Modrý štvrtok s Duom Live Guitars v Trnave

Púť do Vodáreň Craft Bistra

Prázdniny sa skončili a žiakom a študentom sa začali školské povinnosti, čo im teda vôbec nezávidím. Pravda je samozrejme taká, že ja som si tým tiež prešla, a tak im môžem s pokojným svedomím odovzdať štafetu. Teraz mám na starosti hlavne to, aby som mala o čom písať články. Našťastie, témy sa vždy nájdu. Nastala pekná slnečná jeseň a po letnej prestávke znova prišla sezóna Modrých štvrtkov, hudobných večerov, ktoré organizujú Trnavská hudobná spoločnosť, o. z. a trnavská bluesová kapela Second Band. Len miesto konania sa zmenilo: po novom je to Vodáreň Craft Bistro na Okružnej ulici č. 6 v Trnave.

Modrý štvrtok s Duom Live Guitars vo Vodáreň Craft Bistro v Trnave

Projekt Modrý štvrtok (Blue Thursday) vchádza už do svojej 6. sezóny. V nej sa zameria na domácich hostí venujúcich sa rôznym hudobným žánrom. Cieľom je väčšia podpora klubovej činnosti na území mesta Trnava. Projekt Modrý štvrtok podporujú: Libros, Halada – advokátska kancelária, Real Centrum, Vodáreň Craft Bistro, Webhouse, Rádio Bunker, Rádio Devín, Mestská televízia Trnava, média Trnavsko a Trnava Dnes ako aj portály Domesta.sk, Trnavalive.sk, Trnavskyhlas.sk, Slovakblues.sk a Bluesmusic.sk.


Modrý štvrtok mal v nových priestoroch premiéru 13. septembra 2018 a jeho hosťami boli spevák a gitarista Pavel Opatovský a multiinštrumentalista Jozef „Laci“ Pagáč, ktorí spolu tvoria Duo Live Guitars. Obaja títo hudobníci pôsobili v 60. a v 70. rokoch v dnes už legendárnych trnavských kapelách. V súčasnosti Duo Live Guitars interpretuje prevažne rockové klasiky práve zo 60. a 70. rokov. Okrem iného vždy koncom roka organizuje svoj hudobný projekt nazvaný Bigbítové Vianoce.

Modrý štvrtok s Duom Live Guitars vo Vodáreň Craft Bistro v Trnave

Veru som vôbec nevedela, ako sa dostanem k Vodáreň Craft Bistru, v tej časti Trnavy som nikdy nebola. Chcela som tam ísť peši, pretože tak si najlepšie zapamätám cestu. Tušila som, že to bude dobrodružná prechádzka a aj bola. Cestou som poprosila mnoho ľudí o radu a spoliehala som sa na ich navigovanie. Najväčšia psina bola, keď ma zastavil pár cudzincov a po anglicky sa ma pýtal na cestu. Po vysvetlení, že „I´m a foreigner, too“, sme sa všetci traja zasmiali. Z centra mi cesta k Vodáreň Craft Bistru trvala aj s občasným blúdením asi 40 minút. Keď som konečne bola na mieste, od samej radosti som si hneď dala nealkoholické pivo.


Bistro sa mi zvonku zdalo malé, ale vo vnútri som uvidela pekný veľký priestor. Bolo tam trochu prítmie, čo však nie je atmosfére bluesového koncertu na škodu. Postupne prichádzali hudobníci a pred stenou pomaľovanou obrázkami s tematikou Trnavy si chystali hudobné nástroje a aparatúru. Čoskoro tam bolo káblov… no, ako na koncerte. Spočiatku znela reprodukovaná hudba, a blues to práve nebolo. Neskôr, v rámci soundchecku, zahralo a zaspievalo Duo Live Guitars skladbu škótskeho speváka, hudobníka a autora piesní Donovana s názvom Colours. Jozef „Laci“ Pagáč, Denis Čapkovič a Juraj Parízek si zase nanečisto vyskúšali pesničku T For Texas (Blue Yodel No. 1) od Jimmieho Rodgersa. Takže bolo veselo už pred začiatkom koncertu.

Modrý štvrtok s Duom Live Guitars vo Vodáreň Craft Bistro v Trnave

Modrý štvrtok sa, ako vždy, začal o 20.00 hod. príhovorom Petra Stojku, vedúceho sekcie Blues Trnavskej hudobnej spoločnosti, o. z.. Potom nasledovalo prvé kolo, tzv. otvárak, v ktorom sa predstavila kapela Second Band v obvyklej zostave: Juraj Parízek – spev, gitara; Peter Stojka – ústne harmoniky; Marek „Polo“ Polonec – basová gitara a Denis Čapkovič – bicie. Zahrali pesničky zo svojho tradičného repertoáru, ako napríklad You Can´t Judge A Book By The Cover, Caldonia či You Gotta Move. Jedinou výnimkou bola už spomínaná skladba T For Texas, prevzatá z repertoáru Willieho „Briana“ Jonesa, ktorý bol hosťom Modrého štvrtka v máji 2018. Hudba bola ako poriadne rozbehnutý vlak, možno v tuneli popod vodu, keďže sme boli vo Vodáreň Craft Bistre. Na cestu tým vlakom sa vydalo dosť veľa poslucháčov, priestory Bistra boli celkom slušne zaplnené. Vládla v nich pohoda a obecenstvo po každej skladbe ostošesť tlieskalo. Peter Stojka žartoval, že pesničky, ktoré na Modrom štvrtku zahrajú, vyberajú podľa atmosféry podniku a podľa toho, ktoré pesničky si pamätá gitarista. Gitarista sa činil i ako spevák a v jeho speve bola ležérnosť i napätie, naliehavosť. Poslednou pesničkou prvého kola bola New Orleans. Second Band ju v roku 2005 venoval mestu New Orleans, spustošenému hurikánom Katrina. Cez prestávku v Bistre šumela vrava a reprodukovaná hudba.

Modrý štvrtok s Duom Live Guitars vo Vodáreň Craft Bistro v Trnave

Na začiatku ďalšieho kola Peter Stojka zdôraznil, ako sa organizátori Modrých štvrtkov tešia, že nachádzajú podporu u dobrých ľudí. Vďaka tomu môžu k poslucháčom prinášať hudbu. Potom už privítal hostí septembrového Modrého štvrtka: Pavla Opatovského – spev, dvanásťstrunová akustická gitara, ústne harmoniky, perkusie a Jozefa „Laciho“ Pagáča –elektrická gitara, sprievodné vokály. Pavel Opatovský na úvod poznamenal, že sa im určite bude dobre hrať. Veď vo Vodáreň Craft Bistre je dobrá nálada, dobré pivo a tiež dobrí kamaráti. Bola som zvedavá, aké skladby zaznejú. Začiatkom augusta som bola totiž na koncerte Dua Live Guitars, ktorý sa konal v rámci projektu Leto na korze. Bol to dlhý koncert, hudobníci na ňom ponúkli mnoho pesničiek zo svojho bohatého repertoáru. Modrý štvrtok nezaprel určitú podobnosť s týmto koncertom, čo sa týka skladieb. Prvé dve pesničky zahrali a zaspievali hostia sami ako duo, aby sa rozcvičili. Boli to Dust In The Wind od kapely Kansas a Sunny Afternoon od kapely The Kinks. Potom už nastúpil na pódium aj Second Band. Všetci hudobníci zahrali najprv skladbu Rock Me Baby, ktorú preslávil B. B. King. Boli dobre zladení a bluesový feeling mohli rozdávať. Jozef „Laci“ Pagáč i Juraj Parízek zahrali pekné gitarové sóla a Juraj Parízek svoju hru ozdobil aj technikou slide. Dôležitú úlohu zohrala i harmonika Petra Stojku. Pavel Opatovský sa v celom tomto kole zhostil úlohy speváka. Po skončení skladby sa zaslúžene ozýval veľký potlesk.

Modrý štvrtok s Duom Live Guitars vo Vodáreň Craft Bistro v Trnave

Nasledovala južanská pôvodne country-bluesová pesnička Midnight Special, ktorú mali v repertoári napríklad Lead Belly či kapela Creedence Clearwater Revival. Vravela som si, že nielen Second Band, ale aj Duo Live Guitars pôsobia dojmom starých bluesmenov, a nemala som tým na mysli vek, ale to, že blues hrali a spievali od srdca. Juraj Parízek znova hral aj so „železom“, čiže s bottleneckom. Ďalej nasledovali osvedčené kúsky z repertoáru Dua Live Guitars. Napríklad v skladbe Knockin´ On Heaven´s Door sa tri gitary postarali o parádny záver. Pesničku Mrs. Robinson ozvláštnil Peter Stojka harmonikovým bluesovým „podmazom“, a tiež poriadnym sólom. Zazneli aj dve klasické pekne vygradované rock´n´rollové skladby: Hello Josephine a Johnny B. Goode. O dobrú náladu sa postarala i rockabilly pesnička That´s All Right (Mama). Ako to bolo aj pri augustovom vystúpení Dua Live Guitars na korze, záver patril temperamentnej pesničke La Bamba, v ktorej zahral Juraj Parízek na gitare také bluesové sólo, až som skoro od radosti vyskočila zo stoličky. Podľa potlesku si myslím, že obecenstvo bolo s hudbou tohto večera vrchovato spokojné. Kolo sa skončilo pre mňa práve včas, pretože som sa musela ponáhľať na cestu domov. Záverečné jam session (zatvárak) som už nestihla.


V sobotu 15. septembra 2018 bol sviatok Sedembolestnej Panny Márie a plné vlaky pútnikov smerovali do Šaštína. Viem, že to odo mňa bolo rúhanie, ale v tej súvislosti mi napadlo, že ja som už vo štvrtok absolvovala púť do Vodáreň Craft Bistra. Ale aspoň som od srdca ďakovala Pánu Bohu za to, že som tam šťastlivo prišla. V každom prípade som urobila niečo pre svoje zdravie, nielen psychické, ale aj fyzické. Nie je na zahodenie dať si pred koncertom poriadnu prechádzku.

Ružena Šípková
Október 2018