Modrý štvrtok v Trnave s Teom Bindasom

Hosť zahral, zaspieval a vyhral harmoniku

Dňa 11. mája 2017 o 20:00 hod. sa v Music a Café klube v trnavskej City Aréne uskutočnil ďalší z Modrých štvrtkov, ktoré organizuje Trnavská hudobná spoločnosť, o. z. a trnavská bluesová kapela Second Band. Partnermi podujatia boli hudobný klub Music a Café, Rádio Bunker, portál DoMesta.sk, Trnava Live, Trnavsko, Trnava Dnes a Slovenská bluesová spoločnosť. Hosťom Second Bandu bol tentoraz spevák a gitarista Teo Bindas z Banskej Bystrice, bandleader hudobnej formácie B & The Moneymakers. Jej frontmanom bol kedysi Boris Čiampor – výborný hráč na ústne harmoniky a spevák, ktorý náhle zomrel v roku 2013 vo veku 47 rokov. Teo Bindas v minulosti pôsobil v rôznych kapelách, moderoval hudobné podujatia a režíroval hudobné programy a relácie. S kapelou B & The Moneymakers nahral radové cédečko, ktoré bolo v roku 2014 nominované do amerického Memphisu na súťaž International Blues Challenge 2015 v kategórii najlepšie CD vydané vlastným nákladom. Teo Bindas je i galeristom a zakladateľom hudobného klubu Jazz Klub 12 v Banskej Bystrici, v ktorom sa hráva i bluesová hudba.

Bluesová akcia Modrý štvrtok v Trnave

A tak sme si s kamarátkou opäť urobili bluesový večer. Počasie bolo príjemné a relax nám dobre padol. Posedeli sme si v Music a Café klube pri káve a kolovej limonáde, pozhovárali sme sa, ale hlavne sme počúvali hudbu.

Second Band na Modrom štvrtku v Trnave

Počas prvej polhodinky, „otváráku“, poslucháčom hral Second Band. Kapela má od mája 2017 nového člena. Je ním hráč na basgitare a kontrabase Marek „Polo“ Polonec. Ostatní členovia kapely sa nezmenili: Juraj Parízek – spev, gitara, Peter Stojka – fúkacie harmoniky a Denis Čapkovič – bicie. Second Band nám „naservíroval“ svoj tradičný repertoár. Boli to napríklad pesničky Big Foot Boy, King Bee, Caledonia, či pesnička, ktorú majú v repertoári najdlhšie – It´s All Over Now. Moja kamarátka a ja tieto skladby máme rady, preto nám čas rýchlo uplynul.

Teo Bindas zahral na bluesovej akcii Modrý štvrtok v Trnave

Na začiatku druhého setu Peter Stojka, neoficiálny „impresario“ kapely Second Band, poďakoval partnerom podujatia Modrý štvrtok (Blue Thursday) i ostatným, ktorí sa o toto podujatie starajú. Potom už privítal Tea Bindasa a zaspomínal si, ako sa Teo minulý mesiac nečakane objavil na Modrom štvrtku a zahral si so Second Bandom dve skladby. Žiaľ, nevidela (a nepočula) som to, pretože som bola v zahraničí. Teo Bindas, tentoraz hlavný hosť Modrého štvrtka, hneď na úvod poznamenal, že nie je jazzový gitarista, ako bolo napísané na plagáte. V blues sa však cítil ako ryba vo vode. Prvou skladbou, ktorú v ten večer zahral a zaspieval spolu so Second Bandom, bola I´m Just Your Fool. Poznám ju v podaní Little Waltera a nachádza sa aj na najnovšom albume kapely The Rolling Stones Blue & Lonesome z roku 2016. Teo Bindas túto pesničku okomentoval, že si ju rád zaspieva, aj keď nemá drzý hlas ako Mick Jagger. Áno, nesnažil sa spievať ako niekto iný, bol sám sebou. Hlas mal skôr vyšší, ale príjemný a na gitare „kúzlil“ krásne sóla, až sme oči otvárali. Second Band ho svojou hrou zdatne podporoval. Peter Stojka hral na ústnu harmoniku výborne ako vždy, napríklad aj v ďalšej pesničke od Little Waltera – Blues With A Feeling. Gitara Juraja Parízka svojím charakteristickým zvukom pridávala blues ešte viac modrej farby a kvalitná rytmika hudbe dodávala pevnú oporu.

Second Band a Teo Bindas na Modrý štvrtok v Trnave

Teo Bindas v prestávkach medzi skladbami žartoval, pôsobil skromne, ale sebaisto. V Music a Café už bolo dosť veľa poslucháčov, medzi nimi aj veľa mladých ľudí. Bolo príjemné vidieť publikum, ktoré sa bavilo a tlieskalo. Skladbu Stormy Monday začal Teo Bindas hrať sám s gitarou, kapela sa pridala neskôr. Ústna harmonika ešte umocnila účinok. V pesničke Sky Is Crying ma zaujala hra basgitary a skonštatovala som, že má šmrnc. Moja kamarátka obdivovala krásny zvuk Teovej gitary a neostávalo mi nič iné, len súhlasiť. Po skladbe Who´s Been Talkin´od Howlin´ Wolfa Teo Bindas poďakoval kapele Second Band, alebo, ako povedal, „Stojkovcom“. Nasledoval bluesový štandard It Hurts Me Too, počas ktorého som si opäť vychutnávala pekné sóla Tea Bindasa, Petra Stojku i Juraja Parízka. Ako posledná v tomto sete prišla na rad veselá skladba Shake Your Moneymaker, ktorú už nahralo mnoho hudobníkov, v roku 1961 napríklad Elmore James. Na koncerte v Music a Café v nej zaznel skutočne originálny hudobný nástroj – Teo Bindas hral na dobro z bandasky a malo naozaj dobrý a poriadne silný zvuk. Vyrobil ho Boris Čiampor. Nebol totiž len bluesmanom a zakladateľom B & The Moneymakers, ale aj priemyselným dizajnérom, výtvarníkom a výrobcom gitár a aparatúr. Teo Bindas poďakoval všetkým prítomným za to, že sa v Music a Café cítil skutočne dobre.
Teo Bindas na bluesovom koncerte Modrý štvrtok v Trnave

Nasledovala tradičná súťaž o ústnu harmoniku značky Hohner. Tentoraz prebehla rýchlo: neprihlásil sa do nej nikto z publika, ale samotný Teo Bindas, zahral na nej melódiu, harmoniku zaslúžene získal a vyslúžil si veľký potlesk. Potom Peter Stojka vyhlásil prestávku. Rada by som bola na koncerte ostala až do konca, no musela som sa ponáhľať na vlak, a tak sme sa s kamarátkou s Music a Café rozlúčili. Deň predtým som bola na koncerte Slovak Blues Projectu v Trnave. Až dodatočne som zistila, že bol spln. A ten spln mal zrejme silu splniť aj ďalšie bluesové priania na druhý deň: to sa ukázalo na Modrom štvrtku, odkiaľ som odchádzala s pocitom pohody a inšpirácie.

Ružena Šípková
Máj 2017