Nominovaní bluesmeni na ceny Grammy

Poznáme nominované albumy, piesnie, interpretov a tvorcov

Nominácie na hudobné ceny Grammy Awards

Začiatok decembra je už tradične časom, kedy americká Recording Academy, ktorá reprezentuje umelcov, producentov, technikov a ďalších hudobných profesionálov, zverejňuje nominácie na najznámejšie a najprestížnejšie hudobné ceny na celom svete – Grammy Awards. Od 5. decembra poznáme názvy nominovaných albumov, jednotlivých piesní i mená ich interpretov a tvorcov. Nahrávky vydané v období medzi 1. októbrom 2017 až 30. septembrom 2018 sú rozdelené do 84 kategórií a rovnaký počet zlatých gramofónikov je už pripravených pre tých, ktorým sa podarí premeniť nomináciu na víťazný triumf. Slávnostná ceremónia 61. udeľovania Grammy Awards sa uskutoční v nedeľu 10. februára 2019 v Staples Center v Los Angeles a celý gala program, tak ako je to už zvykom, bude priamo prenášaný televíznymi kamerami do celého sveta.

Nominácie na hudobné ceny Grammy Awards

V tom množstve hudobných kategórií a štýlov sa nestratili ani bluesmeni, ktorí sú nominovaní v dvoch špeciálnych kategóriách. Tá prvá, v celkovom poradí štyridsiata deviata, má názov Best Traditional Blues Album a je určená albumom, v ktorých najmenej 51 percent hracieho času patrí novým vokálnym alebo inštrumentálnym nahrávkam tradičného bluesu. Medzi piatimi nominovanými je aj známy bubeník a spevák (ale aj gitarista a skladateľ) Cedric Burnside s jeho novinkou Benton County Relics, ktorá by sa dala označiť ako tradičný Mississippi Hill Country blues pre novú generáciu. Mimochodom, strhujúce vystúpenie tohto vnuka legendárneho bluesmana R. L. Burnsidea sme mali možnosť zažiť pre niekoľkými rokmi v Skalici na festivale Hudba v Meste.

Nominácie na hudobné ceny Grammy Awards

Boj o zlatý gramofónik bude určite ťažký, lebo konkurencia je veľmi silná. Je tu spoločný projekt speváka, gitaristu a klavíristu Bena Harpera a harmonikára Charlie Musselwhitea No Mercy In This Land, ďalej album Something Smells Funky ‚Round Here, najnovší opus veterána chicagskej scény, bývalého člena Paul Butterfield Blues Bandu, slide gitaristu a speváka Elvina Bishopa s jeho Big Fun Triom, nechýba ani posledný album legendárneho gitaristu a speváka Buddy Guya The Blues Is Alive And Well a nominácie v tejto kategórii uzatvára jesenná novinka so siahodlhým názvom Don’t You Feel My Leg: The Naughty Bawdy Blues Of Blue Lu Barker, ako nazvala u nás dosť málo známa speváčka Maria Muldaur 41. prírastok do svojej diskografie.

Nominácie na hudobné ceny Grammy Awards

Bluesovej hudbe, tentoraz súčasnej, je venovaná aj 50. kategória. O titul Best Contemporary Blues Album, teda Najlepší album súčasného bluesu, budú bojovať takisto piati nominanti. Gitarista a spevák Fantastic Negrito si chce zopakovať minuloročný úspech a získať ďalší zlatý gramofónik s novým albumom Please Don’t Be Dead, rovnako ako Boz Scaggs, ktorý s Out Of The Blues neohrozene trónil na vrchole augustového a septembrového rebríčka najpredávanejších bluesových albumov Billboardu. Ďalej je to klavírista a spevák Victor Wainwright And The Train s jeho rovnomenným albumom a nesmieme zabudnúť ani na dve vlastníčky výrazných hlasov. Speváčka a klavíristka Teresa James z Texasu ponúka spolu so svojou kapelou The Rhythm Tramps album Here In Babylon a bývalá basgitaristka rodinnej kapely Trampled Under Foot, speváčka, a skladateľka Danielle Nicole, ktorej brat Nick Schnebelen sa v minulom roku zapísal do pamäti výbornými koncertami v Bratislave a v Skalici, svojim druhým sólovým albumom Cry No More.

Nominácie na hudobné ceny Grammy Awards

Okrem týchto dvoch kategórií sa bluesová hudba objavuje aj v niektorých ďalších. Napríklad v kategórii Best American Roots Performance, môžeme nájsť slávnu skladbu St. James Infirmary Blues v podaní jazzového klavíristu, multiinštrumentalistu a speváka Jon Batisteho. V nomináciách na Best Americana Album figuruje zasa soulbluesová speváčka Bettye LaVette s jej novinkou Things Have Changed a jej skladba Don’t Fall Apart On Me Tonight je zasa nominovaná v kategórii Best Traditional R&B Performance. A určite by sa toho medzi ďalšími nomináciami našlo aj viac. Pravda, vynášať súdy už teraz je predčasné. Na víťazov jednotlivých kategórií si budeme musieť počkať až do februára budúceho roka, keď sa dozvieme, ktorý bluesový interpret si z Los Angeles odnesie zlatý gramofónik spojený s cenou Grammy.

Bonzo Radványi
December 2018