Koncert kapely Blues 8 v Seredi

Blues Brothers Revival na Seredskom hodovom jarmoku

Už je to raz tak: každý rok sa veľmi teším na Seredský hodový jarmok, a to hlavne preto, že okrem predajných stánkov, jedla a pitia a púťových atrakcií ponúka aj zaujímavé koncerty. Hudba je dôležitou súčasťou tohto podujatia a niekedy má aj príchuť blues. Ešte mám v živej pamäti krásny koncert bluesového gitaristu a speváka Chrisa Bergsona v roku 2016 či vystúpenie Katariny Korcek & Bandu, ktoré bolo namiešané z funky, blues, soulu i popu a v roku 2017 prinieslo do Serede tanečnú náladu. Tento rok sa Seredský hodový jarmok konal v dňoch 22. – 24. júna 2018. Rozdiel oproti predošlým dvom rokom bol v počasí. V noci z 21. na 22. júna prišla prietrž mračien a po nej nasledovalo výrazné ochladenie. Namiesto tridsaťstupňových horúčav bolo odrazu cez deň len 17 °C. A tak ľudia brali jarmok s chladnou hlavou a okolo stánkov sa ich netlačilo toľko ako po iné roky.

Koncert kapely Blues 8 v Seredi na Seredskom hodovom jarmoku

V rámci tohtoročného Seredského hodového jarmoku som si užila viacero koncertov a napokon došlo i na blues. To už bol posledný deň jarmoku a trochu sa oteplilo. Asi o pol tretej poobede prišla dažďová prehánka, no tá trvala len polhodinku. Počasie bolo pre mňa dôležité, pretože program sa konal vonku, na pódiu pred Domom kultúry v Seredi. Koncert už našťastie žiadny dážď neprerušil, bolo striedavo oblačno. O 16.00 hod. sa začala na pódiu bluesová show – vystúpenie osemčlennej hudobnej formácie nazvanej príznačne Blues 8. Táto kapela hrá predovšetkým bluesové a soulové skladby, ktoré zazneli v americkom muzikáli The Blues Brothers (1980). Čo sa týka hudby, v tomto muzikáli sa okrem „bratov Bluesovcov“ objavili aj také hviezdy ako Aretha Franklin, Ray Charles či John Lee Hooker. S temperamentnou hudbou The Blues Brothers som sa zoznámila vďaka ich cédečku Briefcase Full of Blues. Na revival naživo som bola naozaj zvedavá.

Koncert kapely Blues 8 v Seredi na Seredskom hodovom jarmoku

Kapela Blues 8 zahrala v Seredi v zostave: Radovan Palkovič – spev, Roman Mečiar – gitara, Peter Dobrota – klávesy, Lubor Batka – tenorový saxofón, Robert Važan – trúbka, Martin Židek – trombón, Martin Glonek – basová gitara a Jozef Kalfas – bicie. Svoj koncert začali rázne: pesničkou Gimme Some Lovin´. Zvuk tejto zostavy bol naozaj mohutný. Ľudia počuli hudbu a prichádzali k Domu kultúry, ale na lavice pred pódium si ich sadlo len málo, pretože boli ešte mokré od dažďa. A tak obecenstvo postávalo naokolo a jedno malé dievčatko s chuťou tancovalo pred pódiom. Po skončení pesničky Radovan Palkovič, ktorý mal oblečené tričko s portrétmi The Blues Brothers, prezradil, že je Seredčan. Ďalšiu skladbu uviedol ako „čínsku pesničku pochádzajúcu zo Chicaga“ – Sweet Home Chicago. Potešili ma v nej napríklad pekné sóla gitary, klávesov i saxofónu. So záujmom som počúvala gitarovú hru Romana Mečiara, ktorý hrával a hráva rôzne hudobné žánre s rôznymi kapelami. V súčasnosti pôsobí napríklad aj v hudobnej formácii GAPA & Mečiar Blues Connection.


Na seredský koncert si priniesol až tri gitary, takže mal z čoho vyberať. Známy mi bol aj Peter Dobrota. Poznám ho z kapiel ako Broňo Dobrota & Blues Rules či Čenkovej deti. Pri pesničke I Can´t Turn You Loose (Nemôžem ti dať voľnosť), ktorú okrem iných hráva aj hardrocková hudobná skupina Bon Jovi, deti horlivo pobehovali okolo pódia pred Domom kultúry v Seredi a voľnosť si užívali. Potom Radovan Palkovič ohlásil pesničku o Katke, a bola z toho She Caught The Katy autorov Taj Mahala a Jamesa Rachella. Nasledovala Keep On Running známa aj v podaní The Spencer Davis Group. Roman Mečiar usilovne sóloval a občas pobehoval po pódiu. Na konci skladby spevák oznámil, že odchádzame z diaľnice a dostávame sa na bočnú cestu, ktorá nie je až taká celkom známa. Blues 8 zahrali skladbu My Own Way To Rock. Napísal ju Burton Cummings. Radovan Palkovič povzbudzoval obecenstvo k tlieskaniu do rytmu a mnohí ľudia sa nechali prehovoriť. V tejto pesničke znova zazneli poriadne sóla klávesov a gitary.

Koncert kapely Blues 8 v Seredi na Seredskom hodovom jarmoku

Aj slnko vyliezlo spoza mrakov. Po pesničke I Got You (I Feel Good), ktorú Radovan Palkovič venoval svojmu hudobnému vzoru, nasledovala približne dvadsaťminútová prestávka. Po nej sa kapela vrátila vo veľkom štýle so skladbou Soul Man. Poslucháčom sa hudba páčila a aj po tejto skladbe zaznel potlesk a pochvalné pokriky. V pesničke o sexi planéte Venus (okrem iných ju naspieval aj Tom Jones) sa blysla dychová sekcia kapely Blues 8. Skladba Hard To Handle z repertoáru The Black Crowes sa zviditeľnila nielen pred Domom kultúry v Seredi, ale aj na rôznych sociálnych sieťach: veľký úspech s ňou zožala len trinásťročná účastníčka súťaže America´s Got Talent 2018. Radovan Palkovič potom skonštatoval, že koncert sa blíži ku koncu a vyzval obecenstvo, aby sa pokúsilo zaspievať si s Blues 8. Zvolili si na to, ako sa hovorí, „vypaľovačku“, pesničku Land Of A Thousand Dances. Poslucháčom sa však neveľmi chcelo spievať v refréne „Na, na, na“, zato však snaživo tlieskali do rytmu, pomáhali výbornej rytmike. Spevák predstavil členov kapely a vypočuli sme si duet saxofónu a bicích, po ktorom sa ozval veľký potlesk.


Roman Mečiar zase behal po pódiu a Radovan Palkovič pobádal poslucháčov, aby si zatancovali. Žiadne veľké tanečné kreácie sa síce nekonali, ale mnohí ľudia sa pohojdávali do rytmu svižnej hudby. Pred ďalšou skladbou sa spevák zase prihovoril obecenstvu a vyjadril sa jednoznačne: „Niekto má rád jedlo, niekto alkohol, a my máme najradšej vás, preto vám tu hráme.“ Počas skladby Everybody Needs Somebody To Love spevák a gitarista takmer tancovali po pódiu. Radovan Palkovič zdôraznil, že kapela Blues 8 ďakuje publiku i sebe, že sa zase po čase stretli v Seredi. Pesničku Bad Girls venovali Blues 8 dobrému známemu zo Serede. V tichšej pasáži tejto pesničky zaznelo parádne dlhé saxofónové sólo. A pretože správni muzikanti by mali hrať po celý život, kapela Blues 8 sa rozlúčila so seredskými poslucháčmi skladbou Lifetime Love, v ktorej dychová sekcia hrala ako o život.

Koncert kapely Blues 8 v Seredi na Seredskom hodovom jarmoku

Takže som počula hrať naživo ďalšie slovenské bluesové zoskupenie, a to hneď osemčlenné, dokonca aj s jedným členom zo Serede. Ako som sa dozvedela, kedysi hrávalo v nej zostave, jeho členom bol napríklad aj blues-rockový gitarista a spevák René Lacko z Handlovej. O osmičke sa hovorí, že je najmocnejšia zo všetkých čísiel. Preto dúfam, že bude kapele Blues 8 i naďalej nosiť šťastie.

Ružena Šípková
Jún 2018