Koncert tria Petry Börnerovej

Veselý dotyk detstva na trnavskom korze

V utorok 19. júla som popoludní opäť zavítala do Trnavy. V ten deň bolo počasie v Seredi celkom nevyspytateľné: chvíľu slnečno, chvíľu zatiahnuté, dážď často visel na vlásku. V Trnave ma však privítala krásna modrá obloha a usmievavé slnko. Akoby sa aj príroda tešila na koncert Petry Börnerovej a jej tria, ktorý sa konal v rámci projektu Leto na korze.

Petra-Botnerova-Trio-Trnava-1

Keď som prišla k malému pódiu pred radnicou, poslucháči sa práve usádzali na sedacie vaky. Najšikovnejšie a najaktívnejšie boli malé deti, ktoré si rýchlo pochytali miesta vpredu. Zvedavo čakali, kedy sa už začne hrať. Priestor pred pódiom však nepatril len deťom, zaplnili ho milovníci hudby rozličného veku.

Na úvod koncertu sa poslucháčom prihovoril spevák, gitarista a bubeník Tomáš „Bobek“ Bobrovniczký, rodák z Komárna. Vyjadril radosť, že sme sa zišli v takom hojnom počte. Zaspomínal si, ako kedysi často hrával v Trnave, keď ešte žil na Slovensku. Prezradil, že spolu so svojou manželkou Petrou Börnerovou pricestovali zo severu Čiech. Avizoval i špeciálneho hosťa, ktorý s nimi bude hrať na bicie.

Petra-Botnerova-Trio-Trnava-4

Prvou skladbou bola bluesová Walk On od Brownieho McGheeho a Sonnyho Terryho. Bobek v nej hral na akustickej gitare a Petra spievala. Od prvých taktov bolo počuť, že v hudbe sú doma. Hneď sa im podarilo navodiť správnu bluesovú náladu a vôbec nie depresívnu. Viaceré deti vpredu sa hýbali v rytme hudby. Petra nás povzbudzovala: „Jen tancujte, všichni!“ Nasledovala moja obľúbená pieseň You Can´t Judge A Book By The Cover. Napísal ju Willie Dixon a hrával ju okrem iných aj Bo Diddley. Bobek opäť hral na akustickej gitare a Petra spievala a hrala na akordeóne. V tretej skladbe Everything I Need sa predstavil sľubovaný hosť: Tomáš – sedemročný syn Petry a Bobeka, ktorý hral na detskú biciu súpravu a šlo mu to vynikajúco. Poslucháčov si okamžite získal svojou bezprostrednosťou a šikovnosťou. Tlieskali mu deti i dospelí.

Petra-Botnerova-Trio-Trnava-2

V niektorých ďalších skladbách vymenil Bobek akustickú gitaru za rezofonickú, čiže dobro. Poznamenal, že v Trnave má dobro gitara dlhú tradíciu a zaspomínal si na slávny festival Dobrofest, ktorý sa tu kedysi konával. Tomáš junior si zabubnoval vo väčšine skladieb. Bolo potešením sledovať jeho radosť z hry a neverbálnu komunikáciu na pódiu medzi ním a jeho otcom – gitaristom. Deti zaujaté hudbou sa osmelili a niektoré z nich si vyšli zatancovať aj na pódium.

Svoju folkovú tvár ukázala Petra predovšetkým v skladbách s vlastnými textami v češtine, ktoré hrali s manželom ako duo, bez využitia bicích nástrojov – len akustická gitara, akordeón a Petrin spev. Text Cožpak se vám to nelíbí napísala ešte ako maturantka. Mňa osobne veľmi oslovil, silno na mňa zapôsobil, refrén tejto piesne mi znel v hlave aj dlho po koncerte. Pieseň Moje město je o Petrinom rodnom severočeskom meste Bílina, kde so svojou rodinou žije. V texte sa nevyhla kritickému pohľadu na malé mesto v dnešných rozporuplných časoch – ale aj toto patrí do folkových a bluesových textov. Text Cesta pražským autobusem vznikol počas Petrinho života v Prahe a je o pražskej hromadnej doprave. Autorka v ňom využíva vtip a nadhľad, čo je mi sympatické.

Petra-Botnerova-Trio-Trnava-3

Po všetkých folkových výletoch prišiel návrat k blues. Zaznela dokonca aj skladba Hound Dog, ktorú preslávil Elvis Presley. Musela som uznať, že v bluesovej úprave a s Bobekovým dobrom jej to tiež pristane. Poslucháčov oslovili i ďalšie bluesovky, I Need Money a Driving Wheel. Vtedy už väčšina detí bola zrejme doma. Mnohé asi práve prosili rodičov, aby im kúpili bicie…

Petra-Botnerova-Trio-Trnava-1

Koncert tria Petry Börnerovej sa chýlil ku koncu a k slovu prišlo aj slovenské blues – Bobek si zaspomínal, ako kedysi dlhú dobu hrával v kapele Bluesweiser s Jurajom Turtevom. Na korze zaznela skladba Neplač, drahá, ktorú Juraj pôvodne napísal pre svoje ďalšie muzikantské zoskupenie – Dura & The Blues Club. Bobek si v nej okrem hry na akustickú gitaru aj zaspieval spolu s Petrou. Na záver zahrali a zaspievali Petra a Bobek starú bluesovku pre všetkých trnavských bluesmenov – Baby, What You Want Me To Do. Tomáš junior bubnoval aj v posledných dvoch skladbách.

Ako som tak počítala, vyšlo mi, že na tomto vystúpení zaznelo 13 skladieb. Určite priniesli šťastie všetkým milovníkom dobrého blues. Zostáva mi popriať mnoho šťastia bubeníkovi Tomášovi juniorovi, ktorý po prázdninách nastupuje do druhej triedy základnej školy. Nech sa mu darí v škole tak ako v muzike!

Ružena Šípková
Júl 2016