Koncertná spomienka na Muddy Watersa

Vyšli spomienkové CD a DVD Live At Rockpalast

Jeden z najslávnejších velikánov v bluesovej histórii McKinley Morganfield, známejší pod umeleckým menom Muddy Waters, sa považuje za otca moderného chicagského bluesu. Rodák z Clarksdale v štáte Mississippi má na náhrobnom kameni uvedený rok 1915, no všetky pramene, vrátane wikipédie, uvádzajú dátum jeho narodenia o dva roky skôr – 4. apríl 1913. Takže na 100 percent istý je len dátum jeho smrti – 30. 4. 1983. neviem síce, či obe tieto aprílové výročia – 105. výročie narodenia a 35. výročie smrti Muddy Watersa hrali nejakú rolu pri vydaní spomienkovej novinky s názvom Muddy Waters Band – Live At Rockpalast, ktorá vyšla koncom januára v Nemecku, no vynikajúci boxset obsahujúci 2 cédečká a 2 DVD je skutočným potešením uší i duší a v prípade DVD aj očí všetkých bluesových fanúšikov.

Spomienkové CD a DVD Muddy Waters Live At Rockpalast

Prvé CD/ DVD ponúka doteraz nezverejnený hodinový záznam z koncertného vystúpenia Muddy Waters Bandu, ktorý sa uskutočnil pred 40 rokmi (10. 12. 1978) v Dortmunde a v priamom prenose bol odvysielaný v aj u nás dobre známom televíznom programe Rockpalast. Muddy Waters mal veľmi dobré uši a veľký cit pre talent a preto mal vždy okolo seba vynikajúcich muzikantov. No kapela, ktorá ho sprevádzala v rokoch 1974 – 1980, patrila k jeho najlepším. A práve tú môžeme počuť na spomínanej novinke. Na klavíri hral Pinetop Smith, za bicími bol Willie „Big Eyes“ Smith, basu tvrdil Calvin Jones, o gitarové sóla sa spolu s Watersom delili Luther „Guitar Jr.“ Johnson a Bob „Steady Rollin´“ Margolin a celkový zvuk kapely dotváral Jerry Portnoy svojimi ústnymi harmonikami.

Spomienkové CD a DVD Muddy Waters Live At Rockpalast

Permanentné hranie na koncertných turné premenilo toto zloženie na neobyčajne dobre fungujúcu a naolejovanú hudobnú mašinu sprevádzajúcu svojho charizmatického frontmana. Muddy Waters bol vtedy ešte stále na vrchole svojej kreatívnej sily. Nezameniteľným výrazným hlasom, hrou s bottleneckom na gitare, ktorá vynikla najmä v typických pomalých bluesových sólach a svojim vystupovaním na pódiu doslova fascinoval publikum. V ten večer spolu so svojimi spoluhráčmi ponúkal nielen výber zo svojich najslávnejších hitov, dnes už klasických bluesových evergreenov ako Hoochie Coochie Man či Walkin´ Thru The Park, nechýbala super verzia macho hymny Mannish Boy a samozrejme ani nesmrteľná Got My Mojo Working, ale aj menej známe tituly ako Country Boy či Soon Forgotten, obe atmosférické pomalé skladby s dominujúcou slide gitarou.

Spomienkové CD a DVD Muddy Waters Live At Rockpalast

Na druhom CD/DVD môžeme zasa počuť veľmi zaujímavý koncertný záznam z vystúpenia Muddy Waters Tribute Bandu, ktorý sa uskutočnil 23. júna roku 1996 na známom nemeckom Rockpalast Open Air Festivale v Loreley. Medzičasom uplynulo 18 rokov a na pódiu sa stretli v tom čase ešte stále žijúci bývalí členovia starej Muddyho kapely, samozrejme už bez svojho šéfa a bez Pinetopa Perkinsa, ktorý kvôli zdravotným problémom musel zostať v USA. Chýbal aj harmonikár Jerry Portnoy, ktorého nahradil Carey Bell, takisto bývalý spoluhráč Muddy Watersa. Všetci členovia sa delili v jednotlivých skladbách o spevácke party a v „Gone To Main Street“ sa pri mikrofóne objavil Levon Helm z kapely The Band, ktorý kedysi hosťoval aj na cenou Grammy odmenenej platni The Muddy Waters Woodstock Album z roku 1975. V podaní tejto spomienkovej tribute kapely zazneli najmä klasické skladby známe z nahrávok Muddy Watersa, takže niektoré skladby sa opakujú. Pozorný poslucháč môže takto porovnávať a zistiť v čom bola sila legendárneho bluesmana a prečo bol Muddy Waters tak výnimočný.

Zo spomienkového koncertného holdu bluesovému velikánovi, ktorý vyšiel nielen na CD a DVD ale aj na vinylovej double platni, ide aj po rokoch obrovská sila a energia, ktorá dokazuje, že bluesová hudba má ešte stále čo povedať aj dnešnému poslucháčovi. Nakoniec, ako najlepší dôkaz môže poslúžiť fakt, že koncom marca sa objavil aj v prvej desiatke amerického rebríčka najpredávanejších bluesových albumov hudobného časopisu Billboard.

CD/DVD 1 – Live At Rockpalast – 10.12.1978, Westfalenhalle Dortmund
Intro, I’m Your Hoochie Coochie Man, Soon Forgotten, Baby Please Don’t Go, They Call Me Muddy Waters, Walkin’ Thru The Park, Country Boy (All Night Long), Kansas City, Caledonia, Everything Gonna Be Alright, Mannish Boy, Got My Mojo Working, Sweet Home Chicago

CD/DVD 2 – Live At Rockpalast –23. 6.1996, Open Air Festival Loreley
Clouds In My Heart, Walkin‘ Thru The Park, You Can’t Lose What You Ain’t Never Had, You Don’t Have To Go, Honey Bee, Everything Gonna Be Alright, Laundromat Blues, I’m Ready, If The Washing Don’t Get You, The Rinsing Will, Hard Hard Way, I’m Your Hoochie Coochie Man, Gone To Main Street, Got My Mojo Working, Mannish Boy

Bonzo Radványi
Apríl 2018