Kapela Neznámi na trnavskom Korze

Je tu dobro a nádej

V Trnave sa začalo Leto na korze 2020. Na pešej zóne, pred radnicou na Hlavnej ulici počas celého júla i augusta pestrý program sľubuje okrem iného aj vystúpenia sólistov či kapiel rozličných hudobných žánrov.

Skupina Neznámi Leto na korze 2020

4. júla mi svitol významný deň: vybrala som sa do Trnavy na koncert country a country-rockovej kapely Neznámi. Bolo to prvé hudobné podujatie, na ktoré som šla po uvoľnení protiepidemických opatrení. Počasie prialo hudobníkom i poslucháčom – celý deň bolo horúco a slnečno, a keď som večer prišla na korzo, slnko tam už nepálilo a vládol príjemný chládok. Neznámi mi neboli úplne neznámi: ich pekný koncert som už zažila v roku 2019 na pivnom festivale Májová Dvorana len o kúsok ďalej na trnavskom Nádvorí. Preto som si vravela, že si to rada zopakujem.

Skupina Neznámi Leto na korze 2020

V tento júlový večer sa podujatie začalo o 19.00 hod. Kapela na pódiu pred radnicou vystúpila v zostave: Jaroslav Šimo – akustická gitara, spev, Jaroslav Rakay – basová gitara, spev, Milan Benkovič – dobro, spev, Pavol Mazúr – elektrická gitara a Vladimír Pilek – bicie. Ozvučenie kapely mal na starosti Mário Rais.


Sprievodného slova sa ujal hlavne líder tohto hudobného zoskupenia Jaroslav Šimo. Ako povedal, Neznámi boli radi, že po roku opäť hrajú na korze v Trnave. Hudba mala svieži rytmus, bola energická a melodická. Neznámi sa snažili zostaviť setlist predovšetkým z autorských skladieb členov kapely s textami v slovenčine.

Skupina Neznámi Leto na korze 2020

Kapela však má aj niekoľko obzvlášť obľúbených amerických skladieb, a tak sme si vypočuli napríklad pesničky od Merlea Haggarda – Mama Tried a Workin´ Man Blues. Iné americké skladby zazneli pretextované do slovenčiny. Boli to napríklad Hey Bejby či Len s tým, koho máš rád. Čo sa týka sólového spevu, podelili si ho Jaroslav Šimo, Jaroslav Rakay a Milan Benkovič. Všetci traja sa predviedli aj ako speváci sprievodných vokálov. K pesničke Je tu nádej Jaroslav Šimo poznamenal, že musí zaznieť, pretože Neznámi práve hrajú svoj prvý koncert v tomto roku a pevne dúfajú, že „vďaka“ koronavírusu nie aj posledný. Keďže Trnava je stále v povedomí mnohých ľudí zapísaná ako „mesto dobra“ a v kapele Neznámi hrá jeden z najlepších slovenských dobristov Milan Benkovič, nemohla chýbať jeho inštrumentálna skladba Dobro Means Good. Tento hudobný nástroj má skrátka magický zvuk.

Skupina Neznámi Leto na korze 2020

Pred trnavskou radnicou sa zišlo početné obecenstvo rôznych vekových kategórií. Bolo vidno, že v čase obmedzení mnoho ľudí pociťovalo hlad po koncertoch a že Neznámi majú v Trnave veľa fanúšikov. Nechýbali ani rodinní príslušníci hudobníkov. Po každej skladbe znel poriadny potlesk a pochvalné pokriky. Deti si pri pesničkách zatancovali, ba aj zaspievali a Jaroslav Šimo zapojil do niektorých skladieb aj dospelých poslucháčov. Inicioval nielen tlieskanie do rytmu, ale v skladbe Na, na aj spev. Fanúšikovia sa snažili a spolu s kapelou vytvorili príjemnú atmosféru.

Skupina Neznámi Leto na korze 2020

Koncert trval asi hodinu a desať minút. Na korze sa síce ozývali výkriky dožadujúce sa prídavku, no hudobníci rezolútne vyhlásili, že musia skončiť, lebo majú malé deti a tie už musia ísť spať. Z trnavského korza som odchádzala veselá a spokojná. Pevne verím, že napriek hrozbe koronavírusu je tu stále nádej a dobro. A nie iba na koncertoch.

Ružena Šípková
11/07/2020