Na Záhorí sa darí bluesovej hudbe

Mladá gitaristka a speváčka Barbora Černá zo Skalice

Barbora-Cerna-1

Záhorie je známe nielen „vtipmi o záhorákoch“ ale v tejto najzápadnejšej časti Slovenska sa darí aj bluesovej hudbe. V Skalici už dlhé roky funguje koncertný projekt Hudba v Meste, na ktorom sa počas uplynulých 13 rokov predstavilo množstvo vynikajúcich bluesových hudobníkov z celého sveta.

V neposlednom rade treba spomenúť aj záhoráckych bluesmanov, predovšetkým známeho gitaristu a hráča na rezofonické dobro Ľuboša Beňu, ktorý vystupoval nielen v Európe ale aj v USA, kde zožal úspech dokonca aj v kolíske blues, v delte rieky Mississippi. Návštevníci nedávnej súťažnej prehliadky Slovakian Blues Challenge 2015 v Skalici mali zasa možnosť obdivovať virtuóznu hru bluesrockového gitaristu a speváka Paľa Hrnčiríka z Holíča.

Barbora-Cerna-2

S potešením môžeme konštatovať, že aj vďaka spomínaným podujatiam a osobnostiam na Záhorí vyrastá nová generácia hudobníkov ovplyvnená bluesom. K nej patrí aj mladá gitaristka a speváčka Barbora Černá zo Skalice, ktorá odohrala v sobotu 19.9.2015 na alternatívnom festivale Hudba pod hradbami v Skalici svoj prvý samostatný koncert. Barbora má len 22 rokov a jej repertoár je naozaj jedinečný, pretože čerpá z hudobného dedičstva bluesmenov z mississippskej delty ako sú Jessie Mae Hemphill alebo R. L. Burnside. Pod svoje krídla si ju zobral práve Ľuboš Beňa, ktorý ju spoločne s basgitaristom Jurajom Tvrdým sprevádzal aj na koncerte v Skalici.

Barbora-Cerna-Skalica Barbora-Cerna-Skalica Barbora-Cerna-Skalica Barbora-Cerna-Skalica

Napriek tomu, že to bol jej prvý samostatný koncert, jej vystúpenie sa stretlo s úspechom najmä u mladej generácie ale aj bluesových fajnšmekrov a obecenstvo si následne vyžiadalo aj prídavky. Ako napísal známy český fotograf a hudobný publicista Jindřich Oplt: “ … určitě je na tom ještě spousta dřiny a léta vyzrávání, ale tak je to vždycky … hlavně neházet flintu do žita …“. Barboru čaká ešte veľa práce, ale všetci jej držíme palce na jej bluesovej ceste.

Blues Music
Foto: Jindřich Oplt