Koncert Ľuboša Beňu & Bonza Radványiho

Ako som nezamrzla na vianočných trhoch v Seredi

V dňoch 16. až 20. decembra 2016 sa na Námestí slobody v Seredi ako každý rok uskutočnili vianočné trhy. Ich súčasťou bol i kultúrny program, v ktorom si mnohí návštevníci našli to svoje. Napríklad moja mama už v piatok 16. decembra so záujmom sledovala vystúpenie hudobnej formácie Slovak Tango, pri ktorom si zaspomínala na minulé časy s „večne zelenými“ pesničkami. Na druhý deň, v sobotu 17. decembra sa opäť vybrala na vianočné trhy. Tentoraz robila spoločnosť mne. O 18:00 hod. bol na programe koncert Ľuboša Beňu a Bonza Radványiho.

Koncert Ľuboša Beňu & Bonza Radványiho na Vianočných trhoch v Seredi

Keď sme s mamou odchádzali z domu, vonku bolo –2 °C. Poriadne sme sa naobliekali a ja som si hovorila, že zopár stupňov pod nulou vydržím. Pripadalo mi to ako celkom slabá zima. Na koncert som sa tešila. Blues s príchuťou country či rocku mám rada a zvlášť, keď znie z rezofonických gitár. Bonzov spev a sprievodné slovo sú nenapodobniteľné. Ako hovorí, každý koncert si užíva, akoby to bol jeho posledný, čiže ide naplno. A myslím si, že o Ľubošovi Beňovi to platí tiež.

Na začiatku koncertu na seredských vianočných trhoch Bonzo žartoval, že hrá na zobcovú flautu, Ľuboš je harfista a dnes nám zahrajú samé vianočné gospelové piesne. No, vedela som, ako to dopadne. Samozrejme, ako vždy hrali na rezofonické gitary, Ľuboš ešte okrem toho na malú biciu súpravu a Bonzo v niektorých skladbách na ústnu harmoniku.

Koncert Ľuboša Beňu & Bonza Radványiho na Vianočných trhoch v Seredi

Prvá zaznela pieseň Woke Up This Morning a po nej It´s All Over Now, ktorú preslávili The Rolling Stones. Bonzo sa obrátil na poslucháčov s otázkou, či im je tak zima ako jemu s Ľubošom. Ozývali sa výkriky, že áno. Aj ja som zakričala, ale na vlastné počudovanie som zimu takmer necítila. Nasledovala, ako povedal Bonzo, typická vianočná pesnička o cestovaní – Big Road Blues. Hodilo sa to akurát na mňa, lebo stále cestujem kade-tade a nielen v čase Vianoc. Všetkým prítomným dámam bola venovaná pieseň Talkative Woman o žene, ktorá sa dostala do Guinnessovej knihy rekordov, pretože vydržala rozprávať bez prestania 26 hodín denne. Potom Bonzo povedal, že dnes s Ľubošom prišli do Serede v dobrom s dobrom a porozprával o rezofonických gitarách, čiže dobrách. Tieto gitary sú súčasťou amerického kultúrneho dedičstva a vynašiel ich Ján (John) Dopyera, ktorý pochádzal zo Slovenska. Uznali sme, že si to zaslúži potlesk. Nasledovala titulná skladba z cédečka Nemám hlad, nemám smäd, ktoré Ľuboš a Bonzo nahrali v roku 2012.

Zdá sa, že Sereď je dobrému blues naklonená

Stála som pred pódiom a veru som si občas aj zaspievala. Hudobníci nemali núdzu o potlesk, zdá sa, že Sereď je dobrému blues naklonená. Myslela som na Bonzove slová, že na koncerte v Seredi s Ľubošom cítia, že sú v dobrej spoločnosti. Je im síce chladno, ale v dobrej spoločnosti sa energia vyrovnáva. Pri temperamentnej piesni You Can´t Judge A Book By The Cover som myslela na to, ako som ju skúšala spievať a ako som zistila, že to nie je také jednoduché. Čakala som na svoju obľúbenú pesničku No Expectations a aj som sa jej dočkala. Pôvodne ju nahrali The Rolling Stones v roku 1968 na svoj album Beggars Banquet. Ako som sa tak radovala, nemala som ani kedy mrznúť. Mama priniesla mne aj sebe malý pohárik medoviny.

Koncert Ľuboša Beňu & Bonza Radványiho na Vianočných trhoch v Seredi

Zjavne sa bála, že čoskoro bude zo mňa cencúľ. Zhodou náhod prišla vtedy aj rýchlejšia skladba, vraj na to, aby všetci účastníci koncertu rozmrzli – Stop Drinking That Wine. Ľuboš potom predstavil svoju vlastnoručne vyrobenú gitaru z kanistra na benzín – tzv. Stratokanister, originál jediný na svete. Že tento zaujímavý hudobný nástroj naozaj dobre hrá, sme si vypočuli v dvoch skladbách – She´s About A Mover a The King Of The Blues, ktorá je venovaná Johnovi Mayallovi, „otcovi britského blues“. Po pesničke I´m In Love Again opäť Bonzo zdôraznil, že jemu i Ľubošovi je s nami všetkými tu na vianočných trhoch v Seredi dobre, sú radi, že sme prišli a ešte viac, že sme doteraz neodišli. Zaželali nám šťastné a veselé Vianoce a všetko dobré v novom roku a pripomenuli nám, aby sme dodržiavali pitný režim na Silvestra. Rozlúčili sa s nami svižnou skladbou Looking Back.

Keď som sa prebrala z hudobného opojenia, mama sa mi zdôverila, že hudba sa jej páčila, ale aj tak v polovici koncertu skoro zamrzla. Nuž čo, nie je taký blázon ako ja. Tak, šťastné, veselé a dobr(ov)é!

Ružena Šípková
December 2016