Memphis Music Hall of Fame 2016

Do hudobnej Siene slávy v Memphise vstúpili ďalší šiesti umelci

Len pred pár dňami boli uvedení ďalší šiesti do hudobnej Siene slávy v Memphise. V ročníku 2016 sa veľkými a zlatými písmenami zapísali tieto mená:

Do hudobnej Siene slávy v Memphise vstúpili ďalší šiesti umelci

Majster blues – John Lee Hooker – ktorý v štrnástich rokoch opustil Mississippi a v 30-tych rokoch minulého storočia často hrával v Memphise v divadle New Daisy Theater.

Medzi ocenených ďalej patrí aj jazzový saxofonista Charles Lloyd – rodák z Memphisu, zázračné dieťa. V začiatkoch hrával s Howlin’ Wolfom, neskôr doplnil sextet Cannonballa Adderlyho a v roku 1956 sformoval svoj vlastný kvartet s ktorým nahral dovedna 42 albumov. Nahrával s umelcami ako The Beach Boys, Canned Heat či The Doors.

Do hudobnej Siene slávy v Memphise vstúpili ďalší šiesti umelci

Operná speváčka Marguerite Piazza si honor ocitnúť sa v sieni slávy zaslúžila aj za svoju filantropickú prácu. Narodila sa síce v New Orleans ale Memphis sa stal jej adoptívnym domovom. Vystupovala na popredných operných pódiách v New York City či v Metropolitnej opere. Soulový spevák a skladateľ William Bell je ďalším z ocenených. Svoju kariéru začal ako back-vokalista Rufusa Thomasa a bol členom Del Rios. Neskôr sa zamestnal ako dvorný textár a skladateľ v Stax Records. Odtiaľ pochádza aj veľa jeho hitov, medzi nimi nesmie chýbať ten najznámejší „Born under a bad sign“, ktorý preslávil Albert King. Je to zároveň jedna z najpoužívanejších skladieb v histórii hudby. Interpretovali ju umelci od Jimiho Hendrixa až po Homera Simpsona.

Do hudobnej Siene slávy v Memphise vstúpili ďalší šiesti umelci

Domingo “Sam the Sham” Samudio rock’n’rollový spevák, ktorý sa narodil v Dallase je ďalším ktorý tento rok vstúpil medzi slávnych. V roku 1963 doplnil kapelu Andy and The Nightriders v ktorej dostal aj svoju slávnu prezývku „Sam the Sham“ – po vtipe na adresu k jeho spievaniu. Neskôr prevzal kontrolu nad kapelou práve on. Ich najväčšími hitmi sa stali skladby „Wooly Bully” z roku 1965 a „Li’l Red Riding Hood”. V roku 1970 sa osamostatnil a vydal album „Sam, Hard and Heavy“ za ktorý si odniesol aj cenu grammy.

No a šesticu slávnych tento rok uzatvára kapela Hi Rhythm Section. V 70-tych rokoch bola domovskou kapelou vydavateľstva Hi Records. Nahrávala hity pre umelcom ako Al Green, Ann Peebles, Syl Johnson, Otis Clay a mnohých ďalších. Kapela okolo bubeníkov Jacksona Jr. a Howarda Grimesa , ktorej soulovú dušu tvorili traja bratia – keybordista Charles Hodges, bass gitarista Leroy Hodges a gitarista Mabon “Teenie” Hodges fungovala ako liaheň ďalších skvelých talentov, ktorý sa neskôr etablovali na hudobnej scéne.

Všetkým piatim výnimočným umelcom a jednému hud. telesu gratulujeme k hudobnej sláve a k oceneniu Memphis Music Hall of Fame.

Ján Sklenár
November 2016