Koncert kapely The Blues Mother-In-Law

Bluesová svokra a blues-rockové vnúčatá na trnavskom korze

Pekné počasie a chuť vypočuť si hudbu naživo ma večer 9. júla vylákali do Trnavy. V rámci projektu Leto na korze sa tu uskutočnil koncert trnavskej blues-rockovej legendy kapely The Blues Mother-In-Law (Bluesová svokra).

Bluesova-svokra-Trnava-2016-6

Po príchode na Hlavnú ulicu som bola prekvapená, že na sedacích vakoch pred pódiom bolo plno detí v škôlkarskom veku, na ktoré dozerali starostlivé mamičky a oteckovia. Prisadla som si k nim. Nebolo už príliš teplo a sedela som v príjemnom tieni.

Bluesova-svokra-Trnava-2016-4

Napokon sa na Hlavnej ulici zišli poslucháči všetkých vekových kategórií. Koncert sa začal o siedmej skladbou Stormy Monday Blues. Sprievodného slova sa ujal bubeník a spevák Tóno Šidlík. Privítal známych, priateľov, fanúšikov i všetkých, ktorí idú okolo a majú radi rock´n´roll a blues. Predstavil členov kapely. Okrem neho to boli Vlado „Gary“ Machala – gitara a spev, Silvio „Francesco“ Tibenský – basgitara a Laci Bartoš – gitara a spev. Tóno Šidlík sľúbil publiku aj prekvapenie, ktoré príde po piatej pesničke. A s pesničkami akoby sa roztrhlo vrece. Zaznela napríklad rocková Lie To Me či Boogie Too Tired. Hudba mala bluesový feeling i rockovú dravosť a publikum, vrátane malých detí, nešetrilo potleskom. Deti často pobehovali, naháňali sa okolo pódia, no zakaždým sa vrátili na sedacie vaky. Tóno Šidlík pripomenul, že nedávno zomrel spevák, gitarista a showman Prince. Preto sa rozhodli zahrať jeho slávny Purple Rain. Bubeník žartoval, že túto skladbu hrajú po prvý raz, a tak dúfa, že to dajú a nezačne pršať. Nezapršalo a dali to. Spieval bigbiťák Laci Bartoš, ktorý je aj členom kapely The Breakers.

Koncert kapely Bluesová svokra - The Blues Mother-In-Law na trnavskom korze. Koncert kapely Bluesová svokra - The Blues Mother-In-Law na trnavskom korze.

Očakávaným prekvapením bol hosť kapely – mladý chalan, gitarista, rocker a možno budúci trnavský bluesman – Jakub Plecho. S The Blues Mother-In-Law si zahral tri skladby – Crossroads, Hey, Joe a Sunshine of Your Love. Spočiatku ho trochu hnevala gitara, ale to sa podarilo rýchlo vyriešiť. Po Little wing Jimiho Hendrixa si Tóno Šidlík zaspomínal na 60. roky, keď ako mladí chalani mali radi korzo, divadlo, a potom prišla kapela The Breakers. Aby si ich Bluesová svokra pripomenula ako sa patrí, zahrala rock´n´roll Little Richarda Lucille, ako inak, so spevom Laciho Bartoša. Keďže poslucháči sa dobre bavili a chceli, aby sa hralo ďalej, koncert pokračoval. Zazneli piesne ako Láska je blues (venovaná špeciálne trnavským Spartakovcom, ktorí postúpili), I Shot The Sheriff, Still Got The Blues a Route 66.

Koncert kapely Bluesová svokra - The Blues Mother-In-Law na trnavskom korze. Koncert kapely Bluesová svokra - The Blues Mother-In-Law na trnavskom korze.

V poslednej skladbe Knockin´ on Heaven´s Door opäť hosťoval gitarista Jakub Plecho. Niektoré deti boli vtedy už preč, rodičia ich zrejme predsa len uložili spať. Koncert trval takmer do trištvrte na deväť. Na záver sa s publikom rozlúčil Tóno Šidlík okrem iného pozdravom „Čágo belo, šílenci!“ Som rada, že takých „šílencov“ je stále dosť. A že v Trnave sa darí nielen Bluesovej svokre, ale rastú v nej aj blues-rockové vnúčatá.

Ružena Šípková
Júl 2016