Koncert Seredského Dixieland Bandu

Bodka za Seredským hodovým jarmokom 2018

Seredský hodový jarmok 2018 priniesol ako každý rok aj bohatý hudobný program. V jeho rámci znela hudba rôznych žánrov: nechýbalo napríklad country, rock, pop, dychovka či blues. Bodku za hudobným programom jarmoku dala v nedeľu 24. júna 2018 o 18.00 hod. kapela Seredský Dixieland Band hrajúca tradičný jazz. Ako sa možno dočítať na webovej stránke tejto hudobnej formácie, Seredský Dixieland Band bol založený v roku 2000. Založili ho skúsení hudobníci, ktorí predtým hrávali rôzne hudobné žánre v rôznych kapelách.

Seredský Dixieland Band na Seredskom hodovom jarmoku 2018

Seredský Dixieland Band hrá repertoár veľkých osobností anglickej revivalistickej školy tradičného jazzu, ako sú Chris Barber, Acker Bilk, Kenny Ball a pod. Napríklad trombonista Chris Barber, ktorý má už 88 rokov, je nielen priekopníkom britského jazzu, ale aj blues. Oba tieto žánre so svojím The Big Chris Barber Bandom rád hráva a kombinuje. Zahral si aj s takými hudobníkmi ako John Lewis, Louis Jordan, Muddy Waters, Big Bill Broonzy, Sonny Terry & Brownie McGhee, Sister Rosetta Tharpe či Dr. John. V roku 1958 na odporúčanie Big Billa Broonzyho zorganizoval turné Muddyho Watersa po Veľkej Británii, a tak do nej priniesol elektrické blues. Týmto, a tiež svojou hudbou ovplyvnil Chris Barber dianie na hudobnej scéne za posledných 50 rokov a mnohé kapely a hudobníkov, napríklad The Beatles, The Rolling Stones, Erica Claptona a iných.

Seredský Dixieland Band na Seredskom hodovom jarmoku 2018

Seredský Dixieland Band nadväzuje na tradíciu slávnej seredskej kapely Alli Jazz Band, ktorá bola najstaršou hudobnou skupinou na Slovensku hrajúcou tradičný jazz. Zostava Seredského Dixieland Bandu sa v priebehu času menila, v súčasnej dobe je nasledovná: Viktor Kratochvíľa – basová gitara, spev, vedúci kapely, Viliam Ondruška – trombón, spev, Jozef Holub – klarinet, saxofón, spev, Karol Sipos – trúbka, spev, Marian Bihari – klavír, Filip Líška – bicie a Jozef Lipovský – banjo. Členom kapely bol i Jaroslav „Country“ Červenka (klarinet, saxofón, spev), hudobník uznávaný na Slovensku i v zahraničí, ktorý, žiaľ, navždy odišiel 8. augusta 2006 po ťažkej chorobe vo veku 69 rokov. Kapela na jeho pamiatku často hráva jeho vlastnú skladbu Pred polnocou. So Seredským Dixieland Bandom tiež občas ako hosť vystupuje spevák, gitarista a banjista Radovan Palkovič, ktorý je v súčasnosti členom hudobnej formácie Blues 8. Dňa 25. 6. 2017 oznámil Seredský Dixieland Band ukončenie svojej činnosti, ale našťastie to nebol koniec úplný a definitívny a záver Seredského hodového jarmoku 2018 patril legendárnej kapele a jej tradičnému jazzu.

Seredský Dixieland Band na Seredskom hodovom jarmoku 2018

Svoje vystúpenie hudobníci začali o 18.00 hod. inštrumentálnou skladbou South. Následne početné obecenstvo srdečne privítal trombonista Viliam Ondruška. Ako povedal, Seredský Dixieland Band bol rád, že zase môže prezentovať svoju muziku. Znova sa rozhodli zahrať na jarmoku, pretože tohto roku v Seredi koncertujú samé legendy a hviezdy, napríklad Goran Bregović, Olympic či Suzi Quatro. Viliam Ondruška tiež so svojím typickým humorom poukázal na to, že Seredský Dixieland Band hrá v novom zložení: hudobníci si vymenili na pódiu miesta. Nasledovali pesničky So Do I (spev Viktor Kratochvíľa) a When You´re Smiling (spev Viliam Ondruška). Kapela hrala ako vždy výborne a s nadšením, zneli pekné sóla dychových nástrojov i klavíra. Do Seredského Dixieland Bandu vynikajúco zapadol i jeho najmladší člen, bubeník Filip Líška. Vďaka banjistovi Jozefovi Lipovskému, ktorý sa pridal ku kapele v roku 2016, získal Seredský Dixieland Band ešte lepší zvuk, pretože banjo je dôležitý hudobný nástroj v tradičnom jazze. Obecenstvo tvorili hlavne pamätníci a hudobníkov odmieňali srdečným potleskom. Pesničku Down By The Riverside zaspieval Viktor Kratochvíľa svojím charakteristickým chrapľavým hlasom a sprievodné vokály spievali Jozef Holub a Viliam Ondruška. Po pesničke vedúci kapely poznamenal, že Seredský Dixieland Band sa na chvíľu prebudil a že jeho členovia uvidia, do akej miery ich to uspí do budúcna.

Seredský Dixieland Band na Seredskom hodovom jarmoku 2018

Vedela som, že ľudia sediaci v obecenstve si prajú, aby sa kapela ešte dlho udržala v bdelom stave. V inštrumentálnej skladbe New Orleans zahral krásne sólo Karol Sipos. Manana Pasado Manana je pesnička so španielskym názvom a s anglickým textom. Zaspieval ju Jozef Holub a zahral v nej i pekné sólo na klarinete. Popred pódium behali deti, občas si aj zatancovali podľa hudby. Po inštrumentálnej skladbe Savoy Blues zaspieval pesničku Blueberry Hill Viliam Ondruška. Pridal aj úsmevnú príhodu, ktorú raz zažil v Poľsku vďaka rôznemu významu slov v slovenčine a v poľštine. Kapela i naďalej ponúkala staré dobré pesničky, napríklad Katarínu so spevom Jozefa Holuba a tiež pesničku The Sheikh Of Araby. Zaspieval ju Viliam Ondruška a zdôraznil, že Seredský Dixieland Band ide s duchom doby: treba si robiť protekciu, keď je naftová kríza. Kapela sa s domácim publikom rozlúčila obľúbenou pesničkou Podobnosť náhodná v aranžmáne Jaroslava Červenku a so spevom Viktora Kratochvíľu. Obecenstvo sa však dožadovalo ešte prídavku, a to pesničky Just I´m Gigolo. Vedúci kapely zažartoval, že nevie, či si ju ešte hudobníci pamätajú, no napokon zaznela a on si ju s chuťou zaspieval. Sprievodné vokály mali na starosti Jozef Holub a Viliam Ondruška. Jozef Holub v nej hral na saxofóne. Hudobníci skladbu poriadne vygradovali, mala naozaj silný záver.


Bola to nádherná bodka za nedeľou, posledným dňom Seredského hodového jarmoku 2018. Hudba Seredského Dixieland Bandu je nielen virtuózna, ale aj radostná, plná pohody a optimizmu. Táto kapela neodmysliteľne patrí k Seredi a jej fanúšikovia pevne dúfajú, že sa môžu tešiť na jej ďalšie vystúpenia.

Ružena Šípková
Júl 2018