Kapela Prospektori na trnavskom korze

Old-time music zo Záhoria

Leto na korze 2020 v Trnave sa pekne rozbehlo. V utorok 14. júla si tu prišli na svoje priaznivci old-time music či country music. Do Malého Ríma totiž zavítala skalická hudobná formácia Prospektori. Je to jedna z najstarších kapiel na západnom Slovensku. Vznikla v roku 1973, v 80. rokoch zanikla, a v roku 2018 bola jej činnosť znova obnovená. Z pôvodných členov v nej už pôsobí len hráč na husle a banjo Aleš Macháček. Prvý koncert znovuzrodených Prospektorov v Trnave som si nenechala ujsť. Obávala som sa, čo bude vyvádzať počasie, ale zbytočne. Bolo teplo, slnečno a dážď si vzal dovolenku.

Kapela Prospektori na trnavskom korze

Vystúpenie Prospektorov sa začalo o 19.00 hod. Poslucháčov privítal líder kapely Ľuboš Beňa, ktorý je v Trnave dobre známy ako člen bluesového dua Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi. S Prospektormi však hrá iný druh akustickej hudby. Zostava kapely je nasledovná: Ľuboš Beňa – akustická gitara, spev, Aleš Macháček – husle, banjo, spev a Štefan Chocholáček – kontrabas, spev.

Kapela Prospektori na trnavskom korze

Pri ich hudbe som si voľkala. Mala som za sebou obdobie plné cestovania a potrebovala som relaxovať, čo sa aj dialo. Hudba, ktorá sa niesla korzom, bola zahraná zručne, s chuťou a od srdca. I vďaka tomu, že v niektorých skladbách zneli husle a v iných banjo, pôsobil repertoár veselo a pestro. Sólový spev mal ako vždy na starosti líder kapely a trojhlas v refrénoch znel tiež pôsobivo.

Kapela Prospektori na trnavskom korze

Potešili ma napríklad pesničky od môjho obľúbenca Hanka Williamsa st. – I Saw The Light, That Beautiful Home a Six More Miles. Ľuboš Beňa hovoril zaujímavosti k jednotlivým pesničkám a tiež zdôraznil, že ak poslucháčov na korze bude vyše tisíc, kapela bude musieť koncert ukončiť. To sa nestalo, ale fanúšikov country hudby sa aj tak pred trnavskou radnicou zišlo hodne. Publikum Prospektorom tlieskalo, ozývali sa aj pochvalné pokriky. Počas svižnej skladby Old Joe Clark i počas niektorých ďalších skladieb niekoľko dám spontánne tancovalo. Ako na každom koncerte Leta na korze, i teraz bolo blízko pódia plno detí. Tie si pri hudbe do vôle zavýskali, pobehali a vybláznili sa.

Kapela Prospektori na trnavskom korze

Podaktorí poslucháči chceli počuť pesničky v slovenčine a neanglických textov sa dočkali. Na korze zaznela napríklad vlastná skladba Prospektorov Línej John, ktorá vyšla minulý rok ako singel u nahrávacej spoločnosti Indies Happy Trails. Podľa slov Ľuboša Beňu je Prospektorom bližšie spievanie v češtine ako v slovenčine, pretože čeština sa viac podobá na ich dialekt. Ďalšia pesnička, ktorú zahrali a zaspievali s českým textom, bola Květ z divokého lesa (Wildwood Flower). Pôvodne ju mala v repertoári kapela The Carter Family, ako aj ďalšiu skladbu Keep On The Sunny Side. Slávnu pomalú skladbu Tennessee Waltz zahrali Prospektori ako inštrumentálku.

Kapela Prospektori na trnavskom korze

Koncert trval približne hodinku a po štrnástich skladbách sa obecenstvo dožadovalo prídavku. A tak sa kapela rozlúčila s Trnavou tradičnou bluegrassovou a gospelovou pesničkou s českým textom Kostel na malé hoře. Prospektori môžu byť so svojou trnavskou premiérou spokojní. Starší i mladší poslucháči sa na ich koncerte zabavili a možno si i trochu rozšírili hudobné obzory. Je dobré si pripomenúť, že americká hudba nie je ani zďaleka len to, čo sa hrá v komerčných rádiách.

Kapela Prospektori na trnavskom korze Kapela Prospektori na trnavskom korze Kapela Prospektori na trnavskom korze Kapela Prospektori na trnavskom korze Kapela Prospektori na trnavskom korze Kapela Prospektori na trnavskom korze Kapela Prospektori na trnavskom korze Kapela Prospektori na trnavskom korze

Ružena Šípková
Foto: Ružena Šípková, Ladislav Strapec Šebák
07/07/2020