Na východnom Slovensku majú radi blues

V Košiciach a Bardejove nám zachutil aj Calvados

Bluesová muzika už dávno nie je len doménou západného či stredného Slovenska. Presvedčili sme sa o tom s Ľubošom Beňom na vlastné oči i uši na nedávnom výjazde na východné Slovensko. Donedávna jedinou bluesovou lastovičkou v tamojších končinách bola kapela Octopus z Bardejova, no pred nejakým časom pribudol k nej bluesrockový Calvados Band z Košíc, s ktorým sme sa zoznámili na spoločnom koncerte v košickom Rider´s Pube (mimochodom jedno z najlepších a najštýlovejších zariadení svojho druhu na celom Slovensku).


Calvados Band
je štvorčlenná kapela s gitarovo/speváckym dvojzáprahom a razantnou bratskou rytmikou, ktorá na svojich vystúpeniach ponúka nielen známe skladby od Boba Dylana, ZZ Top, Jimi Hendrixa, Carlosa Santanu, Gary Moorea či Toma Pettyho ale v repertoári má aj kopu bluesovej klasiky ako Walking Blues, Need Your Love So Bad, I´m A Man, Oh Well atď. Už z tohto je zjavné, že Calvados Band je zameraný gitarovo. Nečudo, veď mu „šéfuje“ výborný gitarista a spevák Jano Fenko, ktorý vtláča hudbe kapely svoju pečať. Jano občas siahne aj po ústnej harmonike a nerobí mu žiadny problém zobrať do rúk aj basgitaru. Pravda, skutočne doma je pri svojich elektrických gitarách a tých má na pódiu neúrekom, vrátane nádhernej pageovskej s dvomi krkmi, na ktorej predviedol aj svoje umenie hry v otvorenom ladení s bottleneckom, čo nie každý gitarista ovláda. Len škoda, že kapela okrem množstva koncertných videí neveľmi dobrej technickej kvality (kamera či mobil) nemá ešte žiadne štúdiové nahrávky.

Bardejov-Angels-Pub 1

Jam session v Bardejove. Z ľava: speváci a gitaristi Bonzo Radványi, Martin Majerník (Octopus), na bicie Jozef Ragan, na basgitaru Jano Fenko (spevák a gitarista Calvados Bandu).

Východ Slovenska je na blues pripravený

V každom prípade zo spoločného Bluesnenia – Live v Košiciach som mal veľmi dobrý dojem a ten sa opakoval aj na druhý deň, v sobotu 24. mája v známom bardejovskom Angel´s Pube. Dokonca sa mi zdalo, že hudba Calvados Bandu v intímnejšom prostredí menšieho klubu znela oveľa lepšie a kompaktnejšie. Do záverečného jam session v Angel´s Pube za zapojili aj členovia domácej kapely Octopus, ktorá bohužiaľ nebola v kompletnom zložení.

Inak s potešením môžem konštatovať, že východ Slovenska je na blues pripravený a je tam množstvo potenciálnych fanúšikov, ktorí majú túto hudbu radi. Cítia to pravdepodobne aj organizátori blížiaceho sa Dobrého festivalu v Prešove (21.6.), ktorí pozvali okrem rozličných popových hviezd a hviezdičiek aj kapelu Chicago Blues Connection i slávneho US filmového herca Stevena Seagala, ktorý tam vystúpi spolu so svojou kapelou v úlohe bluesového gitaristu a speváka.

Bonzo Radványi
Máj 2014