Martin Tomášik & Her Memories

V Skalici ukážu, že v blues sú pocity to najdôležitejšie

Finalistom celoslovenskej súťažnej prehliadky Slovakian Blues Challenge 2019 je mladá bratislavská blues-rocková kapela Her Memories. Jej frontman Martin Tomášik nám v rozhovore prezradil napríklad niečo o svojej textárskej tvorbe, ale i o chystanom debutovom singli. Tiež sme sa dozvedeli, že kapela Her Memories vo finálovom kole Slovakian Blues Challenge 2019 v priestoroch reštaurácie Srdiečko v Skalici zrejme zahrá obohatená o nového člena.

Her Memories Slovakian Blues Challenge 2019

Čo alebo kto vás motivoval prihlásiť sa do súťaže Slovakian Blues Challenge 2019?
Do súťaže sme sa pokúsili prihlásiť už minulý rok, ale neuspeli sme – nevybrali nás. No na apel Adyho Kelemena z kapely Kiero Grande, aby sme to skúsili aj tento rok, sme sa znova prihlásili a … podarilo sa.

Čím je pre vás blues?
Blues je pre mňa niečo viac ako len hudba. Vlastne aj hudba samotná by mala byť niečo viac ako len hudba. Ide o pocity a v blues sú tie to najdôležitejšie. Ak človek nepozná pocit, o ktorom spieva, nemal by to robiť. Preto aj všetky texty našich skladieb vznikajú naraz. Keď je pocit najsilnejší, nemusím nad písaním textu rozmýšľať, napíše sa sám. A taký silný pocit si potom, či už na pódiu alebo doma na záhrade, dokážem vybaviť kedykoľvek. Ak nedokážem napísať text v ten daný moment, vyhodím ho.

Her Memories Slovakian Blues Challenge 2019

Ako, kedy a kde vznikla vaša kapela, kto sú v súčasnosti jej členovia a aké je jej nástrojové obsadenie?
Kapela vznikla koncom roka 2017 v Bratislave ako trio. S basgitaristom Jakubom Kolesárom sme sa krátko predtým spoznali, padli sme si do nôty, no robilo nám problém nájsť bubeníka. A tak nám nakoniec za bicie zasadol gitarista. V tejto zostave sme odohrali pár koncertov, až nás v máji 2018 bubeník zo zdravotných dôvodov musel opustiť. Kapela sa znova poriadne rozbehla v septembri 2018, kedy sa k nám pridal náš súčasný bubeník Peter Garaj. Nedávno našu zostavu doplnil Damian Szabo na hammond a ak všetko pôjde dobre, súťažný večer v Skalici bude náš prvý koncert v tejto novej zostave.

Ktorí bluesoví hudobníci sú pre vás najväčšou inšpiráciou a aké ďalšie hudobné žánre a hudobníci vás ovplyvňujú?
Za bluesových hudobníkov určite spomeniem mená Muddy Waters, Eric Clapton, Gary Clark Jr. a John Mayer. Do veľkej miery nás ale ovplyvňujú aj kapely ako napríklad Black Keys či Rival Sons.

Her Memories Slovakian Blues Challenge 2019

Prezraďte nejaké vaše úspechy, ocenenia, súťaže, nahrávky, recenzie, špeciálne festivaly alebo koncerty.
Čoskoro by sme mali vydať náš debutový singel Unbeliever, pre nás to je celkom veľký a hlavne dlho očakávaný krok.

Na aký repertoár vo vašom podaní sa môžu tešiť poslucháči a porota Slovakian Blues Challenge 2019?
Vo finálový večer sa chystáme porote a obecenstvu predstaviť našu vlastnú, autorskú tvorbu.

Slovakian Blues Challenge 2019 Skalica

Ružena Šípková
08/2019