Kto chce basgitaru Billa Wymana?

Memorabílie skupiny The Rolling Stones na predaj

84-ročný Bill Wyman, bývalý basgitarista The Rolling Stones, je ešte stále aktívny na hudobnej scéne. Vedie vlastnú bluesovo zameranú kapelu Bill Wyman’s Rhythm Kings, s ktorou nahral 6 výborných štúdiových a dva koncertné albumy a nedávno, koncom februára hosťoval v Londýne na hviezdnom koncerte venovanom zakladateľovi skupiny Fleetwood Mac, gitaristovi, spevákovi a skladateľovi Petrovi Greenovi.

Ex-basgitarista Bill Wyman skupiny The Rolling Stones rozpredáva svoju zbierku

„The Silent Stone“, ako Wymana nazvali novinári, sa najnovšie zviditeľnil správou, že chce otvoriť svoj bohatý archív a predať na dražbe časť rozsiahlej zbierky memorabilií z čias jeho účinkovania so skupinou The Rolling Stones. Sú tam hudobné nástroje, zosilňovače, aparatúry, pódiové obleky, v ktorých Bill hral v sedemdesiatych rokoch, plagáty, platne, koncertný program z jednej z mála show z roku 1965, keď The Rolling Stones hrali spoločne z The Beatles v Londýne, prvé nahrávacie zmluvy, fotografie a množstvo ďalších promo materiálov tak cenených zberateľmi. Medzi asi tisíckou raritných vecí, s ktorými sa Wyman hodlá rozlúčiť, je aj zosilňovač Vox AC30, s ktorým roku 1962 nastúpil k The Rolling Stones. Jeho výkričná cena sa odhaduje na asi 80 až 100 tisíc dolárov!!!

Ex-basgitarista Bill Wyman skupiny The Rolling Stones rozpredáva svoju zbierku

Stonácky ex-basista mieni dať do dražby aj niekoľko svojich basgitár, vrátane štvorstrunky Fender Mustang z roku 1969, s ktorou hral v období 1969-70 na koncertoch a počuť ju aj na vtedajších nahrávkach The Rolling Stones, vrátane legendárneho albumu Let It Bleed s famóznou verziou skladby Love In Vain od Roberta Johnsona. Jej cena by sa mala vyšplhať až na závratnú sumu 500 tisíc dolárov. Niektoré zo zbierkových predmetov ešte predtým ako pôjdu 29. mája do aukčnej siene v Beverly Hills, budú od 10. marca do 20. apríla vystavené verejnosti v Museum of Style Icons v Írsku. Časť výťažku z aukcie pôjde charitatívnym organizáciám The Prince´s Trust, Macmillan Cancer Support a Central Caribbean Marine Institute, ktoré Wyman dlhodobo podporuje.

Ex-basgitarista Bill Wyman skupiny The Rolling Stones rozpredáva svoju zbierku Ex-basgitarista Bill Wyman skupiny The Rolling Stones rozpredáva svoju zbierku Ex-basgitarista Bill Wyman skupiny The Rolling Stones rozpredáva svoju zbierku Ex-basgitarista Bill Wyman skupiny The Rolling Stones rozpredáva svoju zbierku Ex-basgitarista Bill Wyman skupiny The Rolling Stones rozpredáva svoju zbierku Ex-basgitarista Bill Wyman skupiny The Rolling Stones rozpredáva svoju zbierku

Bonzo Radványi
05/02/2020