Karen Carroll (1958 – 2016)

Umrela malá speváčka s veľkým hlasom, ktorú sme poznali aj na Slovensku

Zdá sa, že tento rok sa zapíše do histórie ako mimoriadne obávaný. Veď len za jeho necelé prvé štyri mesiace sa pobralo na cestu, z ktorej už niet návratu, veľké množstvo známych spevákov a muzikantov. Najviac to postihlo rockerov (David Bowie, Glenn Frey, Jimmy Bain, Keith Emerson, Thunderclap Newman, Paul Kantner, Jimmie Van Zant, Prince atď), no smrť mávala kosou aj na bluesovej scéne. V januári umreli Long John Hunter a Otis Clay, vo februári L. C. Ulmer, minulý týždeň gitarista Lonnie Mack a práve dnes som sa s oneskorením dozvedel smutnú správu o smrti US bluesovej speváčky, gitaristky a skladateľky Karen Carroll, ktorá umrela už v marci vo veku len 58 rokov.

Karen-Carroll-Zomrela

Malú speváčku s veľkým hlasom sme poznali aj na Slovensku. Roku 2007 vystúpila na festivale Blues Jamboree v Nových Zámkoch a o 4 roky neskôr hviezdila na bratislavskom festivale Livin´ Blues. V oboch prípadoch ju sprevádzala medzinárodná kapela the Mississippi Grave Diggers, zložená z vynikajúcich maďarských hudobníkov a slovenského gitaristu Janči Pásztora, vystupujúceho pod umeleckým menom Johnnie Shepherd. Po jej vystúpení na Livin´ Blues v Bratislave ste si mohli na našej stránke prečítať toto: „Po tejto, dalo by sa povedať prehliadke bratislavskej bluesovej scény, ktorú ukončila skupina Bluesweiser, prišiel prvý, a keďže ohlásená česká speváčka Petra Börnerová kvôli chorobe dieťaťa nevystúpila, vlastne aj jediný zahraničný hosť festivalu – americká speváčka Karen Carroll z Chicaga. Tá od prvej chvíle, keď vkročila na pódium a počas zvukovej skúšky zaspievala kúsok zo skladby Rock Me Baby, mala publikum v hrsti. Zažil som ju už niekoľkokrát na iných festivaloch a som rád, že konečne aj fanúšikovia v Bratislave dostali možnosť zoznámiť sa s ňou. Veď vidieť a počuť ju aj s jej medzinárodnou sprievodnou kapelou The Mississippi GraveDiggers, v ktorej okrem výborných maďarských muzikantov hrá aj slovenský gitarista Johnnie Shepherd alias Janči Pásztor zo Štúrova, je vždy zážitok. Inak to nebolo ani v Petržalke. Všetci sme sa nechali očarovať jej nádherným hlasom a tie dva prídavky na konci jej vystúpenia boli akosi úplne samozrejmé pre obe strany. Nielen pre potešenie nadšených návštevníkov festivalu ale aj pre samotných účinkujúcich.“

Karen Carroll bola rodáčkou z Chicaga, kde jej matka Jeanne Carroll, tiež veľmi známa speváčka, bola považovaná za first lady of the blues. Preto nečudo, že v priebehu svojej kariéry vystupovala v prominentných chicagských bluesových kluboch, nahrávala a spolupracovala s takými slávnymi osobnosťami tamojšej bluesovej scény ako Albert King, Katie Webster, Carey a Lurie Bell, Otis Grand, Billy Branch, Melvin Taylor, Eddy Clearwater či Lonnie Brooks a aj ju samotnú uviedli roku 2013 do Chicago Blues Hall of Fame. V prvých dekádach nového tisícročia síce pôsobila najmä v Európe, no Chicagu bola vždy vítaným hosťom a viackrát vystúpila na prestížnom Chicago Blues Festivale. Pred 2 rokmi ochorela a vrátila sa z Európy do USA. Po dlhotrvajúcich zdravotných problémoch naposledy vydýchla 9. marca v Macon v štáte Georgia.

Na americkú speváčku mi zostala pamiatka v podobe výborného live CD Evolution Revolution, ktoré dodnes patrí k mojim favoritom. Nielenže zachytáva jedinečnú atmosféru z koncertu Karen Carroll & the Mississippi Grave Diggers z júna 2009 ale prináša doslova živú spomienku na majiteľku výrazného hlbokého a zastreného hlasu, na jej sugestívnu interpretáciu bluesových štandardov i jej vlastných skladieb a samozrejme aj na excelentných muzikantov, ktorí nezostali len na pozícii sprievodného bandu. Spojením amerických a európskych hudobných tradícií, teda čiernych rytmov a bluesu s príchuťou gospelu a jazzu so stredoeurópskym folkom a gipsy swingom sa im podarilo vytvoriť unikátny bezbariérový štýl, pre ktorý ešte nik nevymyslel žiadnu nálepku.

Bonzo Radványi
Apríl 2016