Las, Woda & Blues 2016

Jeden z najväčších bluesových festivalov v Poľsku

O Poľsku je známe, že je tam veľmi silná a kvalitná bluesová scéna s množstvom festivalov. Jedným z nich je medzinárodný festival Las, Woda & Blues, ktorého jubilejný 10. ročník sa uskutočnil na prelome konca apríla a začiatku mája v dňoch 29.4. až 3.5.2016.

Las-Woda-Blues-2016-Radzyn-Slawa

Les, voda a blues – k týmto trom slovám, ktoré dokonale vystihujú tento open air festival pri jazerách v obľúbenom turistickom areále Radzyň-Slawa, by som pridal ešte to najdôležitejšie – fantastické publikum a neobyčajne príjemnú, priam rodinnú atmosféru. Na moje veľké, ale príjemné prekvapenie medzi návštevníkmi prevažovala stredná a mladá generácia. Dokonca, na rozdiel od zvykov panujúcich u nás, boli tam aj muzikanti, ktorí na festivale neúčinkovali, a tak sme sa mohli stretnúť nielen so starými známymi z kapely Outsiders či z Olekom z dua Blues Ferajna ale aj zoznámiť sa s celým radom ďalších.

Las, Woda & Blues 2016. Jeden z najväčších bluesových festivalov v Poľsku. Las, Woda & Blues 2016. Jeden z najväčších bluesových festivalov v Poľsku.

Festival nielenže patrí u našich severných susedov k najväčším ale jeho organizátori ho vyšperkovali aj množstvom prídavných podujatí ako bolo uvedenie ďalšieho laureáta do Aleje poľských bluesových hviezd, súťaž nových mladých kapiel, hudobné workshopy, rozličné jam sessions ale i prehliadka a závody automobilových veteránov, mikrobusov, motocyklov, nechýbal ani plnofarebný buletin atď. Samozrejme tým hlavným bola hudba.

Las-Woda-Blues-2016-Radzyn-Slawa

O bohaté a pestré festivalové menu sa postaralo 24 účinkujúcich kapiel. Okrem známych domácich súborov ako JJ Band, Highway, Hot Tamales či Open Blues to bola aj výborná južanská kapela The Cell z Čiech, britský Mitch Laddie Band, nový objav bluesovej scény, mladý gitarista a spevák Ryan McGarvey z USA a my dvaja s Ľubošom Beňom zo Slovenska.

Okrem večerného koncertu na hlavnom pódiu a vystúpenia na akustickej scéne v obrovskom drevenom wigwame, kde mnohostohlavé publikum spievalo spolu s nami, prispeli sme v nedeľu dopoludnia do programu aj bohato navštíveným seminárom / workshopom o rezofonických gitarách, ktoré v tomto roku slávia 90. narodeniny.

Priznám sa, že vždy keď som v Poľsku, stáva sa zo mňa „závistlivec“, teda človek, ktorý závidí. A našim severným susedom je ozaj čo závidieť. Aspoň čo sa týka bluesových festivalov a ich štandardne vysokej úrovne – hudobná ponuka, zvuk, svetlá, perfektná organizácia, návštevnosť – slovom, všetko je tak, ako má byť. Len stále nechápem, prečo sa to nedá spraviť takto aj u nás?

Množstvo fotografii a videa z festivalu nájdete na facebookovej stránke Las, Woda & Blues.

Bonzo Radványi
Máj 2016