The Willie Jones Band na trnavskom korze

Zápas Hudobníci proti Dažďu

Posledným koncertom trnavského Leta na korze 2018 bol koncert country kapely The Willie Jones Band. Jej frontmanom je americký spevák, hudobník a autor piesní Willie „Brian“ Jones, ktorý sa obklopil mladými slovenskými hudobníkmi a spoločne hrajú naozaj plnokrvnú a rezkú americkú hudbu. Koncert sa uskutočnil v závere prázdnin, vo štvrtok 30. augusta 2018, na pódiu pred trnavskou radnicou. Moja mama a ja sme sa naň vybrali spolu a obidve sme sa tešili. Bol to pre nás akoby darček k meninám. Mama má predstavu, že v každej správnej country kapele by nemalo chýbať banjo. Ubezpečila som ju, že The Willie Jones Band je správna country kapela.

Posledným koncertom trnavského Leta na korze 2018 bol koncert country kapely The Willie Jones Band.

Aký by to bol open-air koncert bez výstrah pred dažďom? Aj tentoraz predpovede počasia strašili poobedňajšími búrkami. A to nebol jediný adrenalín v ten večer. V Trnave nás upútali nielen tmavé mraky nad mestskou vežou, ale aj početné policajné autá na Hlavnej ulici. Neskôr sme natrafili aj na rozbité poháre a na zvyšky odpálených svetlíc. Dozvedeli sme sa, že to boli dôsledky a výsledky vyčíňania nespratných futbalových fanúšikov. V ten večer sa totiž na štadióne Antona Malatinského v Trnave konal odvetný zápas play-off Európskej ligy Spartak Trnava – Olimpija Ľubľana, čo sme si neuvedomili. Koncert to však neohrozilo. Na pódiu na korze boli už hudobné prípravy v plnom prúde. Na mikrofóne pre speváka som si všimla uviazaný fanúšikovský šál FC Spartak Trnava. Napokon, povedala som si, hudobníci a futbalisti majú spoločné to, že radi vyhrávajú.

Posledným koncertom trnavského Leta na korze 2018 bol koncert country kapely The Willie Jones Band.

The Willie Jones Band začal vyhrávať o 18.00 hod. vo svojej tradičnej zostave: Willie „Brian“ Jones – sólový spev a akustická gitara, Roman Áč – banjo a vokál, Jozef Srogončík – elektrická gitara, Bohdan Suchoň – basová gitara a vokál a Branislav Gašpar – bicie. Ešte predtým sa však obecenstvu prihovoril Roman Áč a privítal nás všetkých, ako povedal, na príjemnom predfutbalovom večernom posedení. Prvou skladbou, ktorá v ten večer zaznela, bola energická Oklahoma Borderline autorov Rodneyho J. Crowella, Guya Clarka a Vincenta Granta Gilla. Willie Jones ma trochu prekvapil, pretože namiesto kovbojského klobúka, na ktorý som u neho zvyknutá, odohral koncert v pestrej šiltovke. Hudbu ani spev to však, samozrejme, vôbec negatívne neovplyvnilo. Počúvala som príjemné tóny a myslela som na to, aká by som bola vytešená z takého koncertu, keď som mala 12 rokov. Neznamená to, že vo svojom terajšom veku sa už z hudby neteším, len som už získala trochu väčšiu rozvahu (aspoň dúfam).

Posledným koncertom trnavského Leta na korze 2018 bol koncert country kapely The Willie Jones Band.

V detstve som sa cítila dosť osamelá, takých detí, čo sa vyžívali v country hudbe, zrejme veľa nebolo. Preto ma potešilo, že na koncerte The Willie Jones Bandu na trnavskom korze bolo okrem dospelých poslucháčov i detí ako smetí. Väčšina z nich si urobila pohodlie na sedacích vakoch pred lavičkami. Pomalá skladba On The Woodline, ktorej autorom je Willie „Brian“ Jones, priniesla stíšenie. V publiku som sa cítila dobre, veď sme boli na rovnakej hudobnej vlne. Po pokojnej pesničke prišla skladba Great Balls Of Fire, veľký hit Jerryho Lee Lewisa z roku 1957. Aj v podaní The Willie Jones Bandu to bola hrmavica. Bez country hudby by skrátka nebolo ani rock´n´rollu. V rytme temperamentnej hudby tancoval pred pódiom štýlovo oblečený pár country tanec a občas sa s vlastnými pohybovými kreáciami pridali i prítomné deti. Willie Jones chvíľu tlieskal do rytmu a obecenstvo sa rado pridalo.

Posledným koncertom trnavského Leta na korze 2018 bol koncert country kapely The Willie Jones Band.

Roztlieskať obecenstvo sa podarilo celej kapele aj na začiatku ďalšej skladby: dynamickej írskej tradičnej inštrumentálky Cooley´s Reel. Tanečníci pokračovali vo svojom vystúpení. Nasledovala pesnička Comin´ In Paisley, ktorej autormi sú Jozef Srogončík a Willie „Brian“ Jones. Nálada bola výborná, na korze sa zišlo mnoho fanúšikov country hudby. Aj mojej mame sa koncert páčil. Znervózňovali nás iba mraky, pretože nechceli odtiahnuť. Po pesničke prišli na pódium Peter „Bonzo“ Radványi a Katarína Erentová, ktorí kedysi patrili medzi organizátorov medzinárodného hudobného festivalu Dobrofest v Trnave. Bonzo sa ospravedlnil za vyrušenie a poprosil o potlesk pre tanečníkov z Moravy a tiež o veľký potlesk pre The Willie Jones Band. Willie viackrát vystupoval na Dobrofeste i na Malom Dobrofeste, má rád Trnavu a Trnava má rada jeho. Bonzo prezradil, že posledný Dobrofest sa síce konal v roku 2008, ale ostala ešte jedna fľaša tzv. Dobrovičky. Tú Peter „Bonzo“ Radványi a Katarína Erentová darovali Williemu, ktorý nedávno oslávil životné jubileum. Napokon sme všetci spoločne zaspievali Happy birthday, dear Willie! Na koncerte bol prítomný aj Andrej Halada, predseda Trnavskej hudobnej spoločnosti, o. z.. The Willie Jones Band mu, ako vždy, venoval jeho obľúbenú pesničku River Road. Jej autorom je Willie „Brian“ Jones. Po nej nasledoval bluegrassový „budíček“ Big Mon, ktorý zložil Bill Monroe. Bola to inštrumentálka ako stvorená, aby sa na ňu tancovalo. Keď znela skladba Willieho „Briana“ Jonesa Dancehall Saturday Night, mraky nad trnavskou radnicou boli už nebezpečne tmavé. Povedala som si, že obloha si už chystá vodné delo na futbalových chuligánov. No uvedomovala som si, že ak sa spustí prietrž mračien, odskáčeme si to aj my všetci ostatní. Bola som stále v strehu, aby som v prípade dažďa rýchlo zareagovala a strčila fotoaparát do igelitovej tašky, ktorú som mala pripravenú.

Posledným koncertom trnavského Leta na korze 2018 bol koncert country kapely The Willie Jones Band.

Pred pesničkou Copperhead Road z autorskej dielne hudobníka menom Steve Earle tlieskali do rytmu Willie i Roman Áč. Bubeník Branislav Gašpar klepal do rytmu fialovými bubeníckymi paličkami, ktoré držal nad hlavou. Pesnička bola poriadne rázna. Keď ju kapela dohrala, banjista poznamenal, že dúfa, že nezačne pršať. Zažartoval, že ide na futbal, takže to vyzerá asi tak na jeden hudobný prídavok, pretože sa bude ponáhľať na štadión. Pevne veril vo víťazstvo Trnavy. V podaní The Willie Jones Bandu zaznela pohodová skladba Stand By Me. Je dielom Bena E. Kinga, Jerryho Leibera a Mikea Stollera. Ale šťastie pri nás nestálo, pretože predsa len začalo popŕchať. Roman Áč navrhol, že radšej zahrajú niečo rýchlejšie, aby to stihli, kým sa rozprší. A tak zahrali tradičnú americkú pesničku Roll In My Sweet Baby´s Arms. Po nej ešte stihli skladbu Turn The Page od Boba Segera a ďalej sa už pre dážď hrať, spievať ani tancovať nedalo. Hudobníci sa rozlúčili s obecenstvom a rýchlo začali baliť hudobné nástroje a aparatúru.

Posledným koncertom trnavského Leta na korze 2018 bol koncert country kapely The Willie Jones Band.

A tak na korze napokon dážď vyhral nad hudobníkmi 1:0. Ako na zlosť, bola to len prehánka, ktorá čoskoro prešla. Nemohla počkať, kým sa vystúpenie The Willie Jones Bandu skončí? Ale aj napriek predčasnému koncu to bol pekný koncert. No a čo sa týka trnavských futbalistov, tí s Ľubľanou remizovali a to im stačilo na postup do Európskej ligy. Život nie je len o hudbe, mne osobne je však bližšia ako šport.

Ružena Šípková
September 2018