Peter Luha

Bratislava ★ World music, Blues, Progrock

Peter Luha je slovenský multižánrový gitarista a spevák

Peter Luha je slovenský multižánrový gitarista, ktorého jedinečná virtuózna hra vychádza z pestrého mixu gitarových techník. Pri svojich vystúpeniach majstrovsky kombinuje spev, beatbox, hru na špeciálnej gitare, zobcovej flaute a perkusiach a vďaka technike loopingu dokáže sám nahradiť celú kapelu. Je oficiálnym hráčom viacerých prestížnych svetových značiek gitár ako Ortega, Framus, TheBone a Klema, strún Elixir, snímačov K&K, kapodastrov G7th.

Ako sólista koncertoval Peter Luha na prestížnych miestach v celej Európe, v USA, Mexiku či Indii. Viackrát vystúpil ako hosť svetoznámeho dua Igudesman & Joo. Spolu s Persona Grata zahral na najväčšom progrockovom festivale milénia Progressive Nation at Sea 2014 (Miami – Bahamy) a v rokoch 2015 a 2019 koncertovali s legendou žánru – Dream Theater.

Jeho debutový album Viaje del Alma bol nominovaný na najlepší inštrumentálny album roka 2012 v celosvetovej Independent Music Awards. Peter Luha čerpá aj z koreňov blues či už sólovo, v staršej zostave Astro Songs Orchestra, v projekte Free N‘ Loop s Marianom Jaslovským a Jánom Berky Mrenicom, v projekte Natural Fusion s banjistom Richardom Ciferským alebo v duu s vynikajúcim spevákom zo Zimbabwe – Futurelove Sibanda.

Peter Luha slovenský multižánrový gitarista a spevák Peter Luha slovenský multižánrový gitarista a spevák Peter Luha slovenský multižánrový gitarista a spevák Peter Luha slovenský multižánrový gitarista a spevák