Koncert Duo DUŠKA Online

Poézia v slovách i v hudbe

Iniciatíva Ja som kultúra nezaháľa. V rámci projektu Priestor pre živú kultúru sa v pondelok 7. decembra 2020 od 20.00 hod. vysielal online stream až troch koncertov z prešovskej kaviarne Christiania. Tá funguje aj ako hudobný klub, kníhkupectvo či miesto besied a literárnych podujatí. Patrí medzi pätnásť krásnych miest (hudobných klubov), ktoré sa projekt snaží zviditeľniť a ukázať, ako vyzerá hudobná scéna na Slovensku a ako veľmi potrebuje pomoc teraz v pandemických časoch.

KKoncert Duo DUŠKA Online

V ten večer v kaviarni Christiania ako prvé vystúpilo jazzové AMC Trio. Bolo vlastne kvartetom a v jednej pesničke sa s ním predstavila aj speváčka Lina Mayer. Po nich koncertoval spevák, skladateľ, textár a multiinštrumentalista Peter Adamov so svojou kapelou, hrajúcou jazz a bossa novu.

Koncert Duo DUŠKA Online

Poslední účinkujúci toho večera pricestovali z Miskolca: išlo o medzinárodné akustické duo DUŠKA, ktoré tvoria speváčka Ági Kazai z Budapešti a gitarista a spevák Štefan Uhriňák z Košíc. Duo DUŠKA sa elegantne vznáša na vlnách jazzu, blues a neo-soulu a jeho vystúpenie je vždy zážitkom. Aj kaviareň Christiania hneď rozvibrovalo pozitívnou energiou éterického spevu, scatu a majstrovskej hry na akustickej gitare. Prvou skladbou vystúpenia bola nežná a zasnívaná A´s Allayed. Je z vlastnej tvorby dua. Štefan Uhriňák prezradil, že z dôvodu protiepidemických opatrení nebolo pre nich jednoduché prísť, no o to viac sa tešia, že sa to podarilo.


Naposledy totiž koncertovali v októbri pre desať ľudí. Nasledovala skladba Štefana Uhriňáka Better Believe v rytme blues. Ani v nej nechýbal nádherný dvojhlas. Balada A Pair Of Poplars je zhudobnená báseň Sándora Kányádiho preložená do angličtiny. Čistá poetika vyvierajúca z muzikálnosti a z duše. Ďalšou vlastnou skladbou Štefana Uhriňáka Break A Fall znova duo DUŠKA urobilo radosť milovníkom blues. Hlasy sa hravo vinuli k sebe v úžasnej symbióze. Ági Kazai a Štefan Uhriňák sa s publikom sledujúcim koncert online rozlúčilo precítenou baladou Truthful Times. Jej text napísal Štefan Uhriňák a autorom hudby je Bálint Gyémánt.

Koncert Duo DUŠKA Online

V nasledujúcom rozhovore sympatická dvojica Martinovi Valihorovi porozprávala, že duo DUŠKA vzniklo asi pred tromi rokmi. Ági a Štefan zhudobňujú poéziu autorov z krajín V4, väčšinou v preklade do angličtiny. Tiež experimentujú s ľudovou hudbou. Snažia sa reflektovať kultúru z regiónu strednej Európy. Ako povedal Štefan Uhriňák, on sám sa pohybuje medzi Maďarskom a Slovenskom (čo teraz skomplikovala korona). Zdôraznil, že kultúra by mala byť mostom v dobrom zmysle slova, pretože máme viac spoločného než rozdielneho.

Koncert Duo DUŠKA Online

Online podujatie plné slovnej i hudobnej poézie sa skončilo rozhovorom Martina Valihoru s Jankou, ktorá sa stará o priestor Christianie. Nechýbala veľká dávka nádeje a odhodlania. Tešila som sa z pekného kultúrneho zážitku, napriek neveľmi dobrej pandemickej situácii. Výživná duševná potrava tiež môže pomôcť uchovať si duševné zdravie.

Ružena Šípková
20/12/2020