Keith Richards slávi 75. narodeniny

Valiace sa kamene sa valia aj naďalej

Čas je neúprosný. Nedá sa zastaviť ani v prípade Keitha Richardsa, ktorý bol kedysi najmladším členom pôvodného zloženia The Rolling Stones. No dožiť sa 75. narodenín v plnom koncertnom nasadení, nehovoriac o ďalších hudobných aktivitách, ako to čaká 18. decembra 2018 legendárneho rockového búrliváka, si zaslúži obdiv. Pravda novinárov hudba nezaujíma a už od minulého týždňa píšu iba o tom, že Keith Richards prestal piť alkohol. Ako by to bolo to najdôležitejšie. Ale aj to o niečom svedčí.

Keith Richards z kapely The Rolling Stones slávi 75. narodeniny

Keith Richards je nielen spoluzakladateľom a gitaristom najslávnejšej rock ´n rollovej skupiny na svete, ale spolu s Mick Jaggerom patrí aj k najúspešnejším skladateľom – hitmakerom na svete. Ich autorský podpís sa nachádza pod takými známymi skladbami ako I Can´t Get No (Satisfaction), Jumpin´ Jack Flash, Angie, Ruby Tuesday, Honky Tonk Women, Brown Sugar, It´s Only Rock ´n Roll (But I Like It), No Expectations, The Last Time, Tumbling Dice, You Can´t Always Get What You Want, Sympathy For Devil, Paint It Black, Lady Jane, She´s A Rainbow, Waiting On A Friend, Miss You a ešte by som mohol poriadnu chvíľu pokračovať.


No čo je pre autorov najdôležitejšie a najmä najpotešiteľnejšie, skladby tandemu Jagger – Richards v uplynulých desaťročiach spievali na koncertoch a nahrali na platne stovky ďalších interpretov. Okrem takých slávnych hviezd ako sú Elton John, Tina Turner, The Who, David Bowie, Sheryl Crow, Bruce Springsteen, Johnny Cash, Bob Dylan, Willie Nelson, Joe Cocker, Patti Smith či Otis Redding, nechýbajú medzi nimi ani velikáni z bluesovej scény – Muddy Waters, Etta James, Buddy Guy, Joe Louis Walker, Albert King, Taj Mahal, Shemekia Copeland, Solomon Burke, North Mississippi Allstars, Otis Taylor, Lucky Peterson, John Hammond, Johnny Winter atď.

Keith Richards z kapely The Rolling Stones slávi 75. narodeniny

Napriek týmto neodškriepiteľným autorským úspechom Stonáci nikdy nezabudli na svoje bluesové korene, ktoré sú v ich hudbe prítomné od začiatku ich viac ako polstoročnej kariéry. Veď na koncertoch či na svojich albumoch okrem vlastných kompozícií vždy ponúkali aj verzie skladieb od svojich bluesových idolov. Dokonca ich posledný štúdiový album Blue And Lonesome, ktorý vyšiel v decembri pred dvomi rokmi, je plný cover verzií skladieb Howlin´ Wolfa, Little Waltera, Willie Dixona a ďalších bluesmenov z Chicaga. Vďaka tomuto návratu k hudobným koreňom zmodrelo aj známe logo legendárnych rockerov s vyplazeným červeným jazykom.


V tejto súvislosti je zaujímavý aj výberový album, ktorý sa objavil na trhu koncom septembra. Volá sa Chicago Plays the Stones a ako už jeho názov naznačuje, je to hold súčasných bluesmenov z Chicaga skupine The Rolling Stones. Na albume je 12 skladieb od Micka Jaggera a Keitha Richardsa, ktoré v štúdiu nahrali Buddy Guy, Billy Boy Arnold, Billy Branch, Ronnie Baker Brooks, Omar Coleman, John Primer, Leanne Faine, Mike Avery, Carlos Johnson a nechýbajú ani samotní Stonáci. Keith Richards hosťuje vo verzii Beast of Burden a Micka Jaggera môžeme počuť spolu s Buddy Guyom v Doo Doo Doo Doo Doo (Heartbreaker).

Keith Richards z kapely The Rolling Stones slávi 75. narodeniny

Jubilujúci charizmatický gitarista, skladateľ a občasný spevák, ktorého hudba stále oslovuje nové a nové generácie, na odchod do dôchodku nemyslí. Medzičasom sa objavil aj na najnovšom albume Buddy Guya The Blues Is Alive And Well, kde hosťuje v skladbe Cognac. No jeho hlavný záujem je samozrejme pri skupine The Rolling Stones. Valiace sa kamene so svojim narodeninovým oslávencom sa aj napriek vysokému veku valia aj naďalej. Nielenže pripravujú nový štúdiový album, pre ktorý Mick a Keith majú podľa Ronnie Wooda hotových už asi 12 nových skladieb, ale chystajú sa aj na ďalšie koncertné turné. Bude to posledná časť ich No Filter Tour, ktorú odštartujú na 20. apríla budúceho roka v Miami. Celé turné so 14 megakoncertami, ktoré navštívi skoro 1 milión fanúšikov, ukončia 25. júna symbolicky v Chicagu.


Na otázku zvedavého novinára, či toto turné bude posledné, odpovedal Keith Richards s typickým úsmevom:Možno to bude naše posledné turné, to neviem, ale dúfam, že nie. No v žiadnom prípade to nebude rozlúčkové turné s ohlásením. To nie je náš štýl. Toto je môj job. Dajte mi 50 tisíc ľudí a ja sa budem cítiť ako ryba vo vode, budem jednoducho doma.

Text: Bonzo Radványi
Foto: NYDailyNews.com, Men Daily, Canyon News
December 2018