Koncert kapely Beans & Bullets v Trnave

Blues - rock na Proma Frajdej vol. 2

Tohto roku som po prvýkrát zavítala na podujatie Proma Frajdej v Trnave, ktoré sa konáva od roku 2010, vždy počas dvoch piatkových večerov v júli. Program prebieha open-air, v Sade Antona Bernoláka. V rámci Proma Frajdej vystupujú predovšetkým trnavské kapely, nielen mladé, ale aj tzv. ostrieľané. Dôraz sa kladie na rôznorodosť hudobných štýlov.

Koncert kapely Beans & Bullets v Trnave

Druhé Proma Frajdej v roku 2019 sa uskutočnilo 19. júla. Okrem iných na ňom vystúpila aj blues-rocková kapela z Trnavy Beans & Bullets. Do hrania a spevu sa vie poriadne oprieť, svoju hudbu charakterizuje ako blues-hardrock. Jej spevák a harmonikár Jakub Daniš však tvrdí, že blues je pre nich stále to podstatné. On sám už ako trinásťročný chodil na bluesové koncerty, napríklad na medzinárodnom hudobnom festivale Dobrofest, a hudba tohto druhu sa počúvala odjakživa aj u nich doma.

Koncert kapely Beans & Bullets v Trnave

V Sade Antona Bernoláka vládla pohoda, po krátkom daždi prišiel krásny letný večer. Podujatie je vraj určené hlavne pre mladé publikum, no medzi poslucháčmi som videla ľudí rôznych vekových kategórií. Pred vystúpením blues-rockerov už, pravdaže, prevládali fanúšikovia tvrdších hudobných štýlov. Beans & Bullets zahrali v zostave: Jakub Daniš – ústne harmoniky, spev, Michal Mandák – gitara, sprievodné vokály, Peter Mikušek – bicie, sprievodné vokály a Milan Klenovský – basová gitara, sprievodné vokály. Keď ich mladý moderátor uvádzal, poznamenal, že on ešte vyrastal na hudbe kapely Kŕdeľ divých Adamov, ktorá bola vlastne predchodkyňou Beans & Bullets.

Koncert kapely Beans & Bullets v Trnave

Kapela svoje vystúpenie otvorila o 20:40 hod. poriadne zostra: vlastnou skladbou Drive It Hard, začínajúcou sa ráznym gitarovým riffom. Na tomto koncerte celkovo prevládali autorské skladby, zazneli len dva covery: Catfish Blues (Skladbu pod týmto názvom po prvýkrát nahral deltský bluesman Robert Petway v roku 1941, neskôr Muddy Waters spravil vlastnú verziu známejšiu pod názvom Rollin´ Stone.) a Going Down (od Williama Donalda Nixa). Podľa slov Jakuba Daniša majú ešte mnoho pesničiek z obdobia hudobnej formácie Kŕdeľ divých Adamov. Pôvodne skladali pesničky on a Michal Mandák, no teraz sa už na tom podieľa celá kapela.

Koncert kapely Beans & Bullets v Trnave

Z vlastnej autorskej dielne Beans & Bullets sme si vypočuli napríklad skladbu s príchuťou funku Honk The Funk, pesničku PCB, ktorá sa ku koncu zmenila na poriadnu hudobnú smršť, skladbu nazvanú Beans & Bullets s pochodovým rytmom bicích na začiatku, „slaďák“ Little Baby, v ktorom zaznelo pekné sólo basovej gitary, a pesničku Bad Dreams, potvrdzujúcu svojou energiou, že zlé sny môžu byť aj do tanca. Sprievodné slovo mal na starosti Jakub Daniš. Okrem toho hral a spieval z plných pľúc. Kapela mala u publika úspech. Po každej skladbe znel potlesk, povzbudzujúce pokriky a pochvalné pískanie. Na pódiu nechýbali svetelné a dymové efekty. Atmosféra bola uvoľnená a príjemná. Beans & Bullets hrali asi hodinku a svoj koncert zakončili vlastnou skladbou Wild Billy.

Koncert kapely Beans & Bullets v Trnave

Ako mi prezradil Jakub Daniš, hudobné zoskupenie Beans & Bullets vlastne nemá frontmana. Členovia sa na všetkých podstatných veciach dokážu demokraticky dohodnúť. A čo sa týka plánov do budúcnosti, kapela by do konca roka 2019 rada vydala vlastné cédečko. Ostáva mi len držať palce, aby sa to podarilo.

Ružena Šípková
07/2019