Koreňova Zelenina v klube Za Oponou

V Kultúrnom centre Modra

Žiaľ, pre nepriaznivú pandemickú situáciu sa kultúra znova utiahla do virtuálneho priestoru. Vrátili sa i online koncerty a musím uznať, že hoci naživo je naživo, aj hudba cez počítač je lepšia ako žiadna.

Koreňova Zelenina v klube Za Oponou

V stredu 15. decembra mal na internete o 18.00 hod. premiéru koncert bratislavskej kapely Koreňova Zelenina, hrajúcej rock a bluesrock. Natočený bol bez divákov v klube Za Oponou v Kultúrnom centre Modra a sľuboval „nové aj staršie kusy“. Na začiatku sa online publiku prihovoril dramaturg KC Modra Ján Sklenár (ktorý okrem iného tiež pripravuje a moderuje autorskú reláciu Blue Time na Rádiu Devín) a kapelu krátko uviedol. Potom už nastúpila na pódium Koreňova Zelenina v zostave: Peter Koreň ml. – spev, gitara, Štefan „Pišta“ Lengyel – gitara, vokály, Martin Tomeš – bicie a špeciálny hosť Martin Gašpar – basová gitara. Sprievodného slova sa zhostil frontman kapely Peter Koreň ml. Upútavka neklamala: na koncerte skutočne zaznelo päť skladieb v premiére: Nekonečne sladká (s textom venovaným manželke), Moji malí diabli, Fragmenty, Dunaj a Všetko je ako má byť.

Koreňova Zelenina v klube Za Oponou

Hudba mi znela zemito i étericky, hlavné slovo mali gitary, no basová gitara a bicie im vytvárali skvelé zázemie, bez ktorého by to nešlo. K tomu sa pridávali silné refrény, precítený spev a premýšľavé texty. Napokon, toto isté platí aj pre „staršie kusy“, ktoré nasledovali po nových: Hnedá zem, Tak rád, Staviam svoj svet, Bludný kruh, Nerád ruším a Afrika. Takmer všetky skladby boli po hudobnej i textárskej stránke dielom Petra Koreňa ml. okrem skladby Fragmenty, ktorej hudobný nápad priniesol do kapely Martin Tomeš a Peter Koreň ml. ju otextoval. Odmenou hudobníkom boli pochvalné komentáre online divákov. Na záver frontman kapely, ako to už býva zvykom, poďakoval Jánovi Mudrochovi za ozvučenie, Jánovi Sklenárovi za poskytnutie priestoru na koncert, Hudobnému fondu a Fondu na podporu umenia za podporu a publiku využívajúcemu modernú techniku za sledovanie koncertu. Nie som vegetariánka, ale na „zeleninovej“ hudbe som si naozaj pochutnala.

Ružena Šípková
27/12/2021