseman následne podstúpil operáciu, ktorá nedopadla dobre a 12. júna, len 9 dní pred 74. narodeninami chorobe podľahol.

Bonzo Radványi
Jún 2018