Katarína Koščová a Daniel Špiner v Trnave

Nech je nám stále tak dobre

V piatok 12. apríla 2019 sa v kultúrnom centre Malý Berlín v Trnave konal koncert speváčky Kataríny Koščovej a klaviristu Daniela Špinera. Vystúpenie tejto umeleckej dvojice som už zažila v roku 2016 v seredskom Retro Cafe a bol to pre mňa veľmi pekný zážitok. Preto som sa rada vybrala i na trnavský koncert. V ten chladný jarný večer som zamierila do Malého Ríma. Tešila som sa na hudbu a na spev, a tiež na stretnutie s kamarátkou, ktorú do Trnavy priviedli hlavne pracovné povinnosti, a okrem toho si chcela užiť aj kultúrne podujatie.

Koncert Kataríny Koščovej a Daniela Špinera v Trnave

Pesničky Kataríny Koščovej, v ktorých s ľahkosťou prepája folk, šansón a jazz, nemožno považovať za mainstreamovú hudbu, no majú množstvo priaznivcov. Potvrdilo sa to aj v Trnave, kde sa veľká sála Malého Berlína veľmi rýchlo zaplnila obecenstvom. Koncert sa začal krátko po 19.00 hod. V sále bola tma a aj svetlá na pódiu boli veľmi stlmené, čo vytváralo komornú, intímnu atmosféru. Ako prvá zaznela nežná a clivá pesnička Staré lásky. Precítený spev Kataríny Koščovej bol podčiarknutý pôsobivou hudbou. Bolo zaujímavé sledovať symbiózu speváčky a klaviristu, ľudského hlasu a tónov hudobného nástroja. Keď doznel potlesk publika, Katarína sa prihovorila všetkým prítomným. Podotkla, že už dávno nezažila takú tmu, ale vraj bolo jej snom, že si raz zaspieva v tme. Ona i Daniel Špiner sa správali uvoľnene a bezprostredne, veľa žartovali a komunikovali s publikom. To dobre slúžilo na odľahčenie atmosféry medzi mnohými baladami. Pesnička Nebotrasenie bola veselá a hravá. Daniel Špiner v nej jarne a rozjarene imitoval pípanie kuriatok. Speváčka sa na jej konci zbadala, že zabudla ťuknúť posledný tón na klavíri, dojem z pesničky to však vôbec nepokazilo. Jemnú baladu Oknom ozvláštnili zmeny v dynamike, a tak nevyznela jednotvárne. Z hudby k pesničke Ticho bolo cítiť nepokoj, úplne v súlade s jej textom. Obaja interpreti prezradili, že spolu hrávajú už trinásť rokov.

Koncert Kataríny Koščovej a Daniela Špinera v Trnave

Kataríne Koščovej nie je cudzí ani spev v češtine. V repertoári má i pesničky, ktorých texty napísal Michal Horáček. Svižnú pesničku Člověk je rodem tanečník Katarína zaspievala s noblesou, s úsmevom a s pohodou. Dodala jej švih aj jemným popiskovaním. Potom sme sa na aprílovom koncerte v Malom Berlíne na chvíľu vrátili do decembra: text pesničky Štědrý večer je taký krásny, že ju Katarína Koščová s Danielom Špinerom hrajú nielen vo vianočnom čase. Je plná citu a pokory. Publikum ju ocenilo búrlivým potleskom. Po nej prišla veselá a rytmická pesnička Přes most bez punčoch. Speváčkin hlas v nej znel silno a sebaisto a hravé popiskovanie dokreslilo atmosféru. Spolupráca s výborným českým textárom sa vydarila.


Katarína Koščová a Daniel Špiner na trnavskom koncerte predviedli aj štyri nové pesničky. Ako povedala Katarína, boli sme asi štvrté publikum, ktoré si ich vypočulo. Dodala, že uvíta aj pripomienky k novým pesničkám. Majú sa totiž objaviť na novom albume. Ten je momentálne v štádiu príprav. Prvou bola balada o konci jednej lásky Ako mi je. Nasledovala pozitívna pesnička Výlet. Interpreti o nej prezradili, že Katarína do nej časom plánuje zaradiť i svoju hru na xylofóne. Speváčka skromne dodala, že zatiaľ vie hrať len na dvoch hudobných nástrojoch a že to o chvíľu uvidíme. Pesnička Soľná jaskyňa je o smutnej poetke. Texty týchto troch skladieb napísala poetka a textárka Silvia Kaščáková. Štvrtá nová pieseň je zaujímavá tým, že má text v češtine a že jeho autorkou je Katarína Koščová. Pesnička bola pôvodne určená pre českú speváčku Lenku Novú, no tá napokon spravila celý album v spolupráci s Michalom Horáčkom. Pesničku Tanči si teda zaradila do repertoáru Katarína. Bolo vidno, že je s hudbou i so svojím textom dokonale stotožnená, ladne sa pohybovala do rytmu skladby. Nové pesničky mali u obecenstva úspech.

Koncert Kataríny Koščovej a Daniela Špinera v Trnave

Hudobná dvojica sa potom vrátila k starším pesničkám. Daniel Špiner ešte predtým zahral kúsok skladby od Michala Davida a povedal vtip. Obecenstvo sa na jeho žartoch dobre zabávalo a Katarína mu navrhla, aby začal robiť stand-up comedy. Po tomto osviežení nám dobre padla nežná i energická pesnička Drahý môj. Pesnička Na Toryše je spojením dvoch ľudových piesní z východného Slovenska: A ja taká čárna a Kedz ja na Toryše. Mala príchuť jazzu a počas jej jemných i energických pasáží Katarína Koščová naplno predviedla tvárnosť aj silu svojho hlasu. V pesničke O život speváčka zahrala sólo na kazoo, po ktorom zaznel poriadny potlesk. Balada Rieka sa podľa Kataríniných slov javí smutne, ale končí sa veľmi harmonicky. Zahrala v nej na svoj druhý hudobný nástroj – na vodnú hlinenú píšťalku, napodobňujúcu vtáčie štebotanie.


Vystúpenie sa skončilo, speváčka i klavirista odišli do zákulisia, ale obecenstvo ich tlieskaním privolalo späť. Katarína sa opýtala, či chceme pozitívny alebo srdcervúci záver. Daniel Špiner navrhol, že prídavkov môže byť aj viac. A tak zazneli dva. Prvým bola nežná a pohodová pesnička s anglickým názvom a so slovenským textom: Happy Song. Koncert uzavrela zadumaná a jemná pesnička z autorskej dielne Zuzany Navarovej Andělská. Zanechala silný dojem a bola krásnou bodkou na záver.

Koncert Kataríny Koščovej a Daniela Špinera v Trnave

Môj pocit z koncertu Kataríny Koščovej a Daniela Špinera v kultúrnom centre Malý Berlín v Trnave presne vyjadrujú slová z textu pesničky Happy Song: „Mám dnes také prianie. / Malé obyčajné. / Vážne je len drobné. / Nech je nám stále, stále, stále tak dobre.“ Dobre nám naozaj bolo. A keďže mnohí poslucháči si chceli odniesť dobrú hudbu aj domov, bol značný záujem o cédečká Kataríny Koščovej i o autogramy. S kamarátkou, s ktorou som sa na koncerte šťastlivo stretla, som sa po veľkonočne vyzdobenej Hlavnej ulici pobrala na stanicu. Tam sme mali ešte trochu času, a tak sme si posedeli a pozhovárali sme sa. Po pohodovej hudbe a pohodovom speve sme boli v pohodovej nálade. Keby nám bolo stále tak dobre …

Ružena Šípková
04/2019