Koncert Neala Blacka & Janet Martin

Americké bluesové hviezdy v Seredi

V Seredi to tento rok celkom pekne hudobne žije. Po koncerte Argentínčanky Vanesy Harbek, ktorý sa tu konal začiatkom marca, hostili priestory DKaffe ďalších významných hudobníkov: Američanov Neala Blacka & Janet Martin.

Koncert Neala Blacka & Janet Martin v Seredi

Neal Black je texaský gitarista a spevák, ktorý tiež píše vlastné skladby. Jeho štýl hry je osobitý, dynamický a virtuózny. Do povedomia bluesových fanúšikov sa dostal v USA, v Európe a dokonca i v Mexiku. Už tridsať rokov fascinuje poslucháčov svojou fúziou blues, rocku a roots music. Jeho albumy boli veľmi kladne hodnotené v časopise Rolling Stone. Ako gitarista spolupracoval s takými slávnymi osobnosťami ako Robben Ford, Chuck Berry, Popa Chubby či Lucky Peterson. Je autorom viac ako dvesto piesní, skladby z jeho tvorby nahrali napríklad Taj Mahal, Manu Lanvin, Larry Garner, Fred Chapellier a mnohí iní. Jeho spev pripomína spev Toma Waitsa i Howlin´ Wolfa.

Koncert Neala Blacka & Janet Martin v Seredi

Janet Martin je skvelá gitaristka, jedna z najlepších amerických slide gitaristiek, speváčka a autorka skladieb (napísala ich vyše štyridsať). Pochádza z Richmondu vo Virgínii. Od roku 2004 vystupuje v USA i v Európe. Jej albumy boli kritikmi nadšene prijaté. Môže sa pochváliť tým, že si zahrala s hudobníkmi ako John Prine, Jerry Lee Lewis či Aaron Neville.

Koncert Neala Blacka & Janet Martin v Seredi

Seredský koncert Neala Blacka & Janet Martin sa konal v nedeľu 24. apríla 2022. Taká nedeľa, to už hej. Sviatok pre fanúšikov blues. Ani veterné počasie mi ho, pravdaže, nepokazilo. V príjemných priestoroch DKaffe medzi bluesovými nadšencami som sa rýchlo dostala do „koncertnej nálady“. Na veľkom bubne sa vynímal názov kapely: Neal Black & The Healers a pripomínal, že lieči nielen čas, ale aj hudba.


Neal Black (spev, gitara) a Janet Martin (spev, gitara, slide gitara) zahrali v Seredi so skvelou ostrieľanou rytmikou, ktorú tvorili Francúz Abder Benachour (basová gitara) a Belgičan Natan Goessens (bicie). Koncert sa začal krátko po 18.00 hod. a obecenstvo účinkujúcich privítalo veľkým potleskom. Hudba obsahovala obrovské množstvo energie, bola hlasná, rezká a majstrovsky zahraná, spojená so sebaistým spevom. Neal Black zaspieval viaceré prevzaté pesničky vo vlastnej svojskej úprave, ako napríklad If I Had Possession Over Judgement Day od Roberta Johnsona, Who Do You Love? od Bo Diddleyho či countryový štandard That´s How I Got To Memphis z autorskej dielne Toma T. Halla. Úspech však mala i jeho vlastná pesnička Did You Ever? (Jail In San Antonio).

Koncert Neala Blacka & Janet Martin v Seredi

Janet Martin sa predstavila ako speváčka napríklad v skladbách Black Bayou, Up The Country Blues či v najväčšom hite kapely Savoy Brown – Tell Mama. Spolu s Nealom Blackom zaspievala pesničku You Don´t Love Me. Výborné sóla gitár a slide gitary pravdaže nenechali obecenstvo chladným. V sólach sa predviedla aj rytmika. Nealovi Blackovi sa miestami podarilo poslucháčov roztlieskať a rozospievať. V ten večer zaznelo aj niekoľko inštrumentálnych skladieb. Jedna z nich bola zvlášť pestrou zmesou blues, rock´n´rollu, country i heavy metalu a obsahovala pokojné i krkolomné pasáže, ktoré hudobníci zvládli bravúrne. Balada Can´t Find My Way Home so spevom Janet Martin bola poslednou pesničkou koncertu, ale obecenstvo sa potleskom a krikom dožadovalo prídavku. Účinkujúci mu vyšli v ústrety, vrátili sa na pódium a pridali pesničku Can´t Stop Crying, ktorú znova zaspievala Janet Martin. Počas koncertu bola jedna pätnásťminútová prestávka a skončil sa krátko po 20.00 hod. Nastala neformálna časť podujatia: priateľské rozhovory a fotografovanie sa s hudobníkmi. Ulovila som aj pozdrav pre všetkých slovenských bluesových fanúšikov.

Koncert Neala Blacka & Janet Martin v Seredi

Krátko povedané: Neal Black & Janet Martin priniesli do Serede pravý bluesrockový uragán. A liečenie hudbou bolo nielen účinné, ale aj príjemné. Verím, že z komorného prostredia DKaffe nikto neodchádzal sklamaný. Sereď, vďaka za krásny hudobný zážitok!

Ružena Šípková
17/05/2022