Modrý štvrtok s Petrom Luhom v Trnave

Blues až do špiku Kosti

Konečne sme sa dočkali pekných jarných dní. Slnko svieti a hreje, na stromoch sa objavili listy, ba na niektorých už aj kvety. Kvetov je plno aj na zemi v sviežej zelenej tráve a vtáčence vyspevujú ostošesť. Ja dobre spievať neviem, a to je jeden z dôvodov, prečo chodím na koncerty. Vypočuť si poriadny ľudský spev. Stehlíky na obloku sú milé, rada ich počúvam, ale blues nie je ich parketa. A tak za bluesovou hudbou cestujem.

V Amfik Café v Trnave sa konal koncert Modrý štvrtok 2018 Petra Luhu a kapely Second Band

Vo štvrtok 12. apríla 2018 sa napríklad v kaviarni Amfik Café v areáli trnavského Mestského amfiteátra konala tretia tohtoročná časť projektu Modrých štvrtkov (Blue Thursdays). Úlohou tohto projektu je podpora nehmotného kultúrneho dedičstva a menšinových hudobných žánrov, a tiež spestrenie voľnočasových aktivít (nielen) trnavských milovníkov hudby. Organizátori podujatia – Trnavská hudobná spoločnosť, o. z. a miestna bluesová kapela Second Band aj tentoraz na pódiu privítali vzácneho hosťa – gitaristu, speváka, skladateľa a multiinštrumentalistu Petra Luhu. Partnermi Modrého štvrtka boli: Libros, Halada – advokátska kancelária, Real Centrum, Webhouse, Rádio Bunker, Rádio Devín, Mestská televízia Trnava, média Trnavsko a Trnava Dnes, ako aj portály Domesta.sk, TrnavaLive.sk, Trnavskyhlas.sk, Slovakblues.sk a Bluesmusic.sk.

V Amfik Café v Trnave sa konal koncert Modrý štvrtok 2018 Petra Luhu a kapely Second Band

Petra Luhu inšpirujú a ovplyvňujú rôzne hudobné žánre. Vytvoril si osobitý štýl hrania na gitare, v ktorom spája klasické a netradičné techniky hry na tento hudobný nástroj (napr. slap, tapping či perkusívne hranie). Peter Luha hrá na rôzne elektrické i akustické gitary a je tiež hráčom na basovú gitaru, mandolínu, flautu, oud a husle. Svoju hudbu obohacuje a ozvláštňuje využitím loopera, perkusií či beatboxu. Vystupuje nielen sólovo, ale aj ako člen rôznych skupinových hudobných projektov. Dosiahol mnohé úspechy na rozličných hudobných súťažiach a prehliadkach na Slovensku i v zahraničí. Okrem koncertovania a organizovania hudobných workshopov sa venuje napríklad i skladaniu hudby k animovaným filmom. V roku 2012 uzrel svetlo sveta jeho debutový sólo gitarový album Viaje del Alma, ktorý bol veľmi pozitívne hodnotený. V Trnave je Peter Luha častým účinkujúcim v rámci projektu Leto na korze, kde vystupuje sólovo i v rôznych hudobných formáciách (napr. ako spoluhráč bluesovej speváčky Zuzky Suchánkovej). V piatok 23. marca 2018 s veľkým úspechom vystúpil spolu s dobristom Milanom Benkovičom na podujatí Malý Dobrofest v trnavskom kultúrnom centre Malý Berlín. Mala som možnosť sledovať vystúpenie Petra Luhu so Zuzkou Suchánkovou na korze i s Milanom Benkovičom na Malom Dobrofeste a bola to paráda. Preto som sa tešila i na aprílový Modrý štvrtok.

V Amfik Café v Trnave sa konal koncert Modrý štvrtok 2018 Petra Luhu a kapely Second Band

Keď som sa 12. apríla vybrala vlakom do Trnavy, bolo krásne slnečné počasie, radosť cestovať. V cieli svojej cesty, pri Amfik Cafe som sa stretla so svojimi dvoma kamarátkami, ktoré ma zoznámili s ich ďalšou kamarátkou z Čiech (som introvertka, ale rada sa stretávam s ľuďmi, hlavne s takými, s ktorými ma spájajú spoločné záujmy). O 19.00 hod. bolo ešte svetlo a na ihrisku vedľa kaviarne sa veselo hrali malé deti pod dozorom dospelých. Dvere Amfik Cafe boli otvorené dokorán, akoby nás srdečne pozývali dnu. Rady sme vošli a usadili sme sa pri prvom stole vľavo pred pódiom. Do Amfik Cafe sa postupne schádzali poslucháči. Bolo medzi nimi mnoho hudobníkov.

V Amfik Café v Trnave sa konal koncert Modrý štvrtok 2018 Petra Luhu a kapely Second Band

Hudobný večer Modrý štvrtok sa začal o 20.00 hod. To už bola tma, ale vo vnútri kaviarne bolo príjemne a útulne. Peter Stojka, člen Trnavskej hudobnej spoločnosti, o. z. privítal všetkých prítomných a oboznámil ich s programom večera. Potom sa začalo prvé kolo – otvárak, počas ktorého hral Second Band v zostave: Juraj Parízek – spev, gitara; Peter Stojka – ústne harmoniky; Marek „Polo“ Polonec – basová gitara a Denis Čapkovič – bicie. Zazneli mne už dobre známe piesne z repertoáru tejto kapely, ako napríklad prevzaté skladby Trouble In Mind, Caldonia, či You Gotta Move vo vlastných úpravách a skladba z tvorivej dielne Second Bandu My Friday. V pohode som sedela, popíjala som čiernu kávu a hudbou som si dobíjala energiu. Mala som radosť, že aj mojim kamarátkam sa blues v podaní kapely Second Band páčilo a spokojne tlieskali. Počas krátkej pauzy šumela v Amfik Cafe vrava ako v úli. Pri našom stole sa rozhovor krútil hlavne okolo literárnej tvorby, ktorej sa ja i moje kamarátky venujeme.

V Amfik Café v Trnave sa konal koncert Modrý štvrtok 2018 Petra Luhu a kapely Second Band

Na začiatku kola s hosťom Peter Stojka privítal Petra Luhu a opýtal sa ho na hudobný nástroj oud. Tento tradičný arabský strunový hudobný nástroj však hosť aprílového Modrého štvrtka na bluesový večer nepriniesol. Priniesol si však svoju zaujímavú gitaru TheBone (Kosť), flautu i looper. A hneď v prvých dvoch skladbách využil všetky tieto nástroje. Ako prvú zahral inštrumentálnu skladbu For Lucy zo svojho albumu Viaje del Alma. Bola príjemná a virtuózne zahraná. Nasledovala pieseň so silným textom Hurt kapely Nine Inch Nails, ktorej pôsobivú verziu naspieval i Johnny Cash. Aj v podaní Petra Luhu na mne zanechala mocný dojem. Tak ako na Malom Dobrofeste, i na Modrom štvrtku mala úspech známa skladba Let čmeliaka v úprave pre gitaru. V ďalších piesňach sa k Petrovi Luhovi postupne pridávali členovia Second Bandu. Na konci preslávenej skladby Erica Claptona Layla, ktorú s Petrom Luhom hral aj Denis Čapkovič, ma kamarátka upozornila, že prší. Skutočne, ani som si to nevšimla. Zrazu sa mi zazdalo, že sa blýska, no bol to asi len blesk fotoaparátu. Viacerí ľudia, vrátane mňa, si chceli niektoré momenty koncertu zvečniť a veselo fotili, pravda, väčšinou mobilnými telefónmi. V slávnej piesni Personal Jesus, ktorá bola pôvodne hitom anglickej hudobnej skupiny Depeche Mode, sa k Petrovi Luhovi a k bubeníkovi pridal aj harmonikár Peter Stojka. Počuť túto skladbu „zbluesovanú“ bolo pre mňa zaujímavým zážitkom. Po pekných sólach harmoniky a gitary sa ozýval potlesk obecenstva.

V Amfik Café v Trnave sa konal koncert Modrý štvrtok 2018 Petra Luhu a kapely Second Band

Nasledoval, ako povedal Peter Luha, „bluesíkBefore You Accuse Me. Ten už zahral a zaspieval spolu s kompletným Second Bandom. V ten večer zaznelo zopár pesničiek, spojených s Ericom Claptonom. Aj táto sa objavila na jeho slávnom albume Unplugged. Mala som pocit, že Peter Luha a jeho gitara TheBone majú blues priam v krvi, či skôr v kostiach. Hudobníkom sa spolu očividne dobre hralo. Peter Luha a Peter Stojka si v skladbe Before You Accuse Me spolu aj zaimprovizovali, čo skladbe dodalo švih. V Amfik Cafe mi bolo naďalej teplo a príjemne. Ani moje kamarátky sa nezberali na odchod, hoci pôvodne chceli odísť o deviatej. Blues stváralo divy, a myslím si, že nikomu neprekážalo, že ho Peter Luha ochutil aj inými hudobnými žánrami. Rozhodla som sa, že domov pôjdem až posledným diaľkovým autobusom, hoci som sa obávala, či nebude taký preplnený, že sa do neho nevojdem. Medzitým hudobníci pokračovali skladbou zo 60. rokov People Get Ready s mohutným záverom. Kapela sa poriadne rozbehla aj v skladbe Cocaine od J. J. Calea, ktorú preslávil kto? No, znova Eric Clapton. Publikum tlieskalo a napokon si za svoje sólo vyslúžil veľký potlesk špeciálne Juraj Parízek. Nasledoval svižný rock´n´roll I´m Walking od Fats Domina, a potom ďalšia skladba J. J. Calea, ktorá sa stala slávnou v podaní Erica Claptona – After Midnight. Peter Luha v nej hral na gitare technikou slide a efektne menil dynamiku spevu. Na záver kola s hosťom poslucháči všetkým hudobníkom poriadne zatlieskali. Bolo desať hodín a moje kamarátky sa pobrali domov. A nielen ony. Obecenstvo sa poriadne preriedilo.

V Amfik Café v Trnave sa konal koncert Modrý štvrtok 2018 Petra Luhu a kapely Second Band

Počas prestávky som zažila menší šok, keď sa tradičná súťaž o ústnu harmoniku neuskutočnila, a ten hudobný nástroj ešte voňajúci novotou som dostala ja. Túto harmoniku vyrobila firma Hohner, je naladená do stupnice C-dur a je žltá ako púpava. Posledné kolo – „zatvárak“ sa začalo dobrou správou: hosťom májového Modrého štvrtka bude country spevák Willie Jones. Vypočuli sme si ešte štyri pesničky z repertoáru Second Bandu, v dvoch posledných sa ku kapele pridal i Peter Luha. Na záver skladby Mystery Train Peter Stojka predstavil kapelu i hosťa a o definitívnu bodku za Modrým štvrtkom sa postaral Juraj Parízek, ktorý poskakoval za sprievodu bicích. Ja som neposkakovala, ale upaľovala na autobusovú stanicu. Chvalabohu, do autobusu som sa zmestila a domov som víťazoslávne doniesla novú harmoniku. Už mi chýba len maličkosť – naučiť sa na nej niečo zahrať… Teraz sa ukáže, či mám v kostiach aspoň trochu hudobného talentu.

Ružena Šípková
Apríl 2018