Koncert dua Holy Water v Trnave

Rock´n´roll si podmanil Nádvorie

Koncert rock n rollového dua Holy Water v Trnave

Trnavská hudobná spoločnosť, o. z. pripravila tohto roku špeciálne letné hudobné podujatie: Blues Moods Summer Special. Konalo sa v stredu 17. júla 2019 na trnavskom Nádvorí – Priestore súčasnej kultúry. Bol to koncert rock´n´rollového dua Holy Water, pochádzajúceho z holandského Amsterdamu. Jeho členovia však momentálne žijú v Brne. Sú to: Chris Schut (gitara, spev) a Dave Mac Gillavry (kontrabas, spev).

Koncert rock n rollového dua Holy Water v Trnave

Pre názov tejto hudobnej formácie, ktorý v preklade znamená Svätená voda, som sa obávala, aby pri jej vystúpení nepršala aj voda z neba. Nebo si však zrejme povedalo, že ľudia sa musia niekedy aj zabaviť, a v deň koncertu bolo krásne slnečné počasie. Podujatie sa začalo o 20.00 hod.


Najskôr sa všetkým prítomným prihovoril Andrej Halada, predseda Trnavskej hudobnej spoločnosti, o. z.  Na júlovom špeciáli je dobré obecenstvu ponúknuť niečo svižné, letné, energické. Tieto kritériá dokonale spĺňa duo Holy Water so svojou hudbou, v ktorej sa spája rock´n´roll, rockabilly i blues.

Koncert rock n rollového dua Holy Water v Trnave

Hudba dua Holy Water bola dynamická a živelná a taká bola aj jeho pódiová prezentácia. Po pódiu nepobiehal len gitarista, ale aj kontrabasista, ktorý so svojím hudobným nástrojom doslova tancoval, akoby bol kontrabas ľahký ako pierko. Miestami hral na ňom tak, že skoro potrhal struny. Spolu s Chrisom Schutom však parádne zahrali a zaspievali aj, ako povedali, jedinú romantickú skladbu z celého koncertu  – Wicked Game od Chrisa Isaaka.


Dave v niektorých jej pasážach pôsobivo hral na kontrabase slákom. V hre gitaristu som cítila bluesovú priamočiarosť. Hudobníci zaujali deti i dospelých. Občas sa ozýval spontánny potlesk do rytmu. Sólového spevu sa vo väčšine skladieb zhostil Chris Schut, no aj Dave Mac Gillavry predviedol, že je presvedčivý spevák. Obaja usilovne spievali i sprievodné vokály.

Koncert rock n rollového dua Holy Water v Trnave

Duo Holy Water hralo a spievalo nielen vlastné pesničky ako Holy Water, White Chocolate, Twelve Roses, Train 420, Teacher´s Pet či Never Drink Again (For A While), ale tiež covery známych skladieb vo vlastnej úprave (napríklad Hey, Good Lookin´, That´s All Right Mama, Mind Your Own Business, That´ll Be The Day, ba aj Rock And Roll od Led Zeppelin). Potlesk početného obecenstva hovoril za všetko.

Koncert rock n rollového dua Holy Water v Trnave

Chris Schut a Dave Mac Gillavry sa predstavili tiež ako veselí zabávači. S publikom komunikovali po česky (celkom im to išlo) a ostošesť žartovali, hlavne Dave. Vďačným terčom ich vtipkovania bolo napríklad skloňovanie podstatných mien v češtine, holandské pivo, alkoholické nápoje a stavy po ich požití alebo Davov kontrabas, ktorý bol vraj pôvodne zajačikom na baterky. Johnnyho Casha „premenovali“ na „Honzu Hotovost“. Duo Holy Water zahralo dva takmer hodinové sety a Nádvorie bolo plné obecenstva až do konca. Po skončení koncertu si poslucháči vytlieskali ešte dva prídavky.

Ružena Šípková
07/2019