Blues Mother-In-Law a Willie Jones Band

So svokrou a country-rockom na jarmoku v Trnave

Počas tohtoročného trnavského jarmoku, ktorý sa konal 8. – 11. septembra 2016, sa počasie naozaj vydarilo. Nádherné slnečné dni s belasou oblohou mali len tú nevýhodu, že pre mnohých ľudí bolo až príliš teplo. Ale všetkým sa, žiaľ, vyhovieť nedá.

bluesova-svokra-trnavsky-jarmok

Keď som v sobotu 10. septembra prišla na jarmok, bola tam, ako sa hovorí, „hlava na hlave“ a pivo a kofola šli riadne na odbyt. Mala som pocit, akoby sa prázdniny ešte neskončili, a to isté platilo zrejme aj pre deti, ktoré sa z jarmočných zábaviek tešili asi najviac.

bluesova-svokra-trnavsky-jarmok

Veľa som sa okolo stánkov nenachodila. Na veľkom pódiu na Trojičnom námestí sa o 16:00 hod. začínal koncert trnavskej blues-rockovej kapely The Blues Mother-In-Law (Bluesová svokra) a po nej sa chystal vystúpiť country-rockový Willie Jones Band. Na lavičky pred pódiom sa poschádzalo dosť veľa ľudí, niektorí volali na hudobníkov z Bluesovej svokry, ktorí sa pripravovali na vystúpenie, že prišiel fan klub. Raz darmo, domáca kapela je domáca kapela. The Blues Mother-In-Law hrala v zložení: Vlado „Gary“ Machala – gitara a spev; Tóno Šidlík – bicie a spev; Silvio „Francesco“ Tibenský – basová gitara; Laco Bartoš – gitara a spev. Sprievodné slovo si vzal na starosť Tóno Šidlík.

bluesova-svokra-trnavsky-jarmok

Zahrali väčšinou prevzaté veci. Vypočuli sme si piesne Little Wing, Start It Up, I Shot The Sheriff a Lie To Me. Zazneli aj dve piesne so slovenskými textami: Casíno (hudba a text: V. Machala) a Láska je blues /All Your Love/ (hudba: O. Rush, text: M. Jedlička a T. Šidlík). Tóno Šidlík položil otázku, kto vymyslel, aby bolo na trnavskom jarmoku 30 ° C. Keďže však evidentne šlo o zásah vyššej moci, nedalo sa s tým nič robiť. Laco Bartoš si hru a spev v sťažených podmienkach vyskúšal na trnavskom jarmoku už deň predtým, keď vystupoval ako člen big beatovej kapely The Breakers. Ani teraz, aj keď spieval pieseň Purple Rain, nespadla ani kvapka dažďa.

Lavičky sa pekne zaplnili, napriek tomu, že poslucháčom, vrátane mňa, pálilo slnko na chrbty i na hlavy. Muzikanti sa tiež riadne potili, slnko im svietilo do očí a podchvíľou bolo treba doladiť gitary. Tóno Šidlík to okomentoval, že by sa pokojne dali robiť cigánske pečienky priamo na pódiu. Dodal však, že členovia kapely majú stále radosť z muziky, aj keď im pribúdajú rôčky. The Blues Mother-In-Law od svojho vzniku v roku 1995 hrala na mnohých koncertoch i festivaloch na Slovensku i v zahraničí. Takže ju jeden horúci deň nevyvedie z miery.

bluesova-svokra-trnavsky-jarmok

Po boogie Too Tired a piesni Still Got The Blues, zahranej na želanie, prišla aj skladba Cold Day In Hell, ale ani tá ochladenie nepriniesla. Tóno Šidlík zahral parádne sólo na bicie, po ktorom sme pochvalne tlieskali. Blues-rocková legenda sa s nami rozlúčila pesničkou Little Richarda Lucille. Po skončení koncertu som si povedala, že stráviť na jarmoku popoludnie so svokrou môže byť veľmi fajn.

willie-jones-band-trnavsky-jarmok

Na pódiu sa na vystúpenie pripravoval Willie Jones Band. Hmlisto si spomínam, že pred pár rokmi Willie Jones účinkoval na nejakom podujatí v Seredi, no jeho vtedajších spoluhráčov si už nepamätám. Ich hudba mi utkvela v pamäti ako dynamická, veselá, hraná zo srdca. V detstve som bola veľkou fanúšičkou country hudby a hoci sa neskôr moja pozornosť sústredila aj na iné hudobné žánre, toto moje životné obdobie si rada pripomínam.

willie-jones-band-trnavsky-jarmok

Willie Jones je spevák a hudobník pôvodom z Texasu, ktorý však žije v Nemecku. Do Nemecka sa dostal ako vojak americkej armády v 80. rokoch. Viackrát vystupoval na trnavskom festivale Dobrofest, prvý raz v roku 1999 ako kontrabasista a spevák v kapele Shady Mix. Jeho spoluhráči v kapele Willie Jones Band sú Slováci. Tohto roku nám od 17:30 hod. na trnavskom jarmoku hrali: Willie Jones – akustická gitara, spev; Roman Áč – banjo, spev; Jozef Srogončík – gitara, spev; Bohdan Suchoň – basová gitara; Braňo Gašpar – bicie. Vypočuli sme si ich vlastné piesne ako Comin´ In Paisley, Dancehall Saturday Night či Cool Mississipi i prevzaté veci. Zaznela stará pieseň Will The Circle Be Unbroken, The Great Balls Of Fire od Jerryho Lee Lewisa, pieseň Johnnyho Casha Folsom Prison Blues. Dočkali sme sa aj dravejšej, rockovejšej skladby Sweet Home Alabama od Lynyrd Skynyrd.

willie-jones-band-trnavsky-jarmok

Kapela hrala ako dobre naolejovaný stroj, živelne a dynamicky, ale ich hudbe nechýbal ani cit. Willie Jones má skutočne vynikajúci hlas na tento druh muziky, silný, hlboký a tvárny. Willie Jones Band si získal priazeň publika. Ľudí na koncert prišlo veľa a bavili sa. Niektorí poslucháči tlieskali do rytmu, našli sa aj takí, ktorí vyzerali, že sa už-už pustia do tanca. No a podaktoré deti reagovali bezprostredne a predvádzali pred pódiom tanečné improvizácie. Neprekážalo im ani slnko, ktoré ešte pálilo poriadne, napriek tomu, že už bolo po šiestej hodine poobede.

willie-jones-band-trnavsky-jarmok

Po poslednej skladbe Turn The Page, ktorú hrávala i Metallica a Roman Áč prezradil, že je to aj ich obľúbená, sme si vytlieskali prídavok, pieseň Bena E. Kinga Stand By Me. Cítila som sa ako na výlete v Amerike a zaspomínala som si i na Dobrofest. Takže moje sobotňajšie popoludnie na trnavskom jarmoku sa začalo blues-rockom a skončilo sa muzikou s príchuťou country, bluegrassu i rocku. S hudobným programom na tomto podujatí som bola veľmi spokojná a som presvedčená, že mnohí ľudia, ktorí si užívali koncerty, mali rovnaký názor.

Ružena Šípková
September 2016