Kapela Kiero Grande mieri na medzinárodnú scénu

Predstaví sa v Čechách a v Nórsku

Slovenských bluesmenov, ktorí hrávajú na festivaloch a v kluboch v zahraničí, môžeme porátať na prstoch jednej ruky. Preto ich prienik na medzinárodnú scénu je vždy mimoriadnym počinom. Síce zriedkavým, no nie nemožným.

Kiero Grande, čerstvý víťaz celoslovenskej súťažnej prehliadky bluesových kapiel Slovakian Blues Challenge 2017

Jedným zo spôsobov prezentácie našich bluesmenov za hranicami Slovenska je ich účasť na medzinárodných súťažných prehliadkach. V najbližších dňoch sa uskutočnia hneď dve. 10. marca Blues Aperitiv v Šumperku v Čechách a v dňoch 15. – 18. marca European Blues Challenge v Nórsku. Obe tieto festivalové súťažné prehliadky sú pre ich účastníkov bránami vedúcimi na medzinárodnú hudobnú scénu. V prípade Blues Aperitivu na najväčší český bluesový festival Blues Alive, ktorý otvára dvere až do Poľska a v prípade European Blues Challenge, ktorú organizuje Európska bluesová únia, do celej Európy. Pravda, nie každému sa podarí vyhrať, ale už prísna výberová účasť na týchto dvoch prestížnych podujatiach hovorí sama za seba.

V najbližších dňoch sa o tieto dva vysoko postavené ciele pokúsi kapela Kiero Grande z Veľkého Kýru pri Nitre, ktorá v minulom roku zvíťazila na prehliadke Slovakian Blues Challenge v Skalici a má na svojom konte výborné CD Unorthodox s vlastným originálnym repertoárom. Kiero Grande na čele so svojim frontmanom, gitaristom, spevákom a skladateľom Ady Kelemenom dokazuje, že dobrá hudba sa dá robiť aj na vidieku, mimo centra a mimo pozornosti a podpory médií, ktoré si bluesovú scénu aj tak nevšímajú.

Kapela Kiero Grande mieri na medzinárodnú scénu

Bluesmenom z Veľkého Kýru držme palce, nech sa im darí teraz v sobotu v Šumperku na Bluesovom Aperitive, i o týždeň neskôr v nórskom mestečku Hell neďaleko Trondheimu, kde budú na 8. ročníku putovnej súťažnej prehliadky bluesových interpretov bojovať spolu s účastníkmi z ďalších 20 európskych krajín o priazeň odbornej poroty i nórskych fanúšikov. Každoročne nominuje slovenské kapely na túto prestížnu európsku súťaž občianke združenie SLOVAKBLUES, o. z., ktoré založil a vedie bluesman Ľuboš Beňa zo Skalice.

Mimochodom, ako som sa dočítal, názov mestečka Hell na rozdiel od angličtiny, kde znamená peklo, v nórčine označuje skalný previs či jaskyňu na útese a v modernom nórskom slangu sa používa ako výraz pre šťastie. A to v silnej medzinárodnej konkurencii budú potrebovať aj naši bluesmeni z kapely Kiero Grande.

Skupina Kiero Grande sa stala víťazom medzinárodnej bluesovej súťaže Blues Aperitiv 2018 v Šumperku.

Bonzo Radványi
Marec 2018