Koncertný hold Petrovi Greenovi v Lodnýne

Oslava hviezdneho obdobia britskej bluesovej scény

Známy britský bubeník Mick Fletwood zorganizoval špeciálny koncert, ktorým vzdá hold svojmu bývalému spoluhráčovi a spoluzakladateľovi skupiny Fleetwood Mac – gitaristovi, spevákovi a skladateľovi Petrovi Greenovi. Plagáty pozývajúce na koncert, ktorý sa uskutoční 25. februára v londýnskom Palladiu, lákajú menami ako Billy Gibbons, David Gilmour, Jonny Lang, John Mayall, Christine McVie, Zak Starkey, Steven Tyler alebo Bill Wyman. Spolu s nimi a so sprievodnou kapelou, ktorú budú okrem samotného Micka Fleetwooda tvoriť gitarista Andy Fairweather Low, basgitarista Dave Bronze a klávesák Ricky Peterson, si pripomenú tie najslávnejšie hudobné okamihy z ranej histórie skupiny Fleetwood Mac. Koncert má byť nielen oslavou hviezdneho obdobia britskej bluesovej scény v 60-tych rokoch ale najmä pripomenutím významného vplyvu, ktorý Peter Green ako gitarista, autor a spevák mal na hudobníkov na celom svete.

Koncertný hold Petrovi Greenovi v Lodnýne

Peter bol mojím mentorom a dal mi toho skutočne tak veľa, že teraz je mi potešením zložiť hold jeho výnimočnému talentu,“ vyhlásil Mick Fleetwood. „Som veľmi rád, že budem na pódiu s mnohými slávnymi umelcami, ktorých Peter inšpiroval a ktorí zdieľajú spolu so mnou túto poctu výnimočnému hudobníkovi.

Koncertný hold Petrovi Greenovi v Lodnýne

73-ročný Peter Green, vl. menom Peter Greenbaum, ktorý po krátkom pôsobení v Bluesbreakers Johna Mayalla ako plnohodnotná náhrada za Erica Claptona, bol v rokoch 1967- 1980 frontmanom skupiny Fleetwood Mac, je jednou z najväčších osobností britského bluesu. Z jeho pera pochádzajú také slávne skladby ako Black Magic Woman, Rattlesnake Shake, Albatross, Stop Messin’ Round, Oh Well, The Green Manalishi alebo Man of the World. Po odchode od Fleetwood Mac sa dal na sólovú dráhu a v nasledujúcich dekádach striedal sporadické koncertovanie a nahrávanie sólových albumov s pobytom v psychiatrických liečebňach kvôli prepuknuvšej schizofrénii spôsobenej užívaním drôg. Niektorí z nás mali šťastie zažiť v roku 2000 Greenov fantastický koncert so Splinter Group v neďalekom Zlíne. Bohužiaľ asi pred 10 rokmi sa jeho psychický stav zhoršil natoľko, že prestal koncertovať a úplne sa stiahol zo scény.


Peter Green nevystúpi ani na koncerte usporiadanom na jeho počesť, ale ako dúfa Mick Fleetwood: „ešte stále je tu nádej na jeho last-minute rozhodnutie, že sa objaví na pódiu a zaspieva Man of the World“. A my, ktorí sa do Londýna asi nedostaneme, môžeme si aspoň vypočuť nový box set s názvom Before Beginning 1968-1970, ktorý na troch cédečkách prináša raritné koncertné a demo nahrávky s Petrom Greenom a skupinou Fleetwood Mac.

Bonzo Radványi
04/02/2020